To nadmorska dzielnica o niewielkiej powierzchni, bo zaledwie 2,73 km kw. - jedna z nielicznych w Gdańsku, w których mieszkańcy widzą plażę ze swoich mieszkań. Pod koniec ubiegłego roku zameldowanych było tutaj 11,5 tys. osób.
W Brzeźnie dobiega właśnie końca rewitalizacja budynku dawnego Domu Zdrojowego, trwa też remont ul. Pułaskiego, niedawno zakończono termomodernizację gmachu Szkoły Podstawowej nr 20, a z Budżetu Obywatelskiego sfinansowano budowę drogi asfaltowej stanowiącej dojazd do ul. Chodkiewicza i Dworskiej.
Do tej dzielnicy zajrzał ostatnio nasz redakcyjny operator, Dariusz Kwidziński. Na trwającym ponad 8 minut nagraniu widać bardzo często plażę i Zatokę Gdańską. Jest też wspomniany Dom Zdrojowy, budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 i Kościół św. Antoniego Padewskiego.
Patrząc z lotu ptaka, można zauważyć, że w tej części Gdańska dominuje niewysoka zabudowa mieszkaniowa i domy jednorodzinne. Wysokie "punktowce" są tutaj w zdecydowanej mniejszości. Na nagraniu można też zauważyć bursztynowy stadion miejski, który znajduje się w sąsiedniej Letnicy, infrastrukturę Portu Gdańsk w Nowym Porcie, a nawet wysokie biurowce stojące w Oliwie przy al. Grunwaldzkiej.
Trochę historii
Od XIII wieku był to obszar należący do klasztoru cystersów w Oliwie, a od roku 1480 wzmiankowano o tym terenie jako wsi rybackiej. Centrum tej wsi zlokalizowane było wokół obecnej ul. Pułaskiego, gdzie do dzisiaj zachowały się zabudowania dawnej osady rybackiej. W roku 1771 wieś liczyła 14 domów i 194 mieszkańców. Od 1772, po pierwszym rozbiorze Polski, znajdowała się w granicach państwa pruskiego. Po dokonanej w tym samym roku, przez króla Fryderyka II Wielkiego, kasacji klasztoru w Oliwie, do roku 1807 Brzeźno należało do tzw. dóbr oliwskich (Amt Oliva), zarządzanych przez państwo. Dzierżawione przez rybaków za czasów klasztornych gospodarstwa stały się ich własnością, stopniowo wykupywaną przez nowych przybyszy. W okresie I Wolnego Miasta Gdańska wieś wchodziła w skład jego terytorium, w latach 1814 - 1877 w skład tzw. dóbr Mosty, a w latach 1877 - 1914 w skład gminy wiejskiej Zaspa. W 1890 r. uruchomiono, zbudowane przez właściciela kąpieliska Hermana Kullinga, pierwsze sezonowe połączenie tramwajowe z przystankiem kolejowym Brzeźna na linii do Nowego Portu, zlikwidowane w roku 1891 jako nierentowne. Na początku XX wieku doprowadzono tu elektryczność.
Zobaczcie, jak prezentuje się Brzeźno z perspektywy drona, z pułapu około 100 metrów.