• Start
  • Wiadomości
  • Gdański szpital - szpitalowi ukraińskiemu. Karetka pogotowia w drodze do Lwowa

Gdański szpital - szpitalowi ukraińskiemu. Karetka pogotowia w drodze do Lwowa

Personel gdańskiego szpitala Swissmed i inni darczyńcy w ciągu zaledwie doby zebrali fundusze na zakup karetki pogotowia i wyposażyli ją w niezbędne urządzenia. Pojazd wyruszył w piątek, 4 marca do Lwowa, gdzie służyć będzie lokalnej klinice pozbawionej transportu medycznego, który wysłany został na front.
04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Karetka pogotowia tuż przed odjazdem do Lwowa, stoi przed Szpitalem Swissmed w Gdańsku
Karetka pogotowia tuż przed odjazdem do Lwowa, stoi przed Szpitalem Swissmed w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zbrojny napad Rosji na Ukrainę powoduje ogromne zniszczenia i straty w każdej sferze życia obywateli tego kraju. Jedna z najbardziej krytycznych sytuacji panuje obecnie w obszarze ochrony zdrowia. Szpital Swissmed z Gdańska, jako placówka medyczna, podjął natychmiastową inicjatywę zbiórki środków finansowych na zakup i wyposażenie karetki pogotowia wraz z niezbędnym wyposażeniem i lekami. Pomoc przekazana zostanie do Kliniki Uniwersyteckiej we Lwowie (dawnej Kliniki prof. Rydygiera), z którą gdański szpital od kilku lat blisko współpracuje - głównie poprzez swoje Centrum Leczenia Przepuklin kierowane przez prof. dr. hab. n. med. Macieja Śmietańskiego, honorowego ambasadora miasta Lwowa oraz laureata honorowych tytułów naukowych na ukraińskich uniwersytetach w Kijowie i Iwano Frankowsku.

Partnerska lwowska klinika zgłosiła szpitalowi Swissmed pilne zapotrzebowanie na sprzęt, materiały opatrunkowe i leki, które wynika z toczącej się wojny. Lwowski szpital nie posiada nawet transportu medycznego, który w całości wysłany został na front działań wojennych. Brakuje także podstawowych materiałów medycznych i lekarstw. 

Gdański szpital wraz z Fundacją Promedicine oraz Fundacją LUX MED im. dr Joanny Perkowicz uruchomił zbiórkę środków finansowych na zakup potrzebnej pomocy. Lekarze i pozostały personel odpowiedzieli gremialnym odzewem, a dzięki mediom społecznościowym do akcji przyłączyło się również wielu darczyńców spoza Swissmedu.

Wystarczającą kwotę zebrano w ciągu doby, równolegle zakupując potrzebną pomoc zgodnie ze specyfikacją przesłaną przez profesora Oresta Lerchuka, szefa Kliniki Uniwersyteckiej we Lwowie.

 

Karetka jest wyposażona zgodnie ze specyfikacją przesłaną Klinikę Uniwersytecką we Lwowie
Karetka jest wyposażona zgodnie ze specyfikacją przesłaną Klinikę Uniwersytecką we Lwowie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W piątek, 4 marca, po południu ambulans wyruszył w drogę na granicę polsko-ukraińską, gdzie zostanie przekazany profesorowi Lerchukowi i pojedzie służyć mieszkańcom Lwowa w tych bardzo trudnych czasach. 

- Sytuacja, w której w ciągu zaledwie jednej doby udaje się zebrać ponad 150 tys. zł jest absolutnie niezwykła. A to nie wszystko! Bo w ciągu tych parudziesięciu godzin udało się dokonać zakupu specjalistycznego pojazdu i wyposażenia, które przecież nie leży na półce - mówi Roman Walasiński, prezes Swissmedu. - Do tego, dzięki władzom Gdańska, udało się przerejestrować karetkę i załatwić też wszelkie formalności związane z przewozem zagranicę. Karetka i wyposażenie zostały sfinansowane zupełnie oddolnie, poprzez zbiórkę wśród lekarzy i personelu medycznego. Pozostała kwotę wpłacił nowy właściciel Swissmedu, firma Luxmed. 

Roman Walasiński przyznaje: - Miałem wątpliwości, czy powinniśmy informować o tej zbiórce, czy po prostu po cichu wysłać tę karetkę, ale jednak warto, bo to pokazuje naszą mobilizację, która - mimo, że już jest wielka - narasta jak kula śniegowa.

 

Patronat nad akcją przekazania karetki Klinice Uniwersyteckiej we Lwowie objęło Miasto Gdańsk.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo