Gdańska Gala Sportu: Mateusz Mika znów najlepszy

W klubie Stary Maneż we Wrzeszczu odbyła się XIII Gdańska Gala Sportu, podczas której podsumowaliśmy mijający, 2015 rok. Najlepszym sportowcem Gdańska wybrano po raz drugi z rzędu Mateusza Mikę, siatkarza Lotosu Trefla. Na tytuł trenera roku zasłużył Włoch Andrea Anastasi.
22.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mateusz Mika podczas ubiegłorocznej Gdańskiej Gali Sportu. W tym roku ze względu na obowiązki w reprezentacji Polski był niestety nieobecny

W ubiegłym roku Mateusz Mika został mistrzem świata. W tym roku zdobył z gdańskimi kolegami wicemistrzostwo Polski, Puchar i Superpuchar Polski. Reprezentacja, z Mateuszem w podstawowym składzie, zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata i piąte na mistrzostwach Europy. 

Najlepszym sportowcem niepełnosprawnym wybrano Natalię Partykę, mistrzynię Europy w tenisie stołowym.

Tytuł trenera roku otrzymał Andrea Anastasi, ojciec zwycięstw gdańskich siatkarzy.

Imprezę, prowadzoną przez dziennikarza sportowego TVP Przemysława Babiarza, uświetniły występy tancerzy Grupy Ocelot. Dwie piosenki zaśpiewała 17-letnia gdańska licealistka Natalia Capelik – Muianga, finalistka programu Mam Talent. Sześcioro finalistów programu The Voice of Poland zaprezentowało piosenki Anny Jantar, m.in. Za każdy uśmiech twój, Będziesz mój, Nic nie może wiecznie trwać i Tyle słońca w całym mieście.

Nagrody wręczali: Danuta Wałęsa, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, wiceprezydent Andrzej Bojanowski, przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, Sekretarz Miasta Gdańska Danuta Janczarek, przewodniczący Komisji Sportu RMG Mirosław Zdanowicz, wiceprzewodnicząca Komisji Beata Jankowiak, przewodniczący Gdańskiej Rady Sportu prof. Wojciech Przybylski, dyrektor Biura ds. Sportu Andrzej Trojanowski.

Najlepsi sportowcy lub ich przedstawiciele (m.in. członkowie rodziny i działacze klubu) podczas Gdańskiej Gali Sportu 2015. Ten najlepszy - Mateusz Mika - tylko na telebimie

Kategorie i wyniki ogłoszone podczas XIII Gdańskiej Gali Sportu


Sportowiec roku

1. Mateusz Mika – siatkówka - LOTOS Trefl. Wraz z kolegami z drużyny zdobył wicemistrzostwo Polski oraz Puchar i Superpuchar Polski. Gra też w Lidze Mistrzów. Z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata w Japonii oraz piąte miejsce na mistrzostwach Europy w Bułgarii i Włoszech.

2. Daria Pogorzelec – judo - SGKS Wybrzeże. Zajęła piąte miejsce na mistrzostwach świata w Astanie w turnieju indywidualnym w wadze 78 kg oraz zdobyła wicemistrzostwo świata w turnieju drużynowym. Zajmuje 15. miejsce w rankingu światowym i jest pewna występu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

3. Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek – żeglarstwo - AZS AWFiS. W klasie 49er zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w portugalskim Porto oraz czwarte na mistrzostwach świata w Buenos Aires. Będą reprezentować Polskę na igrzyskach w Rio de Janeiro.

4. Tomasz Jabłoński – boks – SAKO. W bułgarskim Samokowie został wicemistrzem Europy w kategorii średniej - 75 kg. W rozgrywkach World Series of Boxing walczył w barwach Hussars Poland. Wygrał 6 walk i tylko jedną przegrał. Jedzie na igrzyska do Rio de Janeiro.

4. Monika Stachowska – piłka ręczna – AZS Łączpol AWFiS Gdańsk. Na zakończonych w ostatnią niedzielę mistrzostwach świata w Danii zajęła z reprezentacją Polski czwarte miejsce. Dwa lata wcześniej, na mistrzostwach świata w Serbii, też była czwarta. Gra na pozycji obrotowej.

5. Piotr Myszka – żeglarstwo - AZS AWFiS. Był piąty na mistrzostwach świata w Omanie w windsurfingowej klasie RS:X. Będzie reprezentował Polskę na igrzyskach w Rio.

6. Piotr Gacek – siatkówka – LOTOS Trefl. Wraz z kolegami z drużyny zdobył wicemistrzostwo Polski oraz Puchar i Superpuchar Polski. Gra też w Lidze Mistrzów. Z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata oraz piąte miejsce na mistrzostwach Europy.

7. Katarzyna Furmanek – judo - AZS AWFiS (waga ponad 78 kg) oraz Karolina Tałach – judo - SGKS Wybrzeże (waga 63 kg). Na mistrzostwach świata w Astanie zdobyły wicemistrzostwo świata w turnieju drużynowym.

8. Jakub Wawrzyniak – piłka nożna – Lechia. Gra na lewej obronie. Wraz z kolegami z klubu zakończył rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2014/15 na piątym miejscu. 44-krotny reprezentant Polski. Pewniak w kadrze Adama Nawałki do wyjazdu na mistrzostwa Europy we Francji w 2016 roku.

9. Ariel Borysiuk – piłka nożna – Lechia. Defensywny pomocnik. Miał znaczny udział w tym, że Lechia zajęła piąte miejsce w Ekstraklasie w sezonie 2014/15. Imponował równą, wysoką formą. W reprezentacji Polski 11 meczów. Postara się, żeby pojechać na Euro do Francji.

10. Damian Schulz – siatkówka - LOTOS Trefl. Wicemistrz Polski, zdobywca Pucharu i Superpucharu Polski w sezonie 2014/15. Gra w Lidze Mistrzów. Jest coraz mocniejszym zmiennikiem amerykańskiego atakującego Murphy’ego Troya. Niektórzy fachowcy twierdzą, że już teraz powinien otrzymać szansę debiutu w reprezentacji Polski.

10. Mateusz Zajkowski – rugby - RC Lechia. Mistrz Polski w siódemkach. Najlepszy zawodnik turnieju finałowego.


Sportowiec roku w kategorii „sportowiec niepełnosprawny”

Natalia Partyka - tenis stołowy - Szansa Start. Mistrzyni Europy w klasie niepełnosprawności 10 w duńskim Vejle. Rozstawiała tam rywalki po kątach. Tylko w jednym z 12 rozegranych i wygranych setów straciła więcej niż 6 punktów.


Trener roku

Andrea Anastasi – siatkówka - LOTOS Trefl. Trener drużyny, która – w pierwszym roku jego pracy - zdobyła wicemistrzostwo Polski, a także Puchar i Superpuchar Polski i po raz pierwszy w historii Gdańska zakwalifikowała się do elitarnej Ligi Mistrzów. Jako zawodnik, Anastasi był mistrzem Europy i świata. Jako trener, zdobył dwukrotnie mistrzostwo Europy z reprezentacją Włoch i raz z reprezentacją Hiszpanii. Pracował także z reprezentacją Polski. Efekty – złoto i brąz w Lidze Światowej, srebro w Pucharze Świata, ćwierćfinał igrzysk olimpijskich w Londynie.

Trener roku /wyróżnienie/

Piotr Buliński – wioślarstwo – AZS AWFiS, także trener kadry Polski wagi lekkiej mężczyzn. Jego podopiecznymi są m.in. Miłosz Jankowski i Mateusz Biskup, którzy wystartują na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Tomasz Lisicki – judo – SGKS Wybrzeże. Szkoleniowiec m.in. Darii Pogorzelec oraz Karoliny Tałach.

Cezariusz Piórczyk – żeglarstwo – AZS AWFiS. Jednym z jego podopiecznych jest Piotr Myszka, piąty „deskarz” świata w klasie RS:X w 2015 roku, były mistrz i wicemistrz świata, dwukrotny mistrz Europy.


Osobowość sportowa

Sławomir Kaszuba. Rugbista Lechii (prawy filar młyna), legenda tego klubu. Ponad 250 meczów w biało-zielonych barwach. Ma na koncie 7 złotych medali mistrzostw Polski, 7 Pucharów Polski.

Henryk Krawczyk. Rektor Politechniki Gdańskiej. Dzięki niemu niemal „od zera” powstało Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. Niedawno uczelnia zajęła trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby punktów zdobytych na akademickich mistrzostwach kraju. Politechnika wystawia na tych mistrzostwach studentów prawie we wszystkich dyscyplinach sportu, od gier zespołowych po futsal kobiet i jeździectwo.

Henryk Zabrocki. Trener hokeistek Stoczniowca, obecnych mistrzyń Polski. Wcześniej hokeista Stoczniowca i trener tej drużyny. Od 40 lat w zawodzie. Można powiedzieć, że na lodzie spędził całe życie.

Magnus Zetterstroem. Żużlowiec Wybrzeża. Wieloletni kapitan drużyny, jej dobry duch i lider. Tegoroczny sezon, zakończony awansem do I ligi, był jego piątym spędzonym w Gdańsku.

Kazimierz Zimny. Brązowy medalista olimpijski w biegu na 5000 metrów w Rzymie w 1960 roku, dwukrotny srebrny medalista mistrzostw Europy, również w biegu na 5000 metrów. Były dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu, od 21 lat współorganizator Maratonu Solidarności.

Marian Zupa. Od wielu lat prezes okręgowego AutoMotoKlubu, prezes Pomorskiego Związku Motorowego, członek zarządu Polskiego Związku Motorowego.


Nadzieje gdańskiego sportu

Mateusz Biskup – wioślarstwo - AZS AWFiS

Adam Buksa – piłka nożna - Lechia

Adam Chrzanowski – piłka nożna - Lechia

Mateusz Czunkiewicz – siatkówka - LOTOS Trefl

Kamil Dębski – siatkówka - LOTOS Trefl

Aleksandra Grubba – lekkoatletyka - AZS AWFiS

Krzysztof Komarzewski – piłka ręczna – SPR Wybrzeże

Dominik Kossakowski – żużel - GKŻ Wybrzeże

Szymon Mrozewski – rugby - RC Lechia

Cyprian Mrzygłód – lekkoatletyka - AZS AWFiS

Aleksandra Ostrowska – lekkoatletyka - AZS AWFiS

Przemysław Stępień – siatkówka - LOTOS Trefl

Paweł Stolarski – piłka nożna - Lechia

Anna Szymczak – szermierka - Sietom AZS AWFiS


Drużyna roku

Siatkarze LOTOSU Trefla Gdańsk

● Karol Behrendt

● Mateusz Czunkiewicz

● Kamil Dębski

● Marco Falaschi

● Piotr Gacek

● Bartosz Gawryszewski

● Wojciech Grzyb

● Miłosz Hebda

● Mateusz Mika

● Artur Ratajczak

● Damian Schulz

● Sebastian Schwarz

● Przemysław Stępień

● Murphy Troy


Sportowe wydarzenie roku

Skandia Bike Maraton i Tauron Race Lang Team


Sponsor gdańskiego sportu

Grupa LOTOS S.A. Sponsoruje m.in. piłkarzy Lechii Gdańsk i siatkarzy Lotosu Trefla. Wspólnie z Akademią Piłkarską Lechii i w porozumieniu z władzami miast i miasteczek woj. pomorskiego realizuje program „Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM”.

Grupa Energa. Od lat wspiera m.in. piłkarzy Lechii, siatkarki Gedanii, unihokeistki Olimpii Osowa, hokeistów Stoczniowca, florecistów Sietom AZS AWFiS, gdańskie żeglarstwo. Od listopada Grupa Energa jest sponsorem tytularnym stadionu w Gdańsku.


Partner gdańskiego sportu

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku im. Jędrzeja Śniadeckiego

Aluship Technology

Centrum Wystawienniczo – Kongresowe AmberExpo

Euro Styl

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna

Grupa Ożarów

Investa

Izobud

LONZA – NATA

Łączpol

Muehlhan Polska

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

PZU S.A.

Renault Zdunek

Sietom

Trefl S.A.

Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta