• Start
  • Wiadomości
  • Gdański naukowiec z UG i GUMedu z dofinansowaniem na badania dotyczące koronawirusa 

Gdański naukowiec z UG i GUMedu z dofinansowaniem na badania dotyczące koronawirusa

Prawie milion złotych trafi do Łukasza Rąbalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naukowiec w ramach projektu naukowego stworzy bazę danych infekcji towarzyszących COVID-19. Baza przyda się właśnie teraz, kiedy nadchodzi okres wzmożonych zakażeń wirusem grypy, na który "nałoży" się pandemia koronawirusa, co może sprzyjać wzrostowi śmiertelności osób zakażonych.
11.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed
Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed
źródło: GUMed


Prawie milion złotych trafi do Łukasza Rąbalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naukowiec w ramach projektu naukowego stworzy bazę danych infekcji towarzyszących COVID-19. 

Baza danych, która powstanie w ramach projektu, będzie ważnym źródłem informacji dotyczącym występowania i wpływu infekcji mieszanych na zdrowie pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

 

Piątek: 594 nowe przypadki zachorowań na covid-19: 39 na Pomorzu, 14 w Gdańsku

 

Na projekt Łukasza Rąbalskiego „Infekcje towarzyszące przy zakażeniach SARS-CoV-2. Baza Infekcji Towarzyszących COVID-19” Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 985 tys. zł, które przekazano w formie dodatkowej subwencji dla Uniwersytetu Gdańskiego.   

06.04.2020. dr Łukasz Rąbalski i doktoranci UG Weronika Hoffmann, Marcin Lubocki i Maciej Kosiński w nowym laboratorium 7. Szpitala Marynarki Wojennej. Wszyscy zaangażowani w badanie próbek pacjentów na obecność wirusa wywołującego chorobę COVID-19
06.04.2020. dr Łukasz Rąbalski i doktoranci UG Weronika Hoffmann, Marcin Lubocki i Maciej Kosiński w nowym laboratorium 7. Szpitala Marynarki Wojennej. Wszyscy zaangażowani w badanie próbek pacjentów na obecność wirusa wywołującego chorobę COVID-19
źródło: Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego


Celem badań prowadzonych przez dra Łukasza Rąbalskiego z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest określenie, w jakim stopniu infekcje towarzyszące przy zakażeniach SARS-CoV-2 mają wpływ na obraz kliniczny choroby COVID-19 i przygotowanie bazy danych tych infekcji. W stworzeniu bazy informatycznej będą uczestniczyć  naukowcy z agendy badawczej - Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (International Centre for Cancer Vaccine Science, ICCVS), powołanego na Uniwersytecie Gdańskim.

 

Gdańsk, ul. Nowe Ogrody. Szpital Wojewódzki w marcu 2020 roku, kiedy trzeba przygotowauwualismy sie na wileu chorych
Namiot dla chorych zakażonych koronawirusem przygotowany w marcu 2020 roku przy szpitalu Copernicus (ulica Nowe Ogrody). Na szczęście nie musiał być wykorzystany, dla chorych wystaczyło miejca w szpitalach 
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Naukowcy z UG zbadali mobilność Polaków w czasie epidemii koronawirusa. Co się okazało?

 

Jak oceniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

W obecnej sytuacji epidemicznej projektowana baza danych stanowić będzie cenne źródło informacji w zakresie występowania infekcji mieszanych i ich wpływu na zdrowie pacjentów zarówno dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne, jak i służb medycznych. Ponadto, zebrane dane będą mogły wspomóc lekarzy w procesach decyzyjnych, dotyczących m.in. sposobu leczenia chorych, czy ustalania procedur postępowania.

Projekt naukowy realizowany przez pracownika UG jest istotny szczególnie teraz, kiedy  zagrożenie epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zwiększa się z powodu nadchodzącego okresu wzmożonych zakażeń wirusem grypy. "Nałożenie" się na jesienne zachorowania na grypę i infekcje przeziębieniowe pandemii koronawirusa może sprzyjać wzrostowi śmiertelności zakażonych. 

W uzasadnieniu wniosku Ministerstwo podkreśliło że przedstawione we wniosku zagadnienie należy uznać za istotne w kontekście realizacji polityki naukowej państwa.

 

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów