• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Teatr Szekspirowski w czasie pandemii. Zwiedzanie i edukacja online

Gdański Teatr Szekspirowski w czasie pandemii. Zwiedzanie i edukacja online

Wirtualne zwiedzanie teatru, Teatralny Pasjans online, archiwalne materiały filmowe i projekty edukacyjne na Facebooku - to oferta Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na czas pandemii koronawirusa. Projektów, w których możemy uczestniczyć bez wychodzenia z domu będzie więcej - władze instytucji w nowej formie planują m.in. 456. Urodziny Szekspira.
14.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na słynnej scenie elżbietańskiej grany był m.in. jeden z największych hitów Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - powstała we współpracy z Teatrem Wybrzeże komedia „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera. Warto więc scenę zobaczyć z bliska, online, a po otwarciu placówek kulturalnych - na żywo
Na słynnej scenie elżbietańskiej grany był m.in. jeden z największych hitów Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - powstała we współpracy z Teatrem Wybrzeże komedia „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera. Warto więc scenę zobaczyć z bliska, online, a po otwarciu placówek kulturalnych - na żywo
fot. Dawid Linkowski / GTS

 

ECS online. Można pobrać materiały archiwalne, darmowe e-booki, zobaczyć na nowo wystawę stałą

 

Gdański Teatr Szekspirowski jest jedną z instytucji, które musiały wytworzyć nowy model funkcjonowania w dobie pandemii koronawirusa, właściwie z dnia na dzień. Takie miejca, jak teatry, kina, galerie sztuki, domy kultury, biblioteki, muzea, opery czy filharmonie, miały być zamknięte na co najmniej dwa tygodnie, począwszy od 12 marca. Już wiadomo, że ten stan potrwa znacznie dłużej - 20 marca wprowadzono stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (a nie zagrożenia epidemicznego, jak wcześniej), zarówno więc zajęcia w szkołach, jak i wszelkiego rodzaju wydarzenia artystyczne czy rozrywkowe, nadal są zawieszone - do odwołania.

 

Jak Gdański Teatr Szekspirowski w tej sytuacji się odnajduje?

- Podobnie jak inne instytucje, zaczęliśmy od korzystania z zasobów, które mieliśmy pod ręką. Postanowiliśmy sięgnąć trochę dalej, do historii, i przypomnieliśmy nagrania z różnych wydarzeń, które były ważne dla historii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a wcześniej Fundacji Theatrum Gedanense - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik GTS.

Na profilu facebookowym teatru - Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre - pojawił się między innymi materiał filmowy, w którym zarejestrowano happening z 2009 roku pt. „Aktorzy przyjechali” w reżyserii Andrzeja Wajdy - wydarzenie, towarzyszące wmurowaniu kamienia węgielnego, zgromadziło 10 tysięcy widzów na ulicy Długiej i Długim Targu. Można też zobaczyć moment przekazania placu budowy pod Teatr w 2011 roku - historyczny moment uświetniło multimedialne widowisko „Triumf Ognia, Ciał i Maszyn” w reżyserii Roberta Florczaka, z udziałem Wojtka Mazolewskiego, Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, Julii Mach i dwóch... koparek.

 

 

30 marca opublikowane zostały też nagrania trzech spektakli w ramach Teatralnego Pasjansa - projektu GTS, którego misją jest aktywizacja twórcza i integracja seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim. Uczestnicy projektu pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych przygotowują własną adaptację sceniczną jednego z dzieł Williama Szekspira.

- Celem projektu jest pobudzenie pasji, integracja różnych środowisk, włączenie osób i grup wykluczonych społecznie, przywrócenie im godności i dumy z własnych osiągnięć. Doprowadzenie do twórczego spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa - mówi Anna Ratkiewicz, koordynatorka projektu. - Choć na co dzień jesteśmy różni - w Teatralnym Pasjansie mówimy tym samym językiem - tego samego tekstu teatralnego, wcielając się w te same role. Ten projekt uczy nas wszystkich szacunku do siebie nawzajem. I pokazuje, że każdy człowiek ma do zaoferowania światu coś absolutnie niepowtarzalnego.

Do sieci trafiły takie produkcje, jak „Antygona”, „Dziady” i „Wesele” - wszystkie można zobaczyć na stronie partnera projektu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego: pomorskie.eu. W planach jest umieszczenie kolejnych materiałów z cyklu niebawem.

 

Teatralny Pasjans to jedna z wielu edukacyjnych aktywności GTS. Jest szansą dla ludzi z pasją, aby sprawdzić się na scenie prawdziwego teatru, a dla widzów - świetną zabawą
Teatralny Pasjans to jedna z wielu edukacyjnych aktywności GTS. Jest szansą dla ludzi z pasją, aby sprawdzić się na scenie prawdziwego teatru, a dla widzów - świetną zabawą
fot. Dawid Linkowski

 

Zobacz Gdański Teatr Szekspirowski z innej perspektywy

Od 31 marca, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na zwiedzanie swoich wnętrz... online - wzorem nowojorskich Metropolitan Museum of Arts, Musem of Modern Art i Solomon R. Guggenheim Museum, paryskiego Musée d’Orsay czy The National Gallery w Londynie. Po wyjątkowym gdańskim obiekcie oprowadza Magdalena Hajdysz, prezentując najciekawsze przestrzenie budynku, często niedostępne dla widzów teatralnych, i opowiadając o historii zarówno samego obiektu, jak i teatru elżbietańskiego w Polsce i na świecie.

- Dzięki zwiedzaniu online zobaczycie go trochę inaczej. Zaprosimy Was do różnych zakamarków, ale też opowiemy o genezie teatru, jego historii, i o tym, że do tego teatru przyjeżdżali najwybitniejsi aktorzy angielscy, nawet tacy, którzy występowali przed samą królową Elżbietą - zachęca rzecznik.

Jak podkreśla, teatrowi zależy na interakcji, dlatego instytucja zaprasza do współpracy przy tworzeniu kolejnych odcinków wirtualnego zwiedzania.

- Czekamy na komentarze i uwagi od widzów, w których mówili by nam, czego by chcieli - czy ta forma jest dla nich ciekawa, czy jest dostępna, czy mają jakieś uwagi i życzenia. W każdym kolejnym odcinku będę odpowiadała na pytania dotyczące teatru szekspirowskiego, bądź samej epoki elżbietańskiej. Mogę też spełniać życzenia i, w miarę możliwości, pokazać coś, co do tej pory nie było prezentowane. Bardzo liczymy na interakcję i zachęcamy do odzewu - dodaje Magdalena Hajdysz.

Nowe odcinki pojawiają się we wtorki i piątki - cykl jest zaplanowany na 8-9 odcinków, a więc potrwa do 24 lub 28 kwietnia. Po jego zakończeniu GTS planuje uruchomić inny projekt - jaki, to na razie tajemnica.

 

 

Natomiast od 2 kwietnia, w każdy czwartek, pracownicy GTS zapraszają szczególnie dzieci i młodzież od 9 do 16 roku życia, ale i dorosłych czy młodsze dzieci zainteresowane teatrem, na krótkie spotkanie z Williamem Szekspirem i jego dziełami w ramach projektu SzekspirOn - EDU. Oprócz ciekawych opowieści, pracownicy z Działu Edukacji teatru zaplanowali różnego rodzaju zadania do wykonania dla młodych widzów, takie jak znalezienie fragmentu w danej sztuce Szekspira i próba jego interpretacji, wyszukanie ciekawostki czy podzielenie się swoim spojrzeniem na omawiamy temat.

- To mini wykłady prowadzone przez Annę Ratkiewicz. Ich tematyka jest różnorodna. Poruszane zagadnienia dotyczą zarówno samego Szekspira, jak i jego twórczości - niektóre mogą być znane z lekcji szekspirowskich, realizowanych od kilku lat w ramach programu edukacyjnego GTS, w których uczestniczyły szkoły z całej Polski - mówi Magdalena Hajdysz. - Wirtualne spotkania z Szekspirem prowadzone są w języku polskim, ale zostaną poszerzone o wykłady Katarzyna Rukat, również z naszego Działu Edukacji, w języku angielskim. Będzie więc można nie tylko doszlifować wiedzę z twórczości mistrza ze Stratfordu, ale i podszkolić swój język angielski.

Filmiki, zarówno te przygotowane w ramach cyklu edukacyjnego, jak i dotyczące zwiedzania, dostępne są na Facebooku, oraz po premierze na kanale YouTube placówki i na stronie teatru w Aktualnościach.

 

 

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

 

456. Urodziny Szekspira - online

Niestety, widzowie nie będą raczej mogli zobaczyć online spektakli prezentowanych na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w ostatnich latach. Nie jest to jednak wynik złej woli - GTS jest teatrem impresaryjnym, co oznacza, że nie dysponuje stałym zespołem aktorskim, a spektakle, które prezentuje, przygotowane są na innych scenach i przez inne podmioty. To wiąże się z obostrzeniami, jeśli chodzi o rejestrację spektakli.

Ale nawet w przypadku produkcji, które teatr przygotował z Teatrem Wybrzeże na własnej scenie - mowa o spektaklach: „Wesołe kumoszki z Windsoru” czy „Zakochany Szekspir” - na przeszkodzie ich prezentacji publiczności w internecie stoją licencje, bądź kwestie techniczne.

- Nasi stale widzowie wiedzą, że z własnych produkcji - właściwie koprodukcji, zrealizowaliśmy cztery, z czego trzy na scenie elżbietańskiej: „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Zakochanego Szekspira” i „Kiss me, Kate” (przyp. red. koprodukcja z Teatrem Muzycznym w Gdyni). Sytuacja z „Zakochanym Szekspirem” utrudniona była od początku - licencja disney'owska na możliwość wystawienia tej sztuki nie pozwalała na żadne formy pełnej rejestracji, niezależnie od kwestii finansowych - tłumaczy Magdalena Hajdysz. - „Wesołe kumoszki...” zostały zarejestrowane, ale ze względu na specyfikę grania na trzy strony przez aktorów, i na to, że akcja przenosi się i w tłum widzów zgromadzonych na parterze, i obejmuje galerie, na które przenoszą się aktorzy, i na balkonie - wymagany jest montaż i pochylenie się nad tym materiałem od nowa, żeby oddać serce tego spektaklu. Spektakl był nagrywany dokumentacyjnie - można go zobaczyć w pełnej formie, ale nie zaangażuje widza, a nie o to nam chodzi.

Nie uda się też zobaczyć „Kupca Weneckiego” w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku, którym 23 kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski chciał na swojej scenie uczcić 456. Urodziny Williama Szekspira. Spektakl prawdopodobnie zostanie pokazany w GTS w innym terminie - niemniej organizatorzy świętowania urodzin patrona gdańskiego teatru zapraszają do celebracji online. Szczegóły wkrótce.

 

700 tys. zł na stypendia dla artystów. Miasto Gdańsk wdraża plan ratunkowy dla kultury

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok