• Start
  • Wiadomości
  • #gdanskczyta „Historyjki na raz”. Nowy odcinek wideoczytelni na www.gdansk.pl i YouTube

#gdanskczyta „Historyjki na raz”. Nowy odcinek wideoczytelni na www.gdansk.pl i YouTube

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na kolejny odcinek czytań dla najmłodszych w ramach cyklu #gdanskczyta. We wtorek, 28 kwietnia, fragmenty książki „Historyjki na raz” autorstwa Bernarda Friota i Adama Wójcickiego przeczytał Aleksy Perski - aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
28.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
#gdanskczyta - to jedna z akcji trójmiejskich instytucji kultury, która uprzyjemni czas dzieciom i dorosłym zamkniętym w domach z powodu koronawirusa. #zostanwdomu i czytaj z aktorami wartościowe książki!
#gdanskczyta - to jedna z akcji trójmiejskich instytucji kultury, która uprzyjemni czas dzieciom i dorosłym zamkniętym w domach z powodu koronawirusa. #zostanwdomu i czytaj z aktorami wartościowe książki! Nz. aktor Aleksy Perski 
mat. WiMBP w Gdańsku

 

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

 

- Niezwykły zbiór krótkich opowiadań, na które zawsze znajdziecie chwilę. Historyjki łączy snujący rozważania młody bohater - rzeczywistość widziana jego oczami zmieszana jest z fikcją i wyobrażeniami. Pojawia się absurd, brak morału, przeskakiwanie z tematu na temat, ciekawość, wrażliwość dorastającej osoby na nadmiar informacji, nieprzebranych, bez podziału na ważne/nieważne - opisuje książkę „Historyjki na raz” Justyna Sawicka z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, która wybrała książki do czytań dla najmłodszych.

Jak tłumaczy, w „Historyjkach” czytelnik odnajdzie motyw poszukiwania własnej tożsamości. Pozycja porusza też takie tematy, jak trudność podejmowania decyzji i walka o własną podmiotowość przeciw obrazowi, który na temat narratora stworzyli sobie inni.

- Są strachy, lęki, ale i radości, nadzieje, pytania i zdziwienia. Bohaterami równorzędnymi są przedmioty użytku codziennego. Do tego popartowe ilustracje i bezinteresowna zabawa tekstem - zachęca Justyna Sawicka.

Dwa obszerne fragmenty książki we wtorek, 28 kwietnia, przeczytał Aleksy Perski - aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

 

 

Czytanie dostępne jest na także na profilu facebookowym biblioteki i w serwisie YouTube. Wideo będzie dostępne również na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

Historyjki na raz

 

#gdanskczyta dla dzieci. Posłuchaj „Czerwonego Kapturka” - czyta Małgorzata Brajner


#gdanskczyta to wirtualna czytelnia, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają na głos książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do projektu zrodzonego z potrzeby spotkań i rozwijania pasji czytelnictwa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprosiła aktorów z Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura z Gdańska oraz Teatru Muzycznego z Gdyni.

- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Pomyśleliśmy, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać.

Nagrania w ramach wideo czytelni publikowane są godzinie 15:00 we wtorki - aktorzy czytają fragmenty literatury dziecięcej, oraz w piątki - wtedy usłyszeć można fragmenty książek napisanych przez lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza.

W piątek, 1 maja, „Drogę do nieśmiertelności” Jana Niżnikiewicza przeczyta Piotr Witkowski, aktor Teatru Wybrzeże, we wtorek, 5 maja, „Mamę bohatera” - bajkę autorstwa Roberta Malo, Francisco Javiera Mateosa i Marjorie Pourchet przeczyta aktor Teatru Miniatura Andrzej Żak, a w piątek, 18 maja, Jarosław Tyrański (Teatr Wybrzeże) przeczyta „Miasta skoszarowane” Jana Daniluka. Biblioteka przygotowuje też kolejne czytania pozycji dotyczących Gdańska i Pomorza - szczegóły wkrótce.

 

#gdanskczyta w piątki dla dorosłych. Posłuchaj fragmentu “Potopu” Salci Hałas w interpretacji autorki

 

TV

Każdy może pomóc