Zaspa Młyniec ma niewielką powierzchnię, zaledwie 1,22 km kw. Występuje tu jednak bardzo intensywna zabudowa mieszkaniowa - charakterystyczne wysokie i szerokie bloki, których elewacje są bardzo kolorowe. To właśnie w tej dzielnicy oglądać można tzw. malarstwo monumentalne - na ścianach bocznych budynków powstało bowiem kilkadziesiąt murali poświęconych różnej tematyce. Zaspa słynie też... z dawnego pasa startowego istniejącego tu przed laty lotniska.
Nasz redakcyjny operator, Dariusz Kwidziński, zajrzał niedawno do tej dzielnicy z dronem. Na ponad 9 - minutowym nagraniu widać przede wszystkim ciekawy układ wspomnianych bloków spółdzielczych, otoczonych terenami zielonymi. Zobaczyć można też gmach Liceum Ogólnokształcącego nr 15 i Przedszkola Publicznego Trzynastka. Jest też fragment dawnego pasa startowego, al. Rzeczpospolitej i al. Jana Pawła II, a także ul. Hynka biegnąca wzdłuż torów kolejowych.
Trochę historii
Pierwotnie znajdowała się tutaj stacja rybacka na 40 łodzi, służąca m.in. do połowu śledzi nad jeziorem Zaspa, od którego dzielnica wzięła nazwę. W miarę kurczenia się jeziora przekształciła się w osadę wiejską, leżącą w rejonie obecnych ulic Gdańskiej i Uczniowskiej. W XVII wieku teren obecnej Zaspy porastał gęsty sosnowy las, a na łąkach pomiędzy lasem a mierzeją powstawały gospodarstwa rolne, których zabudowania, nazywane dworami (Czerwony Dwór, Czarny Dwór, Biały Dwór, Królewski Dwór, Rozstaje) powstawały wzdłuż drogi omijającej las od wschodu.
W latach 1807 - 1813 Zaspa wchodziła w skład I Wolnego Miasta Gdańska. Wiosną 1829 roku, w wyniku powodzi, Wisła przelała się przez jezioro Zaspa, żłobiąc nowe ujście do morza pomiędzy Nowym Portem a Brzeźnem. W roku 1865 wycięto las sosnowy w pasie toru kolejowego w związku z budową linii kolejowej Gdańsk - Koszalin, uruchomionej w 1870 r. W 1913 r. wyznaczono teren pod budowę lotniska. Po utworzeniu II WMG lotnisko przekazano na potrzeby cywilne. W związku z planowanym jego zamknięciem w 1974 r. Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przymorze” wystąpiła z propozycją budowy w tym miejscu osiedla dla 50 tysięcy mieszkańców pod roboczą nazwą "Lotnisko". Do realizacji przyjęto projekt, który zwyciężył w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Od 1992 r. Zaspa podzielona jest na dwie jednostki pomocnicze Gdańska: Zaspa-Młyniec i Zaspa-Rozstaje, ich granicą jest al. Rzeczypospolitej.
ZOBACZ ZASPĘ MŁYNIEC Z PUŁAPU OKOŁO 100 METRÓW