gdanskczyta - nowy odcinek. „Kota niebieskiego” Martyny Bundy czyta Małgorzata Oracz
Internetowa “Jadłonomia” Magdy Dymek ma każdego miesiąca ponad milion odsłon. Książka pod tym samym tytułem doczekała się kilkunastu dodruków, tłumaczeń i wydań zagranicznych. Dymek gromadzi i tworzy przepisy, które zachęcają do gotowania wegetariańskich potraw tysiące osób. Tajemnica jej sukcesu tkwi w tym, że potrawy są smaczne, zdrowe i proste. Magda współpracuje też z najciekawszymi polskimi magazynami kulinarnymi, a od 2015 roku prowadzi autorski program kulinarny na kanale Kuchnia+ "Zielona Rewolucja Marty Dymek". W 2019 roku została ambasadorką kampanii RoślinnieJemy, a to niejedyne jej działania, które upowszechniają kuchnię roślinną.
W spotkaniu, przygotowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Książki, bohaterka zdradza pięć literackich faktów o sobie. Jej pierwsze czytelnicze wspomnienie wiąże się z „Mitologią grecką” Parandowskiego, ale najchętniej wraca do „Historii naturalnej i moralnej jedzenia” Maguelonne Toussaint-Samat. Magda Dymek bardzo lubi kanadyjską pisarkę Alice Munro, ale serce skradły jej panny Ponckie z 'Widnokręgu' Wiesława Myśliwskiego, Książki Roku 1996. Dziś poleciłaby czytelnikom „Książkę o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego. - Bardzo potrzebna i mądra lektura - mów Dymek.
A jakie są ulubione książki kucharskie autorki znakomitych kucharskich książek? Magda Dymek bardzo lubi dzieła Marii Iwaszkiewicz, która jako osoba wychowana w inteligenckim przedwojennym domu, gdzie jadano elegancko i wykwintnie, oraz gruntownie wykształcona, musiała funkcjonować w pełnym braków PRL-u. Przaśna rzeczywistość nie przeszkadzała jej w opisywaniu meandrów kuchni francuskiej, rosyjskiej, węgierskiej czy włoskiej.
Najnowszą książką Magdy Dymek jest "Jadłonomia po polsku", którą wydało w 2020 roku wydawnictwo Znak.
Rozmowę z gościem - zapis poniżej - poprowadziła Viola Urban.