
Kompleksowe badania w jednym miejscu
Choć w programie 2. Kongresu Zdrowia Kobiet znalazły się różne wykłady, rozmowy ze specjalistami i warsztaty, to naprawdę długie kolejki ustawiały się do licznych gabinetów, w których można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji. Taki dzień to szansa na badanie bez długiego oczekiwania na termin w państwowej służbie zdrowia, bez kosztów w gabinetach prywatnych oraz okazja na kompleksowe badanie. Miasteczko zdrowia, które wyrosło w sobotę, 8 marca w przestrzeni Europejskiego Centrum Solidarności, podzielone zostało bowiem na trzy strefy:
- busy na parkingu (mammobus, cytobus, osteobus, porady psychologiczne)
- gabinety w Sali Wielofunkcyjnej (USG, EKG, badanie palpacyjne piersi, analiza składu ciała, impedancja bioelektryczna, ginekolog-położnik, fizjoterapeuta, trycholog, dermatolog, dietetyk, terapeuta)
- stoiska partnerów w Ogrodzie Zimowym

- Koncentrujemy się na różnych aspektach zdrowia, ponieważ zdrowie to jest to, co nas łączy w naszym spolaryzowanym świecie - o zdrowiu myśli każdy i o choroby też się martwi każdy - tłumaczy Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Zajmujemy się tu zdrowiem psychicznym, nowotworami, osteoporozą, zdrowiem związanym z porodem i ciążą, kwestiami urologicznymi... Jest tego bardzo dużo, wiele badań, wiele specjalistek i specjalistów.
FILMOWA RELACJA Z KONGRESU:
Na końcu długiej kolejki (około 30 osób) do rejestracji przed Salą Wielofunkcyjną stanęła Monika Górecka.
- Myślę, że warto odstać tę kolejkę, bo to duża okazja. Przyszłam głównie na spotkanie z Natalią de Barbaro, ale przy okazji ustawiłam się w kolejce. Dziś skorzystam tylko z tego jednego badania, bo badam się regularnie, ale tak z ciekawości chciałabym poznać analizę składu ciała, bo sprawdzając program Kongresu na stronie gdansk.pl, znalazłam to na liście i mnie zaciekawiło - mówi mieszkanka.

Przede wszystkim badanie piersi
Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku mówi, że kluczem doboru rodzajów badań podczas Kongresu była strategia Miasta Gdańska „Gdańsk 2030+”, w której zapisane są jako cele szczegółowe zadbanie o zdrowie mieszkanek i mieszkańców Gdańska.
- Choroby cywilizacyjne dotykają każdą i każdego z nas, niezależnie od wieku. I faktycznie te badania, które można dziś wykonać, to są badania szczególnie ważne i pomocne dla kobiet – mówi Katarzyna Ziemann. - Myślę, że największym zainteresowaniem cieszy się USG piersi, mammografia, bo to są takie badania, które dla nas, kobiet są szalenie istotne. Bardzo ważne jest też, żeby od jak najmłodszego wieku tworzyć świadomość regularnego samobadania piersi.
Aby taką świadomość kreować, podczas Kongresu organizowane jest m.in. bicie rekordu we wspólnym samobadaniu piersi, o czym pisaliśmy w artykule „Gdańszczanki badają piersi. Nowy rekord wspólnego samobadania: 273”.

Z usług mammobusa postanowiła dziś skorzystać m.in. Maria Czachowicz.
- Przyszłam dziś specjalnie na badanie mammografii. Zostałam zaproszona na te badanie, ponieważ jestem już w takim wieku, kiedy należy je wykonać, poza tym jestem też w grupie ryzyka – tłumaczy gdańszczanka. - Badanie nie trwa długo, aczkolwiek nie jest przyjemne do końca. Natomiast jest to chwila i jest do wytrzymania, dlatego uważam, że mimo dyskomfortu naprawdę warto.
Z tego badania mogły podczas Kongresu skorzystać panie w wieku 45-74 lata, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonanej mammografii przesiewowej. Wystarczyło zadzwonić na numer telefonu podany na mammobusie: 58 666 2444 i przejść wstępną weryfikację. Badania trwały od 10:00 do 16:00.

W busie jak w normalnym gabinecie
Obok mammobusa zaparkowały jeszcze trzy inne pojazdy. W każdym z nich urządzone są gabinety nieodbiegające wyposażeniem od stacjonarnych gabinetów.
- Dzisiaj badamy kobiety w kierunku raka szyjki macicy - oferujemy cytologię płynną – wyjaśnia Katarzyna Mielcarek z Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, która zajmujemy się kobietami i ich rodzinami w trudnych sytuacjach okołoporodowych. - Zainteresowanie jest bardzo duże. Za nami godzina pracy, a mamy przebadane już 15 pacjentek - to bardzo dużo. Cytologia płynna nie jest refundowana, także jest znacznie bardziej wartościowa dla naszych pacjentek. Jest to badanie ginekologiczne, więc dla większości kobiet i wstydliwe, ale nasz gabinet w busie nie różni się niczym od standardowego w budynku.
Na pokład cytobusa wchodzi właśnie Dominika Kiszewska.
- Dawno nie byłam na takich badaniach, prawie 20 lat temu miałam ostatnio robioną cytologię, więc była dobra okazja. A jako wsparcie poprosiłam syna, żeby ze mną przyszedł.
Gdy pani Dominika znalazła w internecie informację o 2. Kongresie Zdrowia Kobiet i możliwości zrobienia cytologii, od razu rozesłała wici wśród koleżanek i znajomych.
Na pewno wiele osób przebadało się tego dnia na osteoporozę, gdyż do osteobusa ustawiła się kilkunastoosobowa kolejka. Pierwsza w kolejce stoi Wanda Skóra z Ujeściska.
- Czekam może z pół godziny, ale warto - bez rejestracji i oczekiwania na termin. Dawno nie robiłam takiego badania, a w pewnym wieku już dolegliwości zdrowotne dokuczają, więc zdecydowałam się skorzystać z tej możliwości – mówi pani Wanda. - Dziś tylko badanie na osteoporozę zrobię, bo mammografię i cytologię niedawno robiłam, ale po badaniu być może skorzystam z ćwiczeń mięśni dna miednicy.

Czwarty z ustawionych przed ECS-em busów oferował konsultacje psychologiczne, prowadzone przez fundację „Terapia to nie wstyd".
- Prowadzimy tu bezpłatne konsultacje z profesjonalistami, z magistrami psychologii, którzy są tu po to, aby wspierać ogólne samopoczucie, ale także kierować dalej osoby, które aktualnie znajdują się w kryzysie – tłumaczy Aleksandra Śmietańska, psycholożka zajmująca się głównie dziećmi i młodymi dorosłymi. - Mierzymy się tu z różnymi trudnościami, przychodzą osoby z fobiami społecznymi, w depresji, czy będące w trudnym momencie życiowym. Mamy dziś trzy specjalistki, a każda pracuje w innym obszarze, więc wsparcie jest kompletne.
Do psychologicznej poradni na kółkach mógł tego dnia zajrzeć każdy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
W ubiegłym roku, podczas 1. edycji Kongresu Zdrowia Kobiet z badań skorzystało około 800 pań, ale Kongres odbywał się w piątek, również 8 marca. Jako że w tym roku Dzień Kobiet przypada w sobotę - dzień wolny od pracy, organizatorzy szacują, że z oferty mogło skorzystać nawet dwa razy więcej pań.