• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa Rozstaje. Zapraszamy na podniebny spacer po jednej z najmniejszych dzielnic Gdańska

Zaspa Rozstaje. Zapraszamy na podniebny spacer po jednej z najmniejszych dzielnic Gdańska

W tej dzielnicy nie brakuje miejsc upamiętnienia wizyty papieża Jana Pawła II w naszym mieście w roku 1987. Główna arteria na Zaspie nosi jego imię, a także jeden z miejskich parków. Przed jedną ze świątyń znajduje się z kolei pomnik papieża - Polaka. W tej dzielnicy dominuje spółdzielcza zabudowa mieszkaniowa. Z roku na rok przybywa też prywatnych inwestycji deweloperskich. Zobaczcie nasz film!
20.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zapraszamy na podniebny spacer do dzielnicy Zaspa Rozstaje
Zapraszamy na podniebny spacer do dzielnicy Zaspa Rozstaje
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

W ramach naszego cyklu "Gdański dron" zachęcamy Państwa do obejrzenia nagrania, przygotowanego przez naszego operatora Dariusza Kwidzińskiego, na Zaspie Rozstajach. Ponad 9 - minutowe nagranie rozpoczyna się na granicy Zaspy i Przymorza Wielkiego. Zobaczymy m.in. charakterystyczny obiekt Morskiego Robotniczego Klubu Sportowego, gmach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, szpital św. Wojciecha, a także budynek Parafii Opatrzności Bożej, przed którym stoi pomnik papieża - Polaka, fragment al. Jana Pawła II, ul. Leszczyńskich, Park Millenium Gdańska, a także Park im. Jana Pawła II.

Powierzchnia tej dzielnicy to 2,08 km kw. Mieszka tu niecałe 13 tys. osób.

Zaspa Rozstaje. Roboczy spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie miejskich i dzielnicowych radnych

 

 

Trochę historii

Początkowo była tu stacja rybacka na 40 łodzi, także do połowu śledzi nad jeziorem Zaspa, od którego wzięła nazwę. Nadana opactwu oliwskiemu przez księcia Świętopełka. W miarę kurczenia się jeziora przekształciła się w osadę wiejską, leżącą w rejonie obecnych ulic Gdańskiej i Uczniowskiej. W XVII wieku teren obecnej Zaspy porastał gęsty sosnowy las, schodzący ze wzgórz morenowych; na łąkach między lasem a mierzeją powstawały gospodarstwa rolne, których zabudowania, nazywane dworami (Czerwony Dwór, Czarny Dwór, Biały Dwór, Królewski Dwór, Rozstaje) powstawały wzdłuż drogi omijającej las od wschodu; do wsi należały też dwory lokowane od XVIII wieku bliżej Wisły (Lwia Dolina, obecnie Letnica).

W latach 1807-1813 wchodziła w skład I Wolnego Miasta Gdańska. W roku 1865 wycięto las sosnowy w pasie toru kolejowego w związku z budową linii kolejowej Gdańsk - Koszalin, uruchomionej w 1870 r. W okresie 1911-1912 uruchomiono ujęcie wody pitnej wzdłuż drogi do dworów Zaspy, ze stacją pomp w pobliżu dworu Rozstaje, intensywny pobór wody spowodował szybkie osuszenie podmokłych łąk, pociętych gęstą siecią typowo żuławskich kanalików. W 1913 r. doprowadzono tu prąd elektryczny.

1 kwietnia 1914 r. Zaspę wyłączono z należącej do powiatu Wyżyny Gdańskiej (Danziger Höhe) gminy Oliwa i włączono do miasta Gdańska (niewielkie fragmenty gruntów Zaspy weszły w jego skład już w 1891 i 1903). Po utworzeniu II WMG istniejące tu lotnisko przekazano na potrzeby cywilne. W związku z planowanym zamknięciem lotniska (30 III 1974) już w październiku 1973 r. Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przymorze” wystąpiła z propozycją budowy w tym miejscu osiedla dla 50 tysięcy mieszkańców pod roboczą nazwą Lotnisko. Do realizacji przyjęto projekt, który zwyciężył w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Od 1992 r. Zaspa podzielona jest na dwie jednostki pomocnicze Gdańska: Zaspa-Młyniec i Zaspa-Rozstaje, ich granicą jest al. Rzeczypospolitej, stanowiąca wraz z prostopadłą doń al. Jana Pawła II główną oś komunikacyjną.

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych