• Start
  • Wiadomości
  • #gdanskczyta - nowy odcinek. „Kota niebieskiego” Martyny Bundy czyta Małgorzata Oracz

#gdanskczyta - nowy odcinek. „Kota niebieskiego” Martyny Bundy czyta Małgorzata Oracz

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na kolejny odcinek czytań w ramach cyklu #gdanskczyta. Posłuchajcie fragmentu książki „Kot niebieski” niezwykle cenionej i nagradzanej autorki Martyny Bundy. Czyta Małgorzata Oracz - aktorka Teatru Wybrzeże.
22.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Małgorzata Oracz związana jest z Teatrem Wybrzeże od 2003 roku
Małgorzata Oracz związana jest z Teatrem Wybrzeże od 2002 roku. Wcześniej była aktorką Teatru im. Jaracza w Olsztynie
mat. WiMBP w Gdańsku

 

#gdanskczyta „Kraboszki” Barbary Piórkowskiej. Kolejny odcinek czytelni on line gdańskiej biblioteki

 

W kolejnej odsłonie cyklu #gdanskczyta, opublikowanej w piątek, 22 maja, aktorka Teatru Wybrzeże Małgorzata Oracz czyta na głos fragment książki „Kot niebieski”, autorstwa Martyny Bundy. We wstępie o tematyce wybranego tytułu opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

- Autorka ponownie zaprasza nas w swoje rodzinne strony, na Kaszuby, w rejon Kartuz. Historia, którą nam opowiada, jest bardzo rozległa, rozpoczyna się w XIV wieku. Wtedy pojawiły się na Kaszubach chartreuxy - koty niebieskie, zwane też kotami kartuskimi, które przywędrowały tutaj razem z mnichami - opisuje Jarosław Zalesiński. - Czy tak naprawdę było - to nie jest najważniejsze. Koty niebieskie pełnią w tej książce rolę symboliczną, tak jak podział na dwie epoki: fali i materii, składający się na opowiadaną tu, prowadzoną przez wiele stuleci historię. Nawiązuje to do dualizmu korpuskularno-falowego, znanego z fizyki, do której - współczesnych odkryć i teorii - jest w tej książce trochę odniesień. Ale tak naprawdę ma to sens i wymiar duchowy. Te dwie epoki: fali i materii, to epoki harmonii i dysharmonii, budowania i burzenia. A może jest nawet tak, że ludzka historia jest wciąż burzeniem, ale tęsknotą do ładu w tym wszystkim, co robimy i tworzymy. Można próbować tę książkę tak odczytywać.

 

Martyna Bunda ukończyła politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Ale już wcześniej - od 18. roku życia, pracowała jako reporterka prasowa. W latach 2012-2018 kierowała działem krajowym w tygodniku „Polityka”. Była dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

Za swój debiut literacki, powieść „Nieczułość”, otrzymała nagrodę I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”, w kategorii „Literacka Książka Roku”, a także Nagrodę Literacką „Gryfia”. Nominowana również była do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza.

 

#gdanskczyta. Nowy odcinek wideoczytelni: „Smaki Pomorza” czyta Justyna Bartoszewicz

 

#gdanskczyta to wirtualna czytelnia, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają na głos książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do projektu zrodzonego z potrzeby spotkań i rozwijania pasji czytelnictwa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprosiła aktorów z Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura z Gdańska oraz Teatru Muzycznego z Gdyni.

- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami - mówi Jarosław Zalesiński. - Pomyśleliśmy, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać.

Nagrania w ramach wideo czytelni publikowane są we wtorki i w piątki, o godzinie 15:00, na profilu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na Facebooku, na kanale w serwisie YouTube, oraz na portalu www.gdansk.pl. Materiał trafia również na stronę biblioteki.

 

#gdanskczyta. Nowy odcinek wideoczytelni - Piotr Chys i „Kortyzol” Przemysława Guldy

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki