Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online
W poprzednich książkach Barbary Piórkowskiej “Szklance na pająki“ i “Utkankach” miasto było istotnym elementem opowieści. Tym razem perspektywa zmienia się na bardziej intymną. Jest nią doświadczenie choroby. Ale to zaledwie punkt wyjścia dla budowania intrygującego świata, o czym mówi w zapowiedzi czytania Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
-“Kraboszki” nie są na pewno rodzajem dziennika szpitalnego - zapewnia Jarosław Zalesiński. - Pytanie czy choroba jest tu centralnym tematem, czy raczej nie to wszystko, co nas broni przed wciągnięciem w ciemny wir dramatycznej, zagrażającej naszemu życiu choroby.
#gdanskczyta dla dzieci. Posłuchaj „Czerwonego Kapturka” - czyta Małgorzata Brajner
Niezwykłe w tej powieści jest też to, jak w obliczu choroby odkrywany na nowo siebie, swoją cielesność, tożsamość.
-Ta powieść tak nas prowadzi, przynajmniej mnie prowadziła - zauważa Zalesiński. - Opowiada o utrzymywaniu się na powierzchni tego ciemnego wiru. Przy okazji odkrywa tożsamość wszystkich innych, tych którzy “byli” - między nami żyli, odeszli, są już po drugiej stronie bramy śmierci. Jest tu też solidarność z kobietami, bo odkrywanie kobiecości jest bardzo wyraźnie zaakcentowanym wątkiem. Przy całej drastyczności tematu Barbara Piórkowska nie rezygnuje ze swojego prozatorsko - poetyckiego języka. Dużo jest tutaj, czasem może ryzykownie śmiałych, metafor. Ale ten język dobrze się składa z trybem opowieści.
#gdanskczyta. Aktor Mateusz Deskiewicz czyta dzieciom „Podróż Podwójnego-P”
Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich, spacerów literackich i spacerów z twórczym pisaniem. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne.
Tłumaczona na język angielski, niemiecki, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W marcu 2020 roku ukaże się jej kolejna powieść „Kraboszki” - o pacjentach/pacjentkach i lekarkach/lekarzach w polskim szpitalnictwie.
Kolejne odcinki w ramach projektu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku #gdanskczyta publikowane są na profilu facebookowym WiMBP oraz na stronie instytucji www.wbpg.org.pl. Możemy ich słuchać premierowo o godz. 15.00 we wtorki oraz w piątki.