• Start
  • Wiadomości
  • Gdański dron. Widzieliście dzielnicę Suchanino z lotu ptaka? Zobaczcie u nas!

Gdański dron. Widzieliście dzielnicę Suchanino z lotu ptaka? Zobaczcie u nas!

To typowa dzielnica, w której dominuje zabudowa mieszkaniowa. Mimo tego, iż dotarcie do centrum miasta zajmuje stąd zalewie kilka minut, toczy się tu spokojne życie przede wszystkim wśród domów jednorodzinnych. Na terenie dzielnicy znajduje się też kilkanaście spółdzielczych bloków mieszkaniowych.
05.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zapraszamy na podniebny spacer, tym razem po Suchaninie
Zapraszamy na podniebny spacer, tym razem po Suchaninie
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Na trwającym blisko 11 minut nagraniu zobaczycie m.in. ulice Otwartą i Beethovena, gdzie dominuje kameralna zabudowa jednorodzinna. Widać też fragment ul. Powstańców Warszawskich i Kurpińskiego, przy których stoją z kolei wysokie i szerokie zabudowania spółdzielcze. W tle zauważyć można także budynki w dzielnicach Piecki- Migowo, Wrzeszcz i Siedlce. Z lotu ptaka prezentuje się też Gdański Park Naukowo - Technologiczny oraz pobliskie kościoły.

 

Pod koniec 2020 r. na Suchaninie zameldowanych było 10 146 osób. To jedna z najmniejszych obszarowo dzielnic Gdańska. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 1,44 km kw., zatem gęstość zaludnienia tej dzielnicy to 7046 osób na km kw.

 

 

Trochę historii

W 1380 r. tereny te Krzyżacy przekazali na własność Młodemu Miastu. Granicą wschodnią była Wisła, północną - Nowe Szkoty, Wrzeszcz, Strzyża, Piecki, Migowo, południową - Gdańsk i wieś Siedlce, zachodnią - gminy Ujeścisko i Jasień. Po zniszczeniu Młodego Miasta w 1454 r. obszar ten został przejęty przez radę Głównego Miasta. Tereny nadrzeczne były zalewowe, wykorzystywane na łąki do wypasania bydła, część zachodnią przeznaczono pod uprawy zbóż i ogrody. Centrum wsi znajdowało się w rejonie stawku u zbiegu obecnych ulic: Beethovena, Powstańców Warszawy i Cygańskiej Góry.

 

Wieś wielokrotnie była palona i grabiona, głównie przez wojska oblegające Gdańsk w: 1461, 1586, 1656, 1734, 1807, 1813. W roku 1772, po pierwszym rozbiorze Polski, wieś włączono do państwa pruskiego, a po 1814 r. weszła w skład nowo utworzonego powiatu gdańskiego, z wyjątkiem prowadzącej do Wrzeszcza al. Lipowej (al. Zwycięstwa), która włączona została w skład gminy miejskiej Gdańska. W 1877 r. tereny leżące na wschód od niej zostały odpłatnie przejęte przez władze Gdańska, podobnie stało się z pozostałą częścią wsi, włączoną w 1902 r. w granice miasta i będącą częścią dzielnicy Wrzeszcz. Poza Wrzeszczem pozostała rdzenna, rolnicza część gminy z główną drogą - obecna ul. Beethovena.

Po 1902 r. dzieje tej części dawnej gminy Zigankenberg nierozerwalnie były związane z dzielnicą Wrzeszcz. W 1935 r. rozpoczęła się zabudowa przez spółdzielnię mieszkaniową i prywatnych inwestorów jej rolniczej części, graniczącej z gminami Ujeścisko i Jasień. Po 1945 r. ta część dawnej gminy otrzymała nazwę Suchanino, choć zwana była przez lata przez wielu gdańszczan Cygańską Górą.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas