We wtorek, 1 października, dokument Gdański Standard Ulicy Miejskiej został udostępniony do publicznego wglądu (na stronie www.brg.gda.pl oraz w siedzibie BRG) natomiast w środę, 2 października, o godz 18, Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza na publiczną prezentację - w Sali Akwen (I piętro) w budynku "Solidarności", przy ul. Wały Piastowskie 24.
Dlaczego powstał taki dokument? Jak tłumaczą przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, potrzeba wprowadzenia rozwiązań poprawiających jakość ulic wyraźnie uwidoczniła się podczas konsultacji społecznych nad innym dokumentem: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Do siedziby BRG przesłano wówczas bardzo dużo wniosków dotyczących ulic - w większości odnosiły się one do rozwiązań technicznych oraz kwestii, których nie dotyczyło Studium. Właśnie dlatego powstało opracowanie, które dotyczy poprawy jakości zagospodarowania ulic.
Prace nad GSUM rozpoczęły się w 2017 roku. Procedury, rozwiązania modelowe oraz rekomendacje zawarte w tym opracowaniu będą stosowane przy przygotowywaniu projektów dla nowych ulic oraz projektów przebudowy istniejących ulic. Zapisy te nie będą obowiązywać w przypadku niewielkich remontów, prac realizowanych w ramach bieżącego utrzymania, remontu, bądź modernizacji istniejącego zagospodarowania.
GSUM jest dokumentem strategicznym, zgodnym z polityką Miasta Gdańska sformułowaną już w takich dokumentach jak: Strategia Gdańsk 2030+, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska oraz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdańska 2030+, zgodnie z którymi przy urządzaniu miejskich ulic najwyższy priorytet zyskają piesi, rowerzyści oraz transport zbiorowy. Co ważne, ulice będą miały różny charakter wynikający z ich bezpośredniego sąsiedztwa - nie można bowiem w ten sam sposób potraktować al. Grunwaldzkiej, która pełni rolę tranzytową i kameralnych osiedlowych ulic.
Dokument ma wskazywać wytyczne do szczegółowych rozwiązań zagospodarowania pasa drogowego oraz projektowania ulic z zakresu przestrzennego, funkcjonalnego i estetycznego. Będzie także wskazywać na potrzebę opracowania tzw. studium programowo-przestrzennego ulicy, w którym przeanalizowane zostaną indywidualne uwarunkowania i lokalne potrzeby użytkowników danej ulicy i zestawione z modelowymi rozwiązaniami wskazanymi w tym standardzie.
Z dokumentem można zapoznać się w dniach 1 października - 31 października 2019 r. na stronie www.brg.gda.pl oraz w siedzibie BRG, przy ul. Wały Piastowskie 24 (IV piętro), w godz. 8.00 - 15.00.
Zainteresowani mogą składać wnioski i uwagi w formie pisemnej na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub mailowo: brg@brg.gda.pl, do 31 października 2019 r.