• Start
  • Wiadomości
  • Gdański dron. Zobacz dzielnicę Aniołki z perspektywy ptaka - na wysokości ponad 100 m

Gdański dron. Zobacz dzielnicę Aniołki z perspektywy ptaka - na wysokości ponad 100 m

To jedna z bardziej kameralnych dzielnic Gdańska, choć sąsiaduje z zabytkowym i bardzo turystycznym Śródmieściem, Wrzeszczem, który stanowi centrum usługowo-handlowe oraz industrialnymi Młyniskami. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna, otulona wszechobecną w tej dzielnicy zielenią. Zobaczcie, co nagrał nasz redakcyjny dron.
22.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zapraszamy was na podniebny spacer tym razem po dzielnicy Aniołki
Zapraszamy was na podniebny spacer tym razem po dzielnicy Aniołki
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Aniołki kojarzą się dziś przede wszystkim z ogromnym centrum medycznym. To tutaj znajdują się gmachy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Można je obejrzeć, z lotu ptaka, na naszym filmie przygotowanym za pomocą drona. Na ponad 10-minutowym nagraniu zobaczycie też budynek Centrum Sportowego GUMed, w którym w ubiegłym roku zorganizowano powszechne szczepienia mieszkańców Pomorza przeciwko COVID-19, a także gmach Centrum Symulacji Medycznej. Widać też obiekty Gdańskiego Ośrodka Sportu. Przede wszystkim zobaczycie jednak zabudowę jedno- i wielorodzinną przy ul. Orzeszkowej i ul. Dębowej, a także nową zabudowę mieszkaniową na Wzgórzu Focha.

W Aniołkach zameldowanych jest niewiele ponad 4 tysiące osób. Powierzchnia tej dzielnicy wynosi 2,31 km kw.

 

Trochę historii

Dzielnica utworzona została przez administrację miejską w roku 1992. Historycznie jej obszar należał do gminy Zigankenberg (Suchanino). W 1902 r. został włączony w granice administracyjne Gdańska. Nazwa "Aniołki" utworzona została w 1992 r. w nawiązaniu do funkcjonującego w latach 1370 - 1807 kościoła i szpitala Wszystkich Bożych Aniołów. Od XIX wieku wschodnia część dzielnicy zajmowana była przez cmentarze. Jej północna część ma charakter willowy, a południową zajmują bloki mieszkalne i ogródki działkowe.

Przez Aniołki przebiega al. Zwycięstwa, znajdują się tu przystanki Szybkiej Kolei Miejskiej: Gdańsk-Stocznia i Gdańsk-Politechnika, a także m.in. Gdański Uniwersytet Medyczny, stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (dawniej tzw. stadion Lechii). Od roku 2009 oddawane są do użytku kolejne etapy osiedla mieszkaniowego Wzgórze Focha (przy ul. Focha). Na przestrzeni setek lat okoliczne wzgórza nosiły różne nazwy, np. w XVII wieku między ul. Giełguda a Kolonią Jordana istniało wzgórze "Admiral" (Wunderberg), a między ul. Kozietulskiego a Świdnicką - Viceadmiral. Tak nazywano też wznoszone tu fortyfikacje.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim