Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online
Salcia Hałas urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” - opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.
- Salcia Hałas wdarła się do pomorskiego, ale i ogólnopolskiego życia literackiego przebojem, jeśli nie szturmem - uśmiecha się przedstawiając autorkę Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku. - Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy”, sprzed czterech lat, została wyróżniona jedną z najważniejszych nagród literackich, czyli Nagrodą Literacką Gdynia, zresztą zasłużenie. Teraz otrzymujemy “Potop”. Książkę podobną i niepodobną do debiutu. Podobna jest w tym, że Salcia Hałas ma swój język, swój idiom, barwny, soczysty, oryginalny, niepowtarzalny i niepodrabialny. (...) W “Potopie” mamy katastrofę, koniec świata Pekinu [od red. gdyńskiej dzielnicy], i to nie tylko dlatego, że to jest świat brutalnie kolonizowany przez deweloperów i banki - świat pragmatyczności i normalności, ale też dlatego, że w historii Pekinu powtarza się historia, która swój początek ma właściwie nie wiadomo gdzie, gdzieś może u początków świata (…) Coś jest w tej konstrukcji świata na tyle nieudanego, popsutego, że powstają takie małe apokalipsy.
Posłuchaj, jak brzmi na żywo:
ECS online. Można pobrać materiały archiwalne, darmowe e-booki, zobaczyć na nowo wystawę stałą
- Książka jest zawsze spotkaniem - przekonywał Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku rozpoczynając akcję #gdanskczyta i do projektu zaprosił autorów oraz aktorów - Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Na początek lista zawiera dziesięć pozycji - we wtorki posłuchamy literatury dla dzieci, w piątki - dla dorosłych.
Cykl rozpoczęła Wioleta Karpowicz, aktorka Teatr Miniatura prezentując dzieciom książkę pt. „Pazurzak” autorstwa Mazo Margarity i Pardi Charlotte. W piątek, 10 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie z literaturą dla dorosłych.
Nagrania w ramach czytelni on-line publikowane są na profilu biblioteki na Facebooku BibliotekaPublicznaGdansk oraz na stronie www.wbpg.org.pl, w aktualnościach, dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki o godz. 15. Można ich również słuchać na portalu gdansk.pl.
Ponad 150 tancerzy w klipie “Kwarantaniec”. Dodają otuchy i zapraszają do tańca
Program cyklu #gdanskczyta
Czytania dla dzieci:
14 kwietnia - czyta Małgorzata Brajner
Grimm W. i J., Concejo J., Czerwony Kapturek, Wydawnictwo Tako, Toruń 2015.
Znana historia zyskuje nowe konteksty za sprawą ilustracji Joanny Concejo. Czerwony Kapturek przypomina tu bardziej współczesnego podlotka niż postać, którą pamiętamy z kreskówek. Jest oczywiście nadal dziewczyną nieświadomą zagrożenia, a wilk oczywiście nadal jest tym złym. Ale obwieszona porożami i wypchanymi głowami zwierząt ściana w domu babci skłania raczej do myślenia o trudnym losie dzikich zwierząt. Wilk prowadzi z dziewczyną grę. Czerwony kłębek wełny łączy ich w pewną parę. Kapturek uczy się na błędach, kolejny raz nie da się zwieść z wybranej drogi.
21 kwietnia - czyta Mateusz Deskiewicz
Lalana F., Podróż Podwójnego-P, Wydawnictwo Tako, Toruń 2017. Wiek: 8+
Nuda może popchnąć do popełnienia czynów wielkich. Podwójny-P mieszkający na asteroidzie Hicho, decyduje się na realizację największego marzenia – podróż na Ziemię, o której wie wszystko… z książek. Empiryczne doświadczenie pokazuje, jak niewiele wiedział. Książka o przyjaźni, akceptacji, inności, nieśmiałości, nauce wiary w siebie. Uwaga, książka pochodzi z czasów, gdy dzieci piły colę!
28 kwietnia - czyta Alek Perski
Friot B., Wójcicki A., Historyjki na raz, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014. Wiek: 8+
Niezwykły zbiór krótkich opowiadań, na które zawsze znajdziecie chwilę. Historyjki łączy snujący rozważania młody bohater. Rzeczywistość widziana jego oczami zmieszana jest z fikcją i wyobrażeniami. Absurd, brak morału, przeskakiwanie z tematu na temat, ciekawość, wrażliwość dorastającej osoby na nadmiar informacji, nieprzebranych, bez podziału na ważne/nieważne. Jest w „Historyjkach” i poszukiwanie własnej tożsamości, i trudność podejmowania decyzji, i walka o własną podmiotowość przeciw obrazowi, który na temat narratora stworzyli sobie inni. Są strachy, lęki, ale i radości, nadzieje, pytania i zdziwienia. Bohaterami równorzędnymi są przedmioty użytku codziennego. Popartowe ilustracje i bezinteresowna zabawa tekstem.
5 maja - czyta Andrzej Żak
Malo R. i Malcos J., Pourchet M., Mama bohatera, Wydawnictwo Tako, Toruń 2012. Wiek: 5+
Zabawna książka obrazkowa otwierająca oczy na zagadnienie wolności osobistej dziecka. Historia o nadopiekuńczej, acz uroczej mamie wielkiego bohatera. Temat podejmowany nieczęsto, a przecież za każdym bohaterem stoi jego mama. Choć historia wydarza się w bajkowych czasach, w odległym od naszego świecie, z bohaterami baśniowymi (rycerz, ogr), problem (negocjacja rozłożenia długu na raty) oraz mama – są z naszej rzeczywistości. Współcześni rodzice odnajdą w książce siebie. Walczące o niezależności dzieci – również.
Czytelnia dla dorosłych, informacje o autorach:
10 kwietnia czyta autorka
Salcia Hałas - urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” - opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.
17 kwietnia, "Last train" – czyta Grzegorz Gzyl
Krzysztof Lipowski (ur. 1961) - jest doktorem nauk humanistycznych i pracuje jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej. W latach 1988-1990 przebywał na stypendium Fundacji Otto Beneckego w Berlinie Zachodnim. Po powrocie do Polski współredagował gdańskie pismo literacko-artystyczne „Przedproża”. W roku 1993 studiował literaturę na uniwersytecie w Tybindze. Wydał zbiór opowiadań Miód i wosk (2008), w których opisał złożone relacje polsko-niemieckie na Pomorzu. Jest także autorem artykułów naukowych publikowanych w tomach pokonferencyjnych i na łamach takich pism jak: „Ogród. Kwartalnik”, „Tytuł”, „Topos”, „Orbis Linguarum”, „Wyspa. Kwartalnik Literacki”, „Biuletyn Historii Sztuki”, „Panoptikum”, „Schulz/Forum”. Współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym „Bliza”, zamieszczając eseje i opowiadania. Wspólnie z gimnazjalistami redaguje również stronę internetową www.bigos.pl. W 2019 roku wydana została książka „Last train. Opowiadania i eseje”.
24 kwietnia "Droga do nieśmiertelności" – czyta Piotr Witkowski
Jan Niżnikiewicz - doktor medycyny, specjalista neurolog, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagród literackich m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej "Gryf Pomorski" w 2017 roku, najważniejszego wyróżnienia w województwie dla twórców kultury oraz Medalu Prezydenta Miasta Gdańska. Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści: Krzyż Nilu, 1997; Kod Lucyfera, 2004; Zakazana historia bogów i ludzi, 2013 oraz Oczy bestii, 2018. W 2019 roku pojawił się zbiór felietonów medycznych „Droga do nieśmiertelności”.
1 maja "Gorączka filmowa" – czyta autor Paweł Sitkiewicz
Paweł Sitkiewicz (ur. 1980) - filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci. W 2019 roku ukazała się książka pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.
8 maja "Miasta skoszarowane" – czyta Jarosław Tyrański
Jan Daniluk (ur. 1984) - doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie.