Marzec 2020 to był niesamowity czas. Z jednej strony początek epidemii Covid – 19 w Polsce, ludzkie obawy oraz duże ograniczenia wprowadzane z dnia na dzień przez rząd, z drugiej strony zaś to czas mobilizacji wielu środowisk i okazywanej bezinteresownie solidarności. Równolegle z różnymi akcjami ruszyły organizacje pozarządowe i osoby prywatne.
Na gdansk.pl pisaliśmy wówczas o licznych inicjatywach skierowanych do służby zdrowia czy osób starszych. Inicjatywa #ngosySZYJĄMASKI3city oraz Fundacja Kobiety Wędrowne wzięły wówczas sprawy w swoje ręce i szyły na dużą skalę maseczki higieniczne m.in. dla szpitali.
Czytaj też: Szyją maseczki higieniczne dla pracowników szpitali. Jak możesz pomóc?
Z Brukseli dotarła do nas właśnie informacja informacja, że Fundacja Kobiety Wędrowne została nagrodzona przez Europejskie Forum Obywatelskie (European Civic Forum - ECF). Fundacja znalazła się wśród siedmiu organizacji, które uhonorowano w konkursie „Historie z lockdownu”. Fundację Kobiet Wędrownych, której prezeską jest uchodźczyni z Czeczeni Khedi Alieva, nominował Instytut Spraw Publicznych.
– Wsparcie otrzymane od Polaków dało mi tyle siły, że starczy jej do końca życia. Zrozumiałam tutaj, że kiedy jest bieda, to w ogóle nie ma granicy. Gdy przyszedł koronawirus i usłyszałam, że w Polsce brakuje masek, postanowiłam się odwdzięczyć za tę ogromną pomoc. Dzień i noc szyjemy maseczki i kombinezony dla potrzebujących, dla szpitali i lokalnej społeczności – mówi Khedi Alieva w wywiadzie udzielonym oficerom prasowym ECF.
Fundację Kobiety Wędrowne założyły uchodźczynie z Czeczenii, które w Gdańsku znalazły swój dom, razem z grupą gdańszczanek. Khedi Alieva to aktywistka społeczna i jedna z bardziej rozpoznawalnych gdańszczanek.
W 2019 roku podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, brała mi.in. udział w akcji „Wspólna Flaga - Wspólna Polska”. Chodziło o wspólne uszycie flagi Polski. Biało-czerwony patchwork stworzyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Biało-czerwona flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej.
Przeczytaj wywiad z Khedi Alievą
Czytaj też: To ma sens! Pierwsze maseczki szyte społecznie trafiły do szpitali. Zamówienia idą w tysiące
Od marca krawcowe z Czeczeni, Ukrainy, Dagestanu i Polski, skupione wokół Fundacji, współpracując z pomorskimi organizacjami pozarządowymi, wolontariuszami i firmami, uszyły ponad 31 tysięcy maseczek. Szyją nadal w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Zaspie. Tam udostępniono im salę, gdzie mogły rozstawić swoje maszyny do szycia. Maseczki szyją wg. wytycznych zatwierdzonych przez specjalistów. Przed kilkunastoma dniami zaskoczyła je firma Electrolux, obdarowując pralko-suszarką. Można w niej wyprać materiały pochodzące od darczyńców. Dzięki suszarce od razu są gotowe do wyprasowania, krojenia i szycia.
Khedi Alieva jako przedstawicielka jednej z kilku wyróżnionych organizacji, w grudniu będzie miała okazję w grudniu podzielić się gdańską historią na forum europejskim podczas uroczystości ceremonii wręczenia nagród Brukseli.
Opowieść uchodźczyń tworzących gdańską wspólnotę ukaże się również w druku nakładem wydawanego przez ECF magazynu „Activizenship” (nr 5 / 2020).
Czytaj też: Krawcowe z Opery Bałtyckiej szyją maseczki dla Szpitali Pomorskich
Europejskie Forum Obywatelskie (ECF) to ponadnarodowa sieć, która skupia ponad 100 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z 28 krajów europejskich. Celem ECF jest działanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, a także promowanie demokracji, postaw obywatelskich i zwiększanie udziału obywateli w zarządzaniu Europą. |