#gdanskczyta - piątki dla dorosłych. Fragment “Miast skoszarowanych” Jana Daniluka czyta Jarosław Tyrański
W kolejnej odsłonie cyklu #gdanskczyta Piotr Chys, aktor Teatru Wybrzeże, czyta na głos fragment książki pt. „Kortyzol” (2019 r.) autorstwa dziennikarza Przemysława Guldy. We wstępie o tematyce wybranego tytułu opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.
- Książką opowiada o trudnościach w relacji, a dokładniej o trudnościach po jej zakończeniu. Opowiada o czymś, czego już nie ma. Ktoś był i raptem uciął ten związek. Pozostaje ktoś, kto opowiada nam tę historię - opisuje Zalesiński. - Okazuje się, że te przeżycia, które pozostają w człowieku, gdy ktoś odchodzi, można rozpisać na wiele stron, w języku żywym, potocznym, bliskim naszemu codziennemu doświadczeniu, z pewną szczerością i otwartością.
Przemysław Gulda jest dziennikarzem zajmującym się tematyką kulturalną. Od lat publikuje w „Gazecie Wyborczej”, współpracuje z „Blizą”, „Chimerą” i nowojorskim „Nowym Dziennikiem”. W jego dorobku znajdują się powieści i opowiadania: "Siedemnaście sekund", "Chłopcy i dziewczęt̜a w Polsce", "Moi sąsiedzi nie żyją". Napisał też przewodnik "Trójmiasto: przewodnik krytyki politycznej". Pochodzi z Gdańska, kilka lat temu przeprowadził się do Warszawy. Codziennie recenzuje nowości kulturalne na profilu instagramowym @guldapoleca.
#gdanskczyta to wirtualna czytelnia, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają na głos książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do projektu zrodzonego z potrzeby spotkań i rozwijania pasji czytelnictwa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprosiła aktorów z Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura z Gdańska oraz Teatru Muzycznego z Gdyni.
- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami - mówi Jarosław Zalesiński. - Pomyśleliśmy, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać.
Nagrania w ramach wideo czytelni publikowane są godzinie 15:00 we wtorki i w piątki, na profilu biblioteki na Facebooku, na kanale WiMBP w serwisie YouTube, oraz na portalu www.gdansk.pl. Materiał trafia również na stronę Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
#gdanskczyta „Historyjki na raz”. Nowy odcinek wideoczytelni na www.gdansk.pl i YouTube