• Start
  • Wiadomości
  • #gdanskczyta. “Miasta skoszarowane” Jana Daniluka czyta aktor Jarosław Tyrański

#gdanskczyta - piątki dla dorosłych. Fragment “Miast skoszarowanych” Jana Daniluka czyta Jarosław Tyrański

W wideo czytelni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej czas na pozycję historyczną. Mono­gra­fia dr. Jana Dani­luka, poświę­cona jest rela­cjom pomię­dzy gar­ni­zonem Wer­machtu a miesz­kań­cami Gdań­ska i Sopotu. Fragmentu książki słuchamy w interpretacji Jarosława Tyrańskiego, aktora Teatru Wybrzeże.
08.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment “Miast skoszarowanych” Jana Daniluka czyta aktor Teatru Wybrzeże Jarosław Tyrański
Fragment “Miast skoszarowanych” Jana Daniluka czyta aktor Teatru Wybrzeże Jarosław Tyrański
fot. mat. WiMBP

 

#gdanskczyta w piątki dla dorosłych. Posłuchaj fragmentu “Potopu” Salci Hałas w interpretacji autorki

 

Jan Daniluk oma­wia w książce histo­rię powsta­nia, roz­woju i funk­cjo­no­wa­nia Gdań­ska wraz z sąsied­nim Sopo­tem, jako gar­ni­zonu nie­miec­kiego w latach II wojny świa­to­wej. Pisze o dzia­łal­ności kul­tu­ralno-oświa­towej admi­ni­stra­cji gar­ni­zonu, skie­ro­wanej do żoł­nie­rzy oraz udziału w niej struk­tur par­tii hitle­row­skiej NSDAP. 

W mie­ście publi­ko­wano oraz kol­por­to­wano okre­śloną i ocen­zu­ro­waną prasę, wyda­wano książki, nada­wano audy­cje radiowe, orga­ni­zo­wano pokazy fil­mowe, wykłady, odczyty, spek­ta­kle teatralne, dbano o upra­wia­nie sportu organizując mecze w ramach lig woj­sko­wych. 

Z aktyw­no­ści kul­tu­ralno-oświa­towo-spor­to­wej Wehr­machtu korzy­stali także cywilni miesz­kańcy Gdań­ska. Według zamy­słu władz hitle­row­skich miała ona budo­wać pozy­tywny obraz sił zbroj­nych wśród nie­miec­kiej spo­łecz­no­ści Gdań­ska.

 

 

Jan Daniluk (ur. 1984) to doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie. 


Wydawcą książki “Miasto skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” jest Muzeum Gdańska. Premiera odbyła się w październiku 2019 roku. Pozycja jest roz­sze­rzoną wer­sją roz­prawy dok­tor­skiej, którą autor - Jan Daniluk obro­nił na Wydziale Histo­rycz­nym Uni­wer­sy­tetu Gdań­skiego w grud­niu 2017 r. 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni on-line dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki o godz. 15.
Nagrania w ramach czytelni on-line publikowane są na profilu biblioteki na Facebooku BibliotekaPublicznaGdansk oraz na stronie www.wbpg.org.pl, w aktualnościach,  Można ich również posłuchać na portalu gdansk.pl.

Książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku czytają autorki oraz aktorzy trójmiejskich teatrów: Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

 

Nowy odcinek #gdanskczyta. Grzegorz Gzyl i opowiadanie Krzysztofa Lipowskiego

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka