• Start
  • Wiadomości
  • Gdański dron. Zobacz, jak wygląda Letnica, zrewitalizowana dzielnica miasta z lotu ptaka

Gdański dron. Zobacz, jak wygląda Letnica, zrewitalizowana dzielnica miasta z lotu ptaka

To jedna z tych dzielnic Gdańska, która w ostatnich latach przeszła prawdziwą metamorfozę. Z obszaru przemysłowego, mało przyjaznego mieszkańcom, staje się miejscem, w którym coraz więcej osób szuka swojego miejsca do życia. Obok kameralnej zabudowy, kamienic, wyrastają w ostatnich latach nowe, często bardzo wysokie, budynki mieszkalne. Jak prezentuje się Letnica z wysokości około 100 metrów? Sprawdźcie!
23.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zapraszamy na kolejny podniebny spacer, tym razem do Letnicy
Zapraszamy na kolejny podniebny spacer, tym razem do Letnicy
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Letnica kojarzy się dziś przede wszystkim z nowoczesnym stadionem miejskim imitującym ogromny bursztyn, a także z pierwszym w Polsce tunelem podwodnym dla samochodów. Przez tę dzielnicę każdego dnia przejeżdżają też setki samochodów ciężarowych udających się do lub z portu morskiego w dzielnicy Nowy Port.

Na ponad 8-minutowym nagraniu, przygotowanym za pomocą drona przez naszego redakcyjnego operatora Dariusza Kwidzińskiego, zobaczycie m.in. dawną zabudowę przy ul. Starowiejskiej, ruchliwą ul. Marynarki Polskiej i znajdujące się przy niej siedziby firm oraz salony handlowo -usługowe, wjazd do tunelu pod Martwą Wisłą widziany od strony ronda turbinowego, a także fragment al. Macieja Płażyńskiego, miejski stadion i kominy elektrociepłowni.

Letnica to, póki co, jedna z najmniej licznych dzielnic pod kątem liczby mieszkańców. Zameldowanych jest tu około 1,6 tys. osób, ale liczba ta od kilku lat regularnie rośnie. Powierzchnia Letnicy wynosi 3,89 km kw.

 

 

Trochę historii

Do początku XX wieku stanowiła wschodnią część wsi Zaspa, położoną na południe od jeziora Zaspa, wraz z nią wchodziła w skład dóbr oliwskich cystersów. W 1589 roku istniały tu cztery gospodarstwa, w 1591 określane łącznie jako Gburowo (Burau); w roku 1604 należało do parafii kościoła św. Jakuba w Oliwie. W początkach XVIII wieku powstał tu dwór Lauental (pierwsza wzmianka w roku 1728; otrzymał wówczas przywilej na domowy wyrób piwa i gorzałki), zwany także Löwental (Lwia Dolina). Podczas oblężenia Gdańska w 1734 spalony przez Rosjan. W XIX wieku zaczęły powstawać tu zakłady, w Letnicy zamieszkali pracownicy innych gdańskich zakładów. Dużą część ludności stanowili przybysze z Kaszub i Kociewia.

 

W 1929 r. przez Letnicę przeprowadzono nową drogę z Gdańska do Nowego Portu, Paul-Beneke-Weg (ul. Marynarki Polskiej), na którą przeniesiono także linię tramwajową. W okresie 1933 - 1934 na północnym skraju Letnicy robotnicy katoliccy zbudowali osiedle działkowe (Laubenkolonie) Gwiazda Morza (Meeresstern). Po II wojnie światowej nadano Letnicy nazwę Letniewo. W 1949 roku państwowa Komisja Ustalania Nazw Miejscowych zmieniła ją, jako niezgodną z zasadami polskiego słowotwórstwa na Letnica, odrzucając proponowane równolegle Lewkowo. W 1968 roku decyzją władz tereny Letnicy przeznaczono w całości na zabudowę przemysłową, miała tu też powstać nowa zajezdnia tramwajowa. Plany te nie zostały zrealizowane, spowodowały jednak postępującą dekapitalizację budynków mieszkalnych, których - z uwagi na planowaną rozbiórkę - przez całe dziesięciolecia nie remontowano. Stan ten uległ zmianie dopiero w 1998 r. dzięki rozpoczęciu procedury przywracającej dzielnicy dawny charakter. W 1997 w Letnicy powstała - jako jedna z pierwszych w Gdańsku - Rada Dzielnicy, przez kilka miesięcy w 1998 r. działała też powołana przez nią Straż Obywatelska. Uchwalony w czerwcu 2009 roku plan zagospodarowania przestrzennego Letnicy przewiduje dla niej funkcję mieszkaniowo-usługową. W roku 2010 rozpoczęła się rewitalizacja dzielnicy. W latach 2008 - 2011 w Letnicy, w miejscu dawnych ogródków działkowych nad Redewką, zbudowano nowoczesny stadion miejski.

TV

Każdy może pomóc