• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska muzyka klasyczna górą! Ta płyta święci triumfy za granicą 

Gdańska muzyka klasyczna górą! Ta płyta święci triumfy za granicą 

Album z koncertami organowymi Thomasa Arne, nagrany na organach w Centrum św. Jana w Gdańsku, w wykonaniu gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble - którego założycielem jest Andrzej Szadejko – został okrzyknięty płytą tygodnia w niemieckim publicznym Radio 3 RBB. Entuzjastyczne recenzje ukazały się też w prestiżowych zagranicznych magazynach branżowych. 
22.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę muzyków, w tym dyrygenta w pomarańczowym garniturze, stojących na scenie po występie, otoczonych przez chór i orkiestrę. Wszyscy ubrani są elegancko, głównie na czarno, a ich twarze wyrażają powagę i zadowolenie
Goldberg Baroque Ensemble, założony i prowadzony przez Andrzeja Szadejkę, w listopadzie ubiegłego roku świętował 15-lecie działalności światową premierą koncertu Pucklitz – Oratorio Secondo. Koncert odbył się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
fot. Jerzy Bartkowski / KFP

Gdańsk czaruje muzyką organową. Rozmowa z Andrzejem Szadejko, dyrektorem ORGANy PLUS+®

Płytą tygodnia według niemieckiej radiowej „Trójki” - publicznego radia 3 RBB – został album z koncertami organowymi Thomasa Arne (1710-1778), nagranymi przez organistę, kuratora organów w Centrum św. Jana w Gdańsku, Andrzeja Szadejkę, wraz z muzykami z założonego przez niego gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble.

- Zapracowany gdański organista Andrzej Szadejko na najnowszej płycie swojego Goldberg Baroque Ensemble upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu: portretuje nowe organy zbudowane według wzorów późnobarokowych, i prezentuje rzadko słyszane koncerty organowe londyńskiego konkurenta Haendla, Thomasa Augustine'a Arne. Efekt jest przekonujący - z obu punktów widzenia – uzasadnia Rainer Baumgärtner z radia 3 RBB, w artykule Goldberg Baroque Ensemble: Orgelkonzerte von Thomas Augustine Arne.

Na zdjęciu widzimy zrzut ekranu strony internetowej z rekomendacjami muzycznymi. Główną pozycją jest album Gdańsk Organ Landscape Vol. 2  z organowymi koncertami Thomasa Augustine'a Arne'a, wykonanymi przez Andrzeja Szadejkę i Goldberg Baroque Ensemble, a poniżej znajdują się inne rekomendowane albumy muzyczne, takie jak  Jeanne Leleu ,  I Porteño , i  Bach Six Partitas .
Album der Woche - czyli płyta tygodnia, to cykliczne muzyczne rekomendacje. Od 17 do 23 czerwca jest nią płyta gdańskiego zespołu
źródło: www.radiodrei.de

Szadejko: „Sukces i siła polskiej sceny organowej”

Album „Thomas Augustine Arne - Organ  Concertos (1751)”, który ukazał się w ramach serii „Gdańsk Organ Landscape Vol. 2”, nagrany został we współpracy z renomowaną wytwórnią MDG, na odrestaurowanych organach Johanna Friedricha Rhode (1761) w Centrum św. Jana w Gdańsku. Premiera płyty odbyła się w maju tego roku, i odbiła się szerokim echem w branżowych mediach zagranicznych, poświęconych muzyce klasycznej.

- To widomy znak sukcesu i siły polskiej sceny organowej – cieszy się Andrzej Szadejko. - Biorąc pod uwagę ocean nagrań, jakie powstają obecnie, wybieram te dzieła i tych kompozytorów, którzy z różnych powodów są pomijani lub zapominani. Tak jest w przypadku Thomasa Arne. Z niejasnych dla mnie powodów kompozytor znany jest głównie na Wyspach Brytyjskich, a i to tylko marginalnie. Jednak jego wirtuozowsko-sentymentalne koncerty organowe zasługują na co najmniej tyle samo uwagi, co podobne dzieła George'a Haendla. Moim zdaniem koncerty Thomasa Arne są jeszcze bardziej „organowe” i zachęcają do bardzo różnorodnego wykorzystania instrumentu, co chętnie robię, pokazując jak najwięcej kombinacji pięknych brzmień gdańskiego instrumentu, który, mam nadzieję, mieni się szlachetnością kolorów niczym mała tańcząca księżniczka. Ponieważ jest to muzyka angielska, w Polsce nie było łatwo zebrać fundusze na ten projekt. Dzięki wsparciu fundacji Trinitas Artis z Gdańska, po trzech latach to się udało, za co bardzo dziękuję - dodaje.

Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna w okularach i z wąsem, który z uśmiechem obsługuje klawiaturę lub przełączniki na instrumencie muzycznym, najprawdopodobniej organach. Mężczyzna ubrany jest w ciemną marynarkę, a cała scena jest dobrze oświetlona, co podkreśla jego zaangażowanie i radość z grania
Andrzej Szadejko, który jest kuratorem organów w Centrum św. Jana w Gdańsku, jest współodpowiedzialny za ogromne przedsięwzięcie, jakim była ich renowacja. To także dzięki niemu odrestaurowano organy w Koście św. Trójcy (na zdjęciu)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zagraniczni recenzenci oczarowani

„Ta wspaniała płyta skupia się na potencjale Arne w zakresie pisania wirtuozerskich koncertów na każdy instrument, szczególnie na organy, a pięć nagranych tutaj koncertów stanowi doskonały przykład wrodzonego talentu tego kompozytora do pisania muzyki stworzonej dla tego niesamowitego, wszechstronnego instrumentu. Utwory zaskakująco różnią się od siebie, ale każdy z nich charakteryzuje się lekkością, a muzyka jest konsekwentnie przejrzysta, z żywymi melodiami i pomysłowym rozwojem tematów (…). Muzyka Arne zawsze była w pewnym stopniu przyćmiona przez muzykę Haendla, i chociaż te utwory organowe uważane są za lepsze pod względem artystycznym od utworów Haendla, nadal schodzą na dalszy plan. Miejmy nadzieję, że znakomite występy Andrzeja Szadejki w towarzystwie wspaniałego Goldberg Baroque Ensemble to wreszcie odmienią” - pisze w międzynarodowym magazynie online Classical Music Daily Gerald Fenech.

W swojej recenzji wskazuje też na wykorzystane w nagraniu „olśniewające organy” Johanna Friedricha Rohde w kościele św. Jana w Gdańsku, które „charakteryzują się wspaniałą elegancją i lekkością brzmienia, idealną dla muzyki drugiej połowy XVIII wieku”

„Ten cenny instrument został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, nie zabrzmiał przez siedemdziesiąt siedem lat. Po wielu żmudnych pracach Andrzeja Szadejki i dwóch doświadczonych konserwatorów organów, Guido Schumachera i Szymona Januszkiewicza, historyczny instrument został przywrócony do życia. To wspaniałe nagranie jest pierwszym wykonanym od czasu renowacji organów, a uroczysty, barokowy przepych majestatycznego „organo pleno”, w połączeniu z bogatym dźwiękiem orkiestry, emanuje energią wibrującą w całej gotyckiej katedrze. Dźwięk i wykonanie są pierwszorzędne” - zachwyca się krytyk.

Wyjątkowy instrument chwali również Christophe Steyne, w recenzji zatytułowanej „Pochlebny portret nowych organów gdańskich”, która ukazała się w międzynarodowym, internetowym Crescendo Magazine (następca papierowego belgijskiego magazynu pod tym samym tytułem, poświęconego muzyce klasycznej).

- Organy w Centrum św. Jana kuszą ucho swoimi bogatymi i odurzającymi dźwiękami, z których Andrzej Szadejko czerpie cały urok – podkreśla, pisząc m.in. o „aksamitnych atłasach dźwiękowych”. - Solista odnajduje przekonujący kompromis pomiędzy precyzją a uwodzicielstwem, który wyróżnia odważny styl, nie zawsze wyemancypowany z języka baroku. Ostatni koncert na płycie pozostaje jednym z najnowocześniejszych (...). Interpretacja gdańska jest w niewątpliwie orzeźwiającym duchu, uwydatnia wymowę zarówno wdziękiem, jak i efektem – pisze recenzent.

Na okładce albumu Gdańsk Organ Landscape Vol. 2  widnieje monumentalne zdjęcie barokowych organów, z bogato zdobionymi złotymi i białymi elementami, znajdujących się w Centrum św. Jana w Gdańsku. Album zawiera koncerty organowe Thomasa Augustine'a Arne'a z 1751 roku, wykonane przez Andrzeja Szadejkę na organach oraz Goldberg Baroque Ensemble
Płyta nagrana przez gdańskiego organistę wraz z zespołem zyskała świetne przyjęcie w mediach zagranicznych
mat. zespołu

Goldberg Baroque Ensemble - wiele sukcesów

Założony przez Andrzeja Szadejkę zespół Goldberg Baroque Ensemble specjalizuje się w interpretacjach muzyki wokalno-instrumentalnej dawnego Gdańska i Pomorza. Repertuar barokowo-klasyczny zespołu wykonywany jest w oparciu o historyczną praktykę wykonawczą na odpowiednich instrumentach. 

Orkiestrę tworzą polscy i zagraniczni muzycy, absolwenci renomowanych europejskich ośrodków muzyki dawnej (Schola Cantorum Basiliensis, Królewska Akademia Muzyczna w Londynie, Królewskie Konserwatorium w Hadze). Zespół wykonuje koncerty w Polsce i za granicą. 

Pośród dokonań dominuje kilkadziesiąt premier barokowych utworów kompozytorów gdańskich, 15 nominowanych do nagród FRYDERYK i OPUS KLASSIK premierowych płyt CD i SACD z wykonaniami muzyki pomorskiej dla polskich i niemieckich wytwórni płytowych. Zespół gra również „standardowy” repertuar barokowy.

Dzieła holenderskich mistrzów na Ołowiance. Jedyna taka wystawa w Polsce!

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów