• Start
  • Wiadomości
  • Ostatni dzień 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Zostały już tylko trzy wydarzenia

Ostatni dzień 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Zostały już tylko trzy wydarzenia

Od poniedziałku 16 września do niedzieli 22 września odbywa się Gdański Tydzień Demokracji. To już czwarta edycja tego wydarzenia, które adresowane jest do wszystkich osób zainteresowanych życiem publicznym i aktywnością obywatelską. Przyjdź w niedzielę, weź udział w spacerze tematycznym, zobacz wystawę, posłuchaj koncertu.
22.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański Tydzień Demokracji już po raz czwarty. Tak było podczas drugiej edycji, w 2017 r. - zdjęcie z debaty 'Czy możliwe jest demokratyczne państwo bez samorządu?'
Gdański Tydzień Demokracji już po raz czwarty. Tak było podczas drugiej edycji, w 2017 r. - zdjęcie z debaty 'Czy możliwe jest demokratyczne państwo bez samorządu?'
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W tym roku hasłem przewodnim są słowa Maxa Frischa „Demokracja oznacza mieszanie się do swoich własnych spraw”.

Spotkania, debaty, rozmowy, warsztaty, projekcje zaplanowano w kilku miejscach:

 

NIEDZIELA 22 WRZEŚNIA jest ostatnim dniem 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji. W programie:

  • Godz. 10-20, w ECS (galeria Trap) można obejrzeć wystawę “Polska OdNowa”, która dokumentuje 16 miesięcy rządu Tadeusza Mazowieckiego
  • Godz. 16 - spacer dla osób dorosłych "Stocznia Gdańska szlakami kobiet" (trasa Pracownice). Start przy historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Przewodniczką będzie Agnieszka Chylińska
  • Godz. 19 - w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim koncert Marka Dyjaka "Za Twoją i moją wolność" (wydarzenie biletowane)

 

Tegoroczną edycję Gdańskiego Tygodnia Demokracji otworzyła w poniedziałek 16.09 debata w Europejskim Centrum Solidarności. Udział w niej wzięli autorzy najgłośniejszych reportaży ubiegłego roku. Gośćmi byli Katarzyna Włodkowska, Szymon Jadczak, Bertold Kitel, Tomasz Piątek oraz Wojciech Bojanowski. Reportażyści poszukiwali odpowiedzi na pytanie czy i dlaczego duża forma jest ważnym narzędziem w walce o prawa i porządek. W roli moderatora wytąpił red. Maciej Drzewicki.

WIĘCEJ:

4. Gdański Tydzień Demokracji. Debata o dziennikarstwie w służbie demokracji: "Jeszcze nie jest, jak w Egipcie"

 

We wtorek, 17 września, w  ECS odbyło się autorskie spotkanie z prof. Yaschą Mounkiem, amerykańskim politologiem polskiego pochodzenia - pod hasłem „Lud kontra demokracja. Dlaczego nasza wolność jest w niebezpieczeństwie i jak ją ocalić?”, który jest jednocześnie tytułem wydanej teraz po polsku książki profesora. Także we wtorek Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Biblioteka pod Żółwiem) zorganizowała autorskie spotkanie z pisarką Marią Dzido i pokaz filmu „Siłaczki”, opowiadającym o walce o równouprawnienie i prawa wyborcze kobiet.

CZYTAJ:

Profesor z Harvardu przemówił po polsku, do publiczności Gdańskiego Tygodnia Demokracji

 

W środę, 18 września, można było wysłuchać w bibliorece ECS wykładu prof. Wojciecha Sadurskiego „Polska przed wyborami. Między demokracją a autorytaryzmem”. a także obejrzeć wystawę Polska OdNowa, dokumentującą 16 miesięcy rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego (również w ECS, do obejrzenia podczas całego 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

ZOBACZ TEŻ:

4. Gdański Tydzień Demokracji. Prof. Wojciech Sadurski: „Przyszłość Polski w Twoich rękach”

 

Czwartek, 19 września, stał pod znakiem następujących wydarzeń.

  • W Audytorium ESC odbyła się debata znanych komentatorów: Renaty Grochal, Agaty Szcześniak, Dominiki Wielowieyskiej, Piotra Trudnowskiego. Dyskusja dotyczyła roli i zadań mediów w walce o kształt opinii publicznej. Debatę poprowadził Grzegorz Kubicki.
  • W Oliwskim Ratuszu Kultury odbyła się przygotowana przez Fundację im. Ks. Jana Kaczkowskiego debata „Widzę zamiast nienawidzę. O sposobach na świat bez nienawiści”. W dyskusji uczestniczyli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Przemysław Staroń, Zofia Lisiecka, Patrycja Tempska, ks. Mieczysław Puzewicz oraz prof. Cezary Obracht - Prondzyński. Moderatorem był Piotr Jacoń.

 

Piątek, 20 września, miał taki oto program:

  • Od godz. 11 do 13.30 w audytorium ECS - spektakl “Ambasador” wg sztuki Sławomira Mrożka. Przedstawienie przygotowane przez VII LO w Gdańsku
  • O godz. 17 - spacer dla dorosłych “Stocznia Gdańska szlakami kobiet”, trasa “Anna, legenda Solidarności”. Przewodniczką będzie Anna Stormowska. Zbiórka przed godz. 17, przy historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej
  • Godz. 16-19, zajęcia dla dzieci i młodzieży w CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1. Temat: “Piątek sztuka - sztuka demokracji”, prowadzi Bogdan Ruksztełło-Kowalewski. 
  • Godz. 18 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej o. Biblioteka Manhattan - spotkanie autorskie z Małgorzatą Rejmer
  • Godz. 10-20, w ECS (galeria Trap) można obejrzeć wystawę “Polska OdNowa”, która dokumentuje 16 miesięcy rządu Tadeusza Mazowieckiego

 

Sobota, 21 września - szósty dzień tegorocznej edycji Gdańskiego Święta Demokracji - stała pod znakiem przypomnienia o 30-ej rocznicy rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego.

  • Debata "Otwarte sprawy Polaków. 30. rocznica rządu Tadeusza Mazowieckiego". Uczestnicy: Aleksandra Dulkiewicz, Ryszard Świlski, Janusz Wróbel. Wydarzenie przygotowano w ramach Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Początek o godz. 17, w audytorium ECS.
  • Godz. 10-20, w ECS (galeria Trap) można obejrzeć wystawę “Polska OdNowa”, która dokumentuje 16 miesięcy rządu Tadeusza Mazowieckiego.


Dla młodzieży i z młodzieżą o demokracji

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędą się natomiast warsztaty dla młodzieży. W jaki sposób podejmujemy decyzję o wyborze rządzących? Na co zwracamy uwagę idąc na wybory? Czy łatwo nami manipulować? Jak wyrażamy swoje poglądy i zdanie? Czy myślimy o konsekwencjach swoich decyzji? Gorzką lekcję w tym temacie przynosi nam „Koriolan" Williama Szekspira i to na fragmencie tej sztuki oparte będą warsztaty pt. „Społeczeństwo i władza - szekspirowska lekcja odpowiedzialności”, które odbędą się 19 września 2019 roku w godzinach 16:00 - 19:00 w GTS. Skierowane są do młodzieży w wieku 13-16 lat. Poprowadzi je Marta Nowicka, specjalistka ds. edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Warsztaty będą łączyły elementy gry aktorskiej, zabaw improwizacyjnych, czytania krótkich fragmentów tekstu (bez konieczności zapoznania się z całym dziełem) oraz fragmenty filmowych adaptacji omawianych dzieł.

Zapisy na warsztaty przyjmowane są wyłącznie drogą mailową na adres: edukacja@teatrszekspirowski.pl (należy podać imię i nazwisko uczestnika, wiek oraz kontakt do opiekuna – w wypadku osób niepełnoletnich). Liczba miejsc jest ograniczona.

Gdański Tydzień Demokracji będzie okazją do zobaczenia Grupy Teatralnej VII LO w Gdańsku na scenie Audytorium ECS. 20 września o godz. 11.00 przedstawią oni spektakl pt. „AMBASADOR” Sławomira Mrożka. Przedstawia on zderzenie postaw i argumentacji z dwóch systemów – demokratycznego i totalitarnego, pozwalając jednocześnie widzowi na dokonanie własnej refleksji nad współczesnością.

Ciekawą przygodą dla dzieci i młodzieży będą warsztaty, na które zaprasza CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1. „Piątek sztuka - sztuka demokracji” zaplanowano na piątek, 20.09. Zajęcia poprowadzi znawca komiksu Bogdan Ruksztełło-Kowalewski.
Konkursowo o demokracji

Europejskie Centrum Solidarności, Szkoła Podstawowa nr 82 w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają uczniów szkół podstawowych do udziału w dwóch przedsięwzięciach. Pierwsze z nich to Wojewódzki Konkurs Historyczno-Plastyczny „PRL i pierwsze częściowo wolne wybory w oczach uczniów”.

Konkurs jest inspirowany książką Joanny Papuzińskiej „Zbuntowane słowa” i polega  na wykonaniu w dowolnej technice planszy tematycznej (format A2) obrazującej pamiątki, zdjęcia, zapiski, wspomnienia zgromadzone przez rodzinę i znajomych ucznia, a dotyczące okresu PRL-u i pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce oraz opowiedzeniu o materiałach przedstawionych na planszy w czasie finału w ECS. Finał przewidywany na marzec lub kwiecień 2020 roku.
Druga propozycja to moderowane spotkania literackie dla uczniów szkół podstawowych „Nasza mała/wielka demokracja”.

Projekt polega na wyborze pięcioosobowej reprezentacji każdej szkoły podstawowej w Gdańsku, która zgłosi się do projektu. Członkowie tej reprezentacji w wyznaczonym terminie przeczytają wskazaną lekturę (będą w sumie trzy), a następnie, podczas spotkania, wykażą się jej znajomością (drużynowe odpowiedzi na pytania moderatora) i wezmą udział w dyskusji na jej temat. Finał przewidywany jest na marzec lub kwiecień 2020 roku. Cele, adresaci, terminarz i przebieg przedsięwzięcia w regulaminie - na stronach Organizatorów: ecs.gda.pl/Biblioteka, sp82.edu.gdansk.pl,wbpg.org.pl. Start obu projektów to 16.09.


Szlakami historii - także tej muzycznej

W piątkowy wieczór Instytut Kultury Miejskiej zaprosi uczestników na spacer z przewodnikiem w ramach projektu „Stocznia Gdańska szlakami kobiet”. Magda Stormowska poprowadzi zwiedzających przez historię legendy Solidarności, Anny Walentynowicz, z kolei 22 września, przewodniczka Agnieszka Chylińska pokaże uczestnikom trasę pracownic. Oba wydarzenia rozpoczynają się pod Bramą Historyczną do Stoczni Gdańskiej i skierowane są do osób dorosłych.

W sobotę 21.09 znów będziemy rozmawiać w ramach już ostatniej debaty tegorocznej edycji Gdańskiego Tygodnia Demokracji. O godz. 17.00 w ECS rozpocznie się Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego z udziałem pomorskich samorządowców - Aleksandry Dulkiewicz, Ryszarda Świlskiego oraz Janusza Wróbla.

Przez cały tydzień, od 16-22 września w przestrzeni Galerii trap w ECS zobaczyć będzie można wystawę „Polska Od Nowa”, dokumentującą 16 miesięcy rządu Tadeusza Mazowieckiego.

W niedzielę 22 września o godz. 19:00 na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi Marek Dyjak, artysta, który „mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których - jak mówią sami fani - jest krew, żółć i łzy. Na rynku papierowych supermenów jest zjawiskiem” - ocenia Jan Wołek. Krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska dodaje: „Dyjak to najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym”. Podczas koncertu pt. „Za Twoją i moją wolność” usłyszymy takie utwory jak: „Piosenka w samą porę”, „Człowiek złota ryba” czy słynny utwór „A my nie chcemy uciekać stąd” napisany przez Jacka Kaczmarskiego w 1980 roku po pożarze szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie.

Koncert Marka Dyjaka jest jedynym wydarzeniem biletowanym podczas 4. Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Bilety w cenie 50 zł dostępne są online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego 1, czynnej codziennie w godz. 14:00-19:00.

Na wszystkie pozostałe wydarzenia - wstęp jest wolny.

 

PROGRAM GDAŃSKIEGO TYGODNIA DEMOKRACJI (kliknij w grafikę, aby powiększyć)

GTD_2019_program na A4_v_2

 

oprac. WG

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas