• Start
  • Wiadomości
  • Gdański dron. Byliście kiedyś na Wzgórzu Mickiewicza? Zobaczcie najmniejszą dzielnicę Gdańska!

Gdański dron. Byliście kiedyś na Wzgórzu Mickiewicza? Zobaczcie najmniejszą dzielnicę Gdańska!

Spacer w tej części Gdańska to, zwłaszcza dla dorosłych mieszkańców, niezły sprawdzian z wiedzy (i dobrej pamięci) o twórczości polskiego wieszcza. Nazwy ulic nawiązują głównie do bohaterów epopei narodowej, którą jest "Pan Tadeusz". Wzgórze Mickiewicza to kameralna dzielnica zdominowana przez zabudowę jednorodzinną.
13.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zobaczcie Wzgórze Mickiewicza, najmniejszą dzielnicę Gdańska, z lotu ptaka
Zobaczcie Wzgórze Mickiewicza, najmniejszą dzielnicę Gdańska, z lotu ptaka
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Zapraszamy was na podniebny spacer tym razem do najmniejszej dzielnicy Gdańska. Powierzchnia Wzgórza Mickiewicza wynosi bowiem zaledwie 0,52 km kw. Zameldowanych jest tu około 2,4 tys. osób. Ta część Gdańska charakteryzuje się jednorodzinną zabudową mieszkaniową, co zobaczycie na ponad 7-minutowym nagraniu przygotowanym przez naszego operatora Dariusza Kwidzińskiego. Z lotu ptaka obejrzycie budynki m.in. przy ul. Wojskiego, ul. Księdza Robaka, ul. Stolnika i ul. Zosi. Na filmie widać też fragment ul. Kartuskiej, al. Armii Krajowej i ul. Łostowickiej - trzech gdańskich arterii otaczających tę niewielką dzielnicę. Widoczna jest też zabudowa spółdzielcza Suchanina, budynki na Siedlcach i Chełmie, widać także drzewa rosnące na terenie Cmentarza Łostowickiego.

Gdański dron. Jak prezentuje się kameralna dzielnica VII Dwór z lotu ptaka? Zobaczcie!

 

 

Trochę historii

Wzgórze Mickiewicza to pierwotnie północno-wschodnia część wsi Ujeścisko. Znajdowały się tu pola uprawne, sady i ogródki działkowe. W 1935 roku wydzielono je jako Nowe Ujeścisko (Neuwonneberg) i przeznaczono do zabudowy. 26 marca 1942 r. Zostało włączone, wraz z Ujeściskiem (także planowanym do zabudowy mieszkaniowej), w granice administracyjne Gdańska, czego po 1945 roku nie uznały władze polskie. Nowe Ujeścisko włączono ostatecznie w granice administracyjne Gdańska 5 października 1954 r.

Obecnie jest to "kompleks" około 800 domków jednorodzinnych (wolnostojących, bliźniaczych lub szeregowych), powstałych głównie na początku lat 80. XX wieku.

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana