• Start
  • Wiadomości
  • Zima w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Tygrysica Magda poznaje bałwana

Zima w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Tygrysica Magda poznaje bałwana

Magda to samica tygrysa amurskiego, która mieszka w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Pracownicy zoo postanowili wykorzystać zimową aurę i naszykowali Magdzie śnieżną niespodziankę. Jak zareagowała na nią tygrysica? Zobaczcie film.
17.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Magda - samica tygrysa amurskiego (zwanego też syberyjskim) zapoznaje się  z osobnikiem, który pojawił się na jej wybiegu
Magda - samica tygrysa amurskiego (zwanego też syberyjskim) "zapoznaje się" z osobnikiem, który pojawił się na jej wybiegu
Gdański Ogród Zoologiczny
 

 

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym od lat mieszka para tygrysów: Magda i Dominik. Zwierzęta przebywają ze sobą od dzieciństwa, dlatego są bardzo zgodne. Nie doczekali się potomstwa, ale mają doskonałą opiekę opiekunów, którzy od czasu do czasu wymyślają zwierzętom różne atrakcje.

Opady śniegu sprawiły, że na niektórych wybiegach ulepiono bałwany. Jeden z nich stanął właśnie na terenie tygrysów. Magda jako pierwsza zainteresowała się nowym przybyszem i bardzo szybko zorientowała się, że w jego wnętrzu ukryto niespodziankę. Co ukrywał bałwan w swoim śnieżnym brzuszku? Zobaczcie film autorstwa Sandry Kaczmarek - opiekunki tygrysów w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. 

 

 

Największy kot na świecie

Tygrys amurski jest największym ze współcześnie żyjących kotów. Zwierzę to osiąga masę do 320 kg, a długość jego ciała to nawet 2,5 m. Tygrys amurski zwany jest też tygrysem syberyjskim, jego naturalnym środowiskiem są wschodnie rejony Rosji, pogranicze rosyjsko-chińskie, w dolnym biegu rzeki Amur. Zwierzęta te posiadają najjaśniejsze i najdłuższe futro spośród tygrysów. Wraz z zimową porą futro tygrysa nieco blaknie, dzięki czemu zwierzę doskonale wkomponowuje się w otoczenie w trakcie polowania. Samica z samcem łączy się tylko w okresie rui, dzieci wychowuje sama. Śmiertelność u młodych tygrysów wynosi ponad 60 proc. Tylko nieliczne osobniki dożywają wieku dojrzałego. 

Tygrysy amurskie to gatunek zagrożony wyginięciem. Najwięcej szkody niesie tym zwierzętom działalność człowieka. Niektóre gatunki liczy się aktualnie w setkach sztuk. 

                      Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Nielegalny handel i zabijanie zwierząt dla korzyści


- Tygrysy jeszcze 50 lat temu były zwierzętami licznie występującymi w środowisku naturalnym - mówił w programie Wszystkie Strony Miasta Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo. - W tej chwili tygrysów jest bardzo mało, niektóre gatunki wyginęły całkowicie, ponieważ zabija się je dla czarnego rynku. Skóra tygrysa, uszy, zęby - są szalenie atrakcyjnym towarem.


Więcej informacji na temat tygrysów amurskich znajdziemy na stronie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

CZYTAJ:

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!