• Start
  • Wiadomości
  • Gdański dron. Co "zobaczył" w dzielnicy Wrzeszcz Górny? Sprawdźcie

Gdański dron. Co "zobaczył" w dzielnicy Wrzeszcz Górny? Sprawdźcie

Spacerowaliście ostatnio po Wrzeszczu? To jeden z popularniejszych kierunków "zakupowych" mieszkańców Gdańska. Przyciągają tu zarówno centra handlowe, jak i liczne punkty usługowe oraz miejsca pracy. Setki osób przechodzą każdego dnia al. Grunwaldzką. My zapraszamy Państwa na podniebny spacer w innej części dzielnicy - w okolice ul. Partyzantów.
18.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona widać fragment ulicy partyzantów, widać samą ulicę, jadące po niej samochody, a także niewysoką zabudowę mieszkaniową, są też kamienice
Zobaczcie fragment Wrzeszcza Górnego z wysokości około 100 metrów
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Nasz redakcyjny operator, Dariusz Kwidziński, zajrzał z dronem do Wrzeszcza Górnego, na ul. Partyzantów. Na przygotowanym, ponad 8-minutowym filmie, zobaczyć można ul. Partyzantów biegnącą zarówno w kierunku ul. Jaśkowa Dolina, jak i w kierunku al. Żołnierzy Wyklętych. Przy tej ulicy znajduje się charakterystyczna dla tej dzielnicy zabudowa - dominują tu kamienice i niewysokie budynki tworzące momentami całe pierzeje. Wprawne oko przy sąsiednich ulicach zauważy też gmach "Topolówki", czyli III Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 45 i Szkoły Podstawowej nr 39.

Powierzchnia tej dzielnicy wynosi 6,42 km kw. W Górnym Wrzeszczu zameldowanych było pod koniec 2020 roku dokładnie 21 568 osób.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

 

Trochę historii

Dawna wieś obejmowała obszar mniej więcej od obecnego zbiegu al. Zwycięstwa i al. Grunwaldzkiej na południu po obecne ulice Słowackiego i Kościuszki na północy, z centrum przy obecnym skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej z ulicami: Jaśkowa Dolina, Partyzantów, Dmowskiego i Konopnickiej (w późniejszym okresie: Stary Rynek). Nazwa pochodzi prawdopodobnie od wrzosów, ewentualnie - od wspólnego pnia etymologicznego z nazwą potoku Strzyża. Pierwsza bezpośrednia informacja o istnieniu wsi pochodzi z 1283 r.

Jej początki związane były z młynami, tartakami i kuźniami powstającymi nad brzegami potoków. Od XVI wieku Wrzeszcz Górny zyskiwał stopniowo charakter rezydencjalny (podmiejskie dwory), przy wciąż funkcjonujących nad potokami młynach i kuźnicach. W 1814 r. teren ten włączono do miasta Gdańska jako część składową dzielnicy Wrzeszcz. Od roku 1818 było to miejsce stacjonowania jednostek wojskowych (początkowo szwadronu huzarów w prywatnych kwaterach w rejonie obecnej ul. Dmowskiego). Na przełomie XIX i XX wieku postępujący rozwój spowodował zmianę charakteru dzielnicy. Obok zespołów willi (np. przy ul. Jaśkowa Dolina) powstały nowe osiedla robotnicze (fundacji Abegga, Kolonia Rzeszy) oraz zespoły kamienic mieszczańskich w centrum dawnej wsi (głównie przy rynku, na skrzyżowaniu obecnej al. Grunwaldzkiej oraz ulic Jaśkowa Dolina i Partyzantów).

Po 1920 roku, w związku z demilitaryzacją II Wolnego Miasta Gdańska, obiekty i tereny wojskowe początkowo zaadaptowano na tymczasowe mieszkania, następnie przekazano policji gdańskiej, Polonii, bądź przeznaczono na inne cele. W 1945 roku rozpoczęła się odbudowa, głównie przez prywatnych inwestorów, wschodniej, zniszczonej pierzei al. Grunwaldzkiej, od ul. Miszewskiego do ul. Lendziona. W latach 50. XX wieku dzielnica stała się usługowym centrum miasta, w którym powstały domy towarowe.

 

ZOBACZCIE, JAK PREZENTUJE SIĘ WRZESZCZ GÓRNY Z LOTU PTAKA

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zajezdnia tramwajowa powstanie na Ujeścisku