• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Festiwal Światła 2024. Zgłoś projekt do 22 lutego

Gdański Festiwal Światła 2024. Artysto, zgłoś projekt! Termin mija 22 lutego

Obrazy, rzeźby, mappingi, grafiki, fotografie, instalacje artystyczne, świetlne, dźwiękowe, ale też działania muzyczne, teatralne czy performatywne - trwa nabór projektów artystycznych do trzeciej edycji gdańskiego Festiwalu Światła. Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum. Termin składania aplikacji mija 22 lutego. Kto może aplikować i na jakich zasadach?
09.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać instalację artystyczną składającą się z szeregu postaci utworzonych z jasnych świetlnych linii, które wydają się "biegać" wzdłuż wzgórza. Sceneria jest nocna, a tło zdjęcia zdobi zachód słońca i niebo zmieniające kolory od błękitu do ciemniejszych odcieni.
Festiwal Światła to projekt integrujący lokalną społeczność. Do udziału i współtworzenia wydarzenia zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, płci i wykształcenia. Spotkajmy się 10–11 maja 2024 w Hevelianum. Na zdj. Festiwal Światła 2023
fot. Dawid Linkowski

Wg Jazz Forum: Jazz Jantar najlepszym festiwalem, Leszek Możdżer - Muzykiem Roku

Festiwal Światła jest dorocznym wydarzeniem organizowanym z okazji ustanowionego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Światła, który w tym roku odbywa się pod hasłem: “Światło w naszym życiu”.

- Nawiązując do myśli przewodniej tegorocznego Dnia Światła, na festiwalu chcemy pokazać różne oblicza tego zjawiska, obecne w wielu dziedzinach życia człowieka. Przyjrzymy się światłu w przyrodzie, kulturze, architekturze, nauce i technologii oraz zastanowimy się, jak światło wpływa na zdrowie i dobrostan ludzi. Właśnie tę specyfikę należy uwzględnić, zgłaszając projekt do otwartego naboru – mówi Aleksandra Goździelewska z L’arT Agency, współorganizatora festiwalu wraz z centrum nauki Hevelianum i Hackerspace Trójmiasto. 

„Mogę wam opowiedzieć o sobie o was” - Hasior i Rycharski dialogują w sopockim PGS

Na jakie projekty czekają organizatorzy

Do udziału w open callu zaproszeni są artyści i artystki z Polski i zagranicy, których twórczość nawiązuje do tematu światła. Mile widziane są projekty w dowolny sposób realizujące temat przewodni, między innymi prace malarskie, rzeźby, mappingi, grafiki, fotografie, instalacje artystyczne, świetlne oraz dźwiękowe. Poszukiwani są także twórcy projektów muzycznych, teatralnych oraz performatywnych, którzy chcieliby wystąpić podczas festiwalu. 

Organizatorzy są otwarci na wszelkie eksperymenty i niestandardowe działania z pogranicza sztuki, nauki i technologii.

Wielokulturowy Gdańsk to też kuchnie wielu kultur. Co jadano dawniej w naszym mieście?

Zgłaszane prace mogą:

  • skupiać się na pięknie światła i koloru w przyrodzie
  • wykorzystywać nowe technologie oparte na świetle
  • zgłębiać rolę światła w sztuce i kulturze
  • odnosić się do tematu zanieczyszczenia światłem
  • pokazywać, jak światło (lub jego brak) wpływa na zdrowie i dobrostan
  • opowiadać o roli światła w designie i architekturze
  • koncentrować się na światłach wszechświata oglądanych przez teleskop.

Chcąc wziąć udział w open callu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Festiwalu Światła

Zgłoszenia należy przesłać do 22 lutego 2024.

Na zdjęciu widać grupę ludzi obserwujących pokaz świetlny na nocnym festiwalu. Przez tłum przemykają intensywne zielone promienie lasera, które tworzą dynamiczny efekt wizualny na tle wieczornego nieba i architektury miejskiej.
W poprzednich dwóch edycjach Festiwalu Światła uczestniczyło ok. 6 tys. osób, w tym 800 uczestników warsztatów. Na zdj. Festiwal Światła 2023
fot. Dawid Linkowski

Pokazy, prelekcje i warsztaty na Festiwalu Świata

Finał trzeciej edycji gdańskiego Festiwal Światła odbędzie się od 10 do 11 maja 2024 w Hevelianum. Poza wystawą prac wyłonionych w konkursie, w ramach festiwalu odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące - pokazy, prelekcje i warsztaty.

– Już teraz możemy zdradzić, że podczas festiwalu odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Roberta Procha, znanego na całym świecie artysty street art, malarza i twórcy filmów animowanych. Dzięki współpracy z Fundacją im. Roberta Procha, pokażemy reprodukcje jego murali, którym towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego o życiu artysty – mówi Joanna Tadych, organizatorka festiwalu.

Na zdjęciu widoczne są dwie dziewczynki w pomieszczeniu z różowym oświetleniem, zajmujące się interaktywną instalacją lub eksponatem naukowym. Jedna z dziewcząt dotyka urządzenia, które przypomina oscyloskop lub stary telewizor, a druga używa smartfona, być może do sterowania instalacją lub dokumentowania doświadczenia.
Poprzednie edycje to 55 wystaw, pokazów i prelekcji. W wydarzenie zaangażowało się ponad 90 artystów, konstruktorów i naukowców oraz wiele instytucji ze świata sztuki, nauki i technologii. Na zdj. Festiwal Światła 2023
fot. Dawid Linkowski

O gdańskim Festiwalu Światła

Gdański Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury, którzy połączyli siły, aby zrealizować projekt integrujący lokalną społeczność. Zarówno do udziału, jak i współtworzenia wydarzenia zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, płci i wykształcenia.

Poprzednie edycje festiwalu zgromadziły łącznie około 6000 osób, w tym 800 uczestników warsztatów. Odwiedzający mogli uczestniczyć w 55 wystawach, pokazach i prelekcjach.

W wydarzenie zaangażowało się ponad 90 artystów, konstruktorów i naukowców z Polski i zagranicy oraz wiele instytucji ze świata sztuki, nauki i technologii, w tym między innymi: Polska Agencja Kosmiczna, Instytut Łukasiewicza, czasopismo „Urania – Postępy Astronomii”, Politechnika Gdańska oraz Fundacja CODE:ME.

Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej

Kto organizuje Festiwal Światła?

Hevelianum to miejsce, w którym nauka spotyka się z historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaks w otoczeniu zieleni. Od stycznia 2022 funkcjonuje także nadmorska filia Hevelianum – Dom Zdrojowy w Brzeźnie, miejsce edukacji ekologicznej.

Hackerspace Trójmiasto to społeczność pasjonatów technologii, makerów i konstruktorów zrzeszająca wszystkich, którzy chcą się rozwijać, dzielić wiedzą i budować otwartą przestrzeń technologiczną.

L’arT Agency to kreatywna agencja sztuki i galeria online, która nie tylko łączy artystów z potencjalnymi klientami, ale także tworzy niesamowite projekty artystyczne, inicjuje współpracę i eventy.



TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki