
W ramach naszego cyklu "Gdański dron" zachęcamy Państwa do obejrzenia nagrania, przygotowanego przez naszego operatora Dariusza Kwidzińskiego, na Zaspie Rozstajach. Ponad 9 - minutowe nagranie rozpoczyna się na granicy Zaspy i Przymorza Wielkiego. Zobaczymy m.in. charakterystyczny obiekt Morskiego Robotniczego Klubu Sportowego, gmach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, szpital św. Wojciecha, a także budynek Parafii Opatrzności Bożej, przed którym stoi pomnik papieża - Polaka, fragment al. Jana Pawła II, ul. Leszczyńskich, Park Millenium Gdańska, a także Park im. Jana Pawła II.
Powierzchnia tej dzielnicy to 2,08 km kw. Mieszka tu niecałe 13 tys. osób.
Czytaj także: Zaspa Rozstaje. Roboczy spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie miejskich i dzielnicowych radnych
Trochę historii
Początkowo była tu stacja rybacka na 40 łodzi, także do połowu śledzi nad jeziorem Zaspa, od którego wzięła nazwę. Nadana opactwu oliwskiemu przez księcia Świętopełka. W miarę kurczenia się jeziora przekształciła się w osadę wiejską, leżącą w rejonie obecnych ulic Gdańskiej i Uczniowskiej. W XVII wieku teren obecnej Zaspy porastał gęsty sosnowy las, schodzący ze wzgórz morenowych; na łąkach między lasem a mierzeją powstawały gospodarstwa rolne, których zabudowania, nazywane dworami (Czerwony Dwór, Czarny Dwór, Biały Dwór, Królewski Dwór, Rozstaje) powstawały wzdłuż drogi omijającej las od wschodu; do wsi należały też dwory lokowane od XVIII wieku bliżej Wisły (Lwia Dolina, obecnie Letnica).
W latach 1807-1813 wchodziła w skład I Wolnego Miasta Gdańska. W roku 1865 wycięto las sosnowy w pasie toru kolejowego w związku z budową linii kolejowej Gdańsk - Koszalin, uruchomionej w 1870 r. W okresie 1911-1912 uruchomiono ujęcie wody pitnej wzdłuż drogi do dworów Zaspy, ze stacją pomp w pobliżu dworu Rozstaje, intensywny pobór wody spowodował szybkie osuszenie podmokłych łąk, pociętych gęstą siecią typowo żuławskich kanalików. W 1913 r. doprowadzono tu prąd elektryczny.
1 kwietnia 1914 r. Zaspę wyłączono z należącej do powiatu Wyżyny Gdańskiej (Danziger Höhe) gminy Oliwa i włączono do miasta Gdańska (niewielkie fragmenty gruntów Zaspy weszły w jego skład już w 1891 i 1903). Po utworzeniu II WMG istniejące tu lotnisko przekazano na potrzeby cywilne. W związku z planowanym zamknięciem lotniska (30 III 1974) już w październiku 1973 r. Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przymorze” wystąpiła z propozycją budowy w tym miejscu osiedla dla 50 tysięcy mieszkańców pod roboczą nazwą Lotnisko. Do realizacji przyjęto projekt, który zwyciężył w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Od 1992 r. Zaspa podzielona jest na dwie jednostki pomocnicze Gdańska: Zaspa-Młyniec i Zaspa-Rozstaje, ich granicą jest al. Rzeczypospolitej, stanowiąca wraz z prostopadłą doń al. Jana Pawła II główną oś komunikacyjną.