• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska artystka Magda Danaj zilustrowała książkę noblistki Szirin Ebadi o losie kobiet w Iranie

Gdańska artystka Magda Danaj zilustrowała książkę noblistki Szirin Ebadi o losie kobiet w Iranie

Irańska laureatka pokojowej Nagrody Nobla z 2003 roku, Szirin Ebadi, jest w Gdańsku. W poniedziałek, 2 października, odwiedziła dzieci z Zespołu Szkół nr 8. We wtorek, 3 października, o godz. 10 w ECS, weźmie udział w debacie z Lechem Wałęsą i Wiktorem Juszczenko. Tymczasem polskie wydanie książki noblistki zilustrowała gdańszczanka Magda Danaj.
02.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak gdańska artystka Magda Danaj wyobraża sobie los kobiety w państwie wyznaniowym, rządzonym przez ajatollahów: w połowie wolna, w połowie okryta czadorem i zniewolona
Tak gdańska artystka Magda Danaj wyobraża sobie los kobiety w państwie wyznaniowym, rządzonym przez ajatollahów: w połowie wolna, w połowie okryta czadorem i zniewolona
Magda Danaj/Porysunki/wyd. Znak

Agnieszka Tomasik, dyrektorka Zespołu Szkół Numer 8 w Gdańsku przy ul. Meissnera 9, wpadła na pomysł stworzenia Alei Noblistów przy szkole. Każdy noblista w czasie wizyty w Gdańsku posadzi jedno drzewko.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Ma już pierwsze: wkopała je w poniedziałek, 2 października, Szirin Ebadi, lauretka pokojowego Nobla z 2003. To irańska prawniczka, zaangażowana od lat w walkę o prawa obywatelskie irańskich kobiet w teokratycznym państwie rządzonym przez ajatollahów.

Ebadi zwiedziła przy okazji szkołę, pytała dyrektorkę o uczniów i system nauczania w Polsce.

To początek dwudniowej wizyty Szirin Ebadi w Gdańsku. Jutro, we wtorek, 3 października, godz. 19, ECS, noblistka weźmie udział w debacie o znaczeniu solidarności w XXI wieku. Poza nią dyskutować będą Lech Wałęsa, były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz Salil Shetty, sekretarz generalny Amnesty International i Simona-Mirela Miculescu - oficjalna przedstawicielka ONZ w Belgradzie. Debatę poprowadzi Tomasz Lis, redaktor naczelny “Newsweek Polska”. Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

Portal www.gdansk.pl przeprowadzi relację na żywo z debaty. Początek debaty o godz. 10.30, ale lepiej być już około godz. 10, żeby zająć miejsce.O godz. 12.00 briefing dla prasy w ogrodzie zimowym ECS z udziałem gości.

Szirin Ebadi (po prawej), laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2003, w ZSO nr 8 przy ul. Meissnera w Gdańsku. Pierwsza z lewej Agnieszka Tomasik, dyrektorka szkoły. Obok tłumaczka z języka perskiego
Szirin Ebadi (po prawej), laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2003, w ZSO nr 8 przy ul. Meissnera w Gdańsku. Pierwsza z lewej Agnieszka Tomasik, dyrektorka szkoły. Obok tłumaczka z języka perskiego
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Ebadi kontra islamiści

Jak pisała Miłada Jędrysik w “Wysokich Obcasach”, Szirin Ebadi w wieku 26 lat, jako pierwsza kobieta w historii Iranu, została sędzią. Jednak, gdy ajatollahowie przejęli władzę po rewolucji islamskiej, zdegradowali Szirin do roli sekretarki.

W 2000 roku przetrzymywano ją 25 dni w całkowitej izolacji. Podczas rozprawy za zamkniętymi drzwiami została skazana na trzy lata więzienia i pięć lat pozbawienia praw obywatelskich za wspieranie opozycji. Jednak reżim ugiął się przed płynącymi z całego świata protestami. Wyrok został zawieszony.

Gdańszczanka ilustruje książkę Ebadi

11 października, nakładem wydawnictwa Znak, ukaże się w Polsce książka Szirin Ebadi “Kiedy będziemy wolne: moja walka o prawa człowieka”.

Jak pisze wydawca “Kiedy będziemy wolne” to przede wszystkim wspomnienia o kobietach – prawniczkach, feministkach, matkach i córkach – stających do walki z państwem kontrolowanym przez ajatollahów.

W książce prawniczka opisuje losy ofiar państwa wyznaniowego po rewolucji islamskiej i wprowadzeniu prawa szariatu w Iranie. Relacjonuje masowe aresztowania, publiczne egzekucje i tortury na opozycjonistach.

Okładka książki Kiedy będziemy wolne. Szirin Ebadi stawia w niej radykalną tezę. Uważa, że nadszedł czas, żeby to kobiety uczyły mężczyzn o islamie
Okładka książki 'Kiedy będziemy wolne'. Szirin Ebadi stawia w niej radykalną tezę. Uważa, że nadszedł czas, żeby to kobiety uczyły mężczyzn o islamie
Magda Danaj/Porysunki/wyd. Znak

W migawkach z codziennego życia w Teheranie pisze zarówno o wyzwolonych młodych Irankach, jak i policji moralnej, która decyduje o losie kobiety aresztowanej za wystający spod chusty kosmyk włosów.

Noblistka ujawnia też swój osobisty dramat: opisuje, jak służba bezpieczeństwa zastraszała jej przyjaciół, współpracowników i córki. Jej mąż został... uwiedziony przez podstawioną agentkę. Skazany na ukamieniowanie za cudzołóstwo, poprosił o pomoc zdradzoną żonę.

Co ciekawe, okładkę i ilustracje do książki Ebadi wykonała gdańska artystka, graficzka i ilustratorka Magdalena Danaj.

Danaj: - To była bardzo ciekawa praca: ilustrować książkę irańskiej bojowniczki o prawa człowieka w momencie, gdy same w Polsce nie wiemy, czy to my, kobiety decydujemy o własnym losie, czy decydują za nas konserwatywni politycy i księża. Czułam więc, że rysuję nie tylko o Iranie. To było wyzwanie.

Danaj dodaje, że wydawnictwo Znak zdecydowało się na jej usługi, bo jej styl nieco przypomina komiks “Persepolis” Marjane Satrapi, francuskiej artystki irańskiego pochodzenia.

Szirin Ebadi, laureatka pokojowego Nobla, przy swoim drzewku przed ZSO nr 8 w Gdańsku
Szirin Ebadi, laureatka pokojowego Nobla, przy swoim drzewku przed ZSO nr 8 w Gdańsku
Dominik Paszliński/ gdansk.pl


Solidarność w XXI wieku: debata z udziałem m.in. Lecha Wałęsy i Wiktora Juszczenki. Prowadzi Tomasz Lis

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Tłumy gdańszczan na 14. Orszaku Trzech Króli w Gdańsku