• Start
  • Wiadomości
  • #gdanskczyta. Nowy odcinek wideoczytelni: „Smaki Pomorza” czyta Justyna Bartoszewicz

#gdanskczyta. Nowy odcinek wideoczytelni: „Smaki Pomorza” czyta Justyna Bartoszewicz

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na kolejny odcinek czytań w ramach cyklu #gdanskczyta. Posłuchajcie fragmentów książki „Smaki Pomorza” autorstwa Jarosława Mykowskiego. Czyta Justyna Bartoszewicz - aktorka Teatru Wybrzeże.
16.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Justyna Bartoszewicz jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Od 2006 roku związana jest z Teatrem Wybrzeże
Justyna Bartoszewicz jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Od 2006 roku związana jest z Teatrem Wybrzeże
mat. WiMBP w Gdańsku

 

#gdanskczyta. Nowy odcinek wideoczytelni - Piotr Chys i „Kortyzol” Przemysława Guldy

 

W kolejnej odsłonie cyklu #gdanskczyta, opublikowanej w piątek, 15 maja, aktorka Teatru Wybrzeże Justyna Bartoszewicz czyta na głos fragmenty książki „Smaki Pomorza”, autorstwa Jarosława Mykowskiego. We wstępie o tematyce wybranego tytułu opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

- Spośród pomorskich nowości wybrałem dla Państwa książkę nieco inną: nie beletrystykę ani pozycję naukową czy popularnonaukową. Smakowity tytuł sugeruje, że mamy do czynienia z rodzajem książki kucharskiej, i rzeczywiście - znajdzie się tutaj bardzo dużo regionalnych przepisów. Ale nie one są solą tej książki. To rzecz o kulturze stołu i o wszystkim tym, co się wiąże z jedzeniem - opisuje Jarosław Zalesiński. - Jest tutaj bardzo wiele o obyczajach i tradycjach, które na Pomorzu wymieszały się w jeden tygiel po 1945 roku. Wiele jest tu opowieści, z których możemy się dowiedzieć, jak nasza współczesność wyglądała, a potem sięgnąć do któregoś z wielu przepisów, żeby wypróbować kuchnię regionalną i od tej strony.

 

 

Jarosław Mykowski - urodzony w 1958 roku w Gdańsku dziennikarz i wydawca. W latach 90. stworzył innowacyjne wydawnictwo Oficyna Pomorska, jest też autorem lub współautorem kilkudziesięciu albumów i leksykonów - między innymi oficjalnej Księgi Tysiąclecia Gdańska, albumów o Sopocie (w tym przygotowany na stulecie miasta) i Gdyni, o Kaszubach czy Pomorzu (np. „Krzyżackie Tajemnice”, „Kodeks Tczewski z Lubeki”), leksykonów (np. „Kto jest kim w woj. pomorskim”). W swoim dorobku ma też monumentalny „Skarbiec Polski” z esejami luminarzy polskiej nauki: specjalne eseje napisali Ryszard Kapuściński, prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir, Franciszek Starowieyski i prof. Andrzej Rottermund.

Mykowski zainicjował ponadto i kompletował zespół redakcyjny, a także doprowadził do druku „Encyklopedię Gdańska”, nad którą pracowało około 200 autorów haseł. Według Dziennika Bałtyckiego encyklopedia była Produktem Roku Pomorza 2012. W największej polskiej giełdowej spółce chemicznej Ciech SA kierował procesem IPO tworząc w 30 spółkach Grupy CIECH strukturę związaną z przekazem informacji biznesowej akcjonariuszom krajowym i międzynarodowym. „Smaki Pomorza” są m. in. efektem dzieciństwa spędzanego w kociewskiej wsi Kulice.

 

#gdanskczyta - piątki dla dorosłych. Fragment “Miast skoszarowanych” Jana Daniluka czyta Jarosław Tyrański

 

#gdanskczyta to wirtualna czytelnia, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają na głos książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do projektu zrodzonego z potrzeby spotkań i rozwijania pasji czytelnictwa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprosiła aktorów z Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura z Gdańska oraz Teatru Muzycznego z Gdyni.

- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami - mówi Jarosław Zalesiński. - Pomyśleliśmy, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać.

Nagrania w ramach wideo czytelni publikowane są godzinie 15:00 we wtorki i w piątki na profilu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na Facebooku, na kanale w serwisie YouTube, oraz na portalu www.gdansk.pl. Materiał trafia również na stronę biblioteki.

 

#gdanskczyta „Historyjki na raz”. Nowy odcinek wideoczytelni na www.gdansk.pl i YouTube

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka