• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Tydzień Demokracji. Lekcje Obywatelskie - wtorek pod znakiem ważnych spotkań z uczniami

Gdański Tydzień Demokracji. Lekcje Obywatelskie - wtorek pod znakiem ważnych spotkań z uczniami

Lekcja w I LO, z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Mini wykłady dla uczniów gdańskich szkół w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. To wszystko działo się we wtorek, 13 października, w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Lekcje obywatelskie w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych są zakrojone na dużą skalę, potrwają do 4 czerwca przyszłego roku. 
12.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lekcja obywatelska w I LO przebiegła w atmosferze otwartej rozmowy o historiach rodzinnych i zdarzeniach, które zadecydowały, że ludzie z różnych stron kraju osiedlili się w Gdańsku. W rozmowie uczestniczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która sięgnęła po przykłady z historii swoich rodziców i dziadków
Lekcja obywatelska w I LO przebiegła w atmosferze otwartej rozmowy o historiach rodzinnych i  zdarzeniach, które zadecydowały, że ludzie z różnych stron kraju osiedlili się w Gdańsku. W rozmowie uczestniczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która sięgnęła po przykłady z historii swoich rodziców i dziadków
www.gdansk.pl

 

Jest to część Gdańskiego Modelu Edukacji. Lekcje Obywatelskie są projektem przygotowanym przez gdańskich nauczycieli, którzy opracowali 24 scenariusze, w oparciu o podstawę programową.

- Bycia obywatelem uczymy się przez całą drogę edukacji, czyli w sumie przez całe nasze życie - powiedział podczas otwarcia spotkania w ECS Igor Dorawa, uczeń 3. klasy XIV LO w Gdańsku, społecznik, wolontariusz i radny Młodzieżowej Rady Miasta. 

 

ZAPIS WIDEO Z LEKCJI OBYWATELSKICH W ECS:

 

Wtorek zaczął się od lekcji obywatelskiej w I LO, o godz. 9. W spotkaniu uczestniczyła cała klasa 1a - humanistyczna, 30 uczniów. Rozmawiano o tożsamości, identyfikacji z małą i dużą ojczyzną. Lekcję prowadziła Magdalena Litwinienko, nauczycielka I LO. Aleksandra Dulkiewicz najpierw przysłuchiwała się, następnie sama włączyła się do rozmowy - pytała uczniów m.in. o to, skąd ich rodziny przybyły na Pomorze i dlaczego wybrały Gdańsk. Pani prezydent omówiła najpierw ten temat na przykładzie własnej rodziny.

- Uczniowie decydowanie  z zainteresowaniem; zawsze rozmowa o tradycji rodzinnej, a w szczególności o przodkach budzi emocje i fascynuje. Tak rodzi się poczucie przynależności i tożsamość najpierw rodzina potem, społeczna - mówi Elżbieta Krupa-Grabowska, dyrektorka I LO. 

Lekcja przebiegła w atmosferze otwartej rozmowy  o różnych historiach rodzinnych i  zdarzeniach, które zadecydowały, że  ludzie z różnych stron  kraju osiedlili się w Gdańsku. 

 

Siedem osób na scenie. Skrajnie po lewej przy mównicy stoi mężczyzna. Patrząc w prawo widzimy jeden pusty fotel, a następnie pięć foteli, zajętych kolejno: przez dwóch mężczyzn i trzy kobiety oraz jednego mężczyznę
Wykładowcy podczas wtorkowych lekcji obywatelskich w ECS. Od lewej: Jan Suchanek, Michał Janczura, Michał Kanarkiewicz, Agnieszka Lichnerowicz, Aleksandra Łoboda, Julia Monkiewicz oraz moderator Igor Dorawa
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Inny charakter miała lekcja obywatelska, która zaczęła się o godz. 11, w audytorium ECS. Uczniowie różnych szkół na widowni, na scenie sześć osób, które poproszono o wygłoszenie 10-minutowych mini wykładów. W imieniu Miasta gości powitała Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Przedstawiono laureatki i laureatów I międzyszkolnego konkursu plastycznego na plakat wyborczy do samorządu uczniowskiego. Następnie uczniowie obejrzeli 6-minutowy film z wypowiedziami prof. Joanny Muszkowskiej-Penson, która 25 października skończy 100 lat i jako uczestniczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, następnie więźniarka hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, a po wojnie lekarka - jest niezrównanym przykładem patriotyzmu i postawy obywatelskiej w czasach wyjątkowo trudnych dla naszego kraju.

 

Szkolna młodzież spędziła w audytorium ECS prawie 100 minut - dzięki wiedzy i pasji wykładowców był to czas dobrze spędzony, nie było miejsca na nudę
Szkolna młodzież spędziła w audytorium ECS prawie 100 minut - dzięki wiedzy i pasji wykładowców był to czas dobrze spędzony, nie było miejsca na nudę
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Następnie odbyło się sześć mini wykładów dla uczniów zgromadzonych w audytorium ECS. Moderatorem był Igor Dorawa - uczeń trzeciej klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, przewodniczący samorządu uczniowskiego w swojej szkole, społecznik i wolontariusz, laureat nagrody „Aktywni w mieście 2019” w kategorii Wolontariusz Roku, Młodzieżowa Rada Miasta. Jako wykładowcy wystąpili:

  • Jan Suchanek z Pomorskiej Izby Adwokackiej - adwokat, specjalista w zakresie kompleksowej obsługi prawnej przedsiębiorców, prelegent, konsultant i negocjator, autor szkoleń dla kadr menedżerskich i nauczycielskich - mówił o roli własności w życiu społecznym.
  • Michał Janczura - z wykształcenia politolog i prawnik bez aplikacji, z zawodu dziennikarz związany z radiem TOK FM, autor serialu dokumentalnego „Piecza” o systemie pieczy zastępczej i losie podopiecznych - przedstawił teorię i rzeczywistość przestrzegania praw dziecka w Polsce. 
  • Michał Kanarkiewicz - szachista, wykładowca MBA, mówca inspiracyjny, autor książek, człowiek, który zremisował w partii szachów z dwunastym szachowym mistrzem świata Anatolijem Karpowem (2020) - uczył przedsiębiorczości i sprawczości, z wykorzystaniem myślenia strategicznego, budowania strategii i podejmowania decyzji.
  • Agnieszka Lichnerowicz - absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, dziennikarka Radia TOK FM, wykładowczyni w Collegium Civitas - przedstawiła kwestię radzenia sobie z problemem nadmiaru i chaosu informacyjnego oraz manipulacji w mediach. 
  • Aleksandra Łoboda - studentka kierunku Prawa człowieka i pomoc humanitarna w Instytucie Nauk Politycznych Sciences Po w Paryżu, absolwentka studiów translatorycznych na University of Westminster w Londynie, współorganizatorka protestu przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego „Zajmijcie się pandemią”, współzałożycielka fundacji „Widzialne - Zmiana jest Kobietą” - wyjaśniła dlaczego dla każdego z nas ważne jest prawo do nieposłuszeństwa obywatelskiego. 
  • Julia Monkiewicz - licealistka, uczennica klasy trzeciej w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym „Lingwista”, współzałożycielka ruchu Animalia, aktywizującego młodych ludzi do ochrony jakości życia zwierząt, propagującego zdrowy tryb życia i mądrą politykę klimatyczną, radna Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska - przedstawiła sens i wagę działalności społecznej na rzecz współobywateli, a także na rzecz zwierząt.

NASZA FOTOGALERIA Z ECS:

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta