• Start
  • Wiadomości
  • Aleja Włazów. Na wyspie Ołowiance powstała nowa przestrzeń dla spacerowiczów

Aleja Włazów. Na wyspie Ołowiance powstała nowa przestrzeń dla spacerowiczów

Północny cypel Ołowianki zyskał nowe oblicze. Dziś to ciekawie zagospodarowana, zielona przestrzeń spacerowa o powierzchni 5 tys. m². Gdańska Aleja Włazów jest już dostępna dla spacerowiczów.
11.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wygląda Aleja Włazów, czyli nowe miejsce dla spacerowiczów na mapie Gdańska
Nowe miejsce dla spacerowiczów na mapie Gdańska powstało na Ołowiance
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Aleja Włazów łączy walory historyczne i edukacyjne z przyrodniczymi. Do industrialnej, surowej do tej pory przestrzeni wprowadzone zostały nowe nasadzenia, tworzące wielogatunkową kompozycję krzewów iglastych i liściastych, traw ozdobnych i kwiatów. W alejki spacerowe wkomponowane zostały pokrywy włazów kanalizacyjnych z Gdańska i innych miast.

- To miejsce w Gdańsku, po tej drugiej stronie Motławy zmienia się bardzo dynamicznie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska. - Kiedy zbliżało się 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, pan prezydent Paweł Adamowicz, mnie jako prezydenta odpowiedzialnego za inwestycje cisnął bardzo o maszty flagowe w różnych miejscach. Na końcu Alei Włazów są maszty, które powstały w 2018 roku. To nie tylko kolejna przyjazna przestrzeń w Śródmieściu Gdańska, po której swobodnie będzie można przejść od kładki w stronę masztów. Ale to też przestrzeń, która pokazuje historię Gdańska w trochę nietypowy sposób. Chodząc po ulicach naszych miast często widzimy różne włazy. Te zebrane tu są nie tylko z Gdańska, z różnych okresów historycznych, ale również z miejsc zaprzyjaźnionych. Pokazujemy różnorodny, piękny, historyczny i przyjazny Gdańsk. Wszystkim którzy się do tego przyczynili, bardzo dziękuję.

Aleja Włazów nie jest projektem zamkniętym, z czasem mogą tu pojawić się kolejne włazy
Aleja Włazów nie jest projektem zamkniętym, z czasem mogą tu pojawić się kolejne włazy
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Przestrzeń spacerową tworzą trzy alejki – włazów historycznych, współczesnych polskich i zagranicznych.

- Od lat kolekcjonujemy gdańskie zabytki inżynierii sanitarnej, czego efektem jest między innymi Gdański Szlak Wodociągowy – mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK. - Przy okazji remontów i inwestycji, zbieraliśmy także zabytkowe włazy kanalizacyjne. Kolejne pozyskaliśmy dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych miast polskich i zagranicznych.

 
Uroczyste otwarcie Alei Włazow miało miejsce w piątek, 11 czerwca 2021 r. Nz. po lewej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Jacek Skarbek - prezes GIWK
Uroczyste otwarcie Alei Włazów miało miejsce w piątek, 11 czerwca 2021 r. Nz. po lewej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Jacek Skarbek - prezes GIWK
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Aleja włazów historycznych to 22 zabytkowe włazy, w tym:

  • 19 włazów z Gdańska, z okresu międzywojennego, które zostały odnalezione i zdemontowane w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych).
  • 2 włazy z historycznej odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza (dziś Hydro Vacuum S.A)
  • 1 właz z Bydgoszczy, wyprodukowany przez firmę Windschild & Langelott.

Aleja włazów z Polski to 20 włazów z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy, Lublina, Kielc, Końskich, Gdyni i Sopotu oraz Kościerzyny. Aleja włazów ze świata to włazy z Turku (Finlandia), Bremy (Niemcy), Petersburga (Rosja) i Charkowa (Ukraina). Aleja jest rozwojowa i istnieje możliwość instalacji nowych włazów. Gdańska Aleja Włazów powstała wokół historycznej przepompowni ścieków Ołowianka. Przepompownia jest jednym z kluczowych, czynnych obiektów kanalizacyjnych. Najstarsza, zabytkowa część obiektu powstała pod koniec lat sześćdziesiątych XIX w.

 
Nz. historyczny właz z Grudziądza
Nz. historyczny właz z Grudziądza
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Od lipca, dodatkowo dostępna będzie specjalna aplikacja edukacyjna. Pobierając aplikację na początku spaceru, będziemy mogli zagrać w interaktywną grę edukacyjną. Zadanie będzie polegało między innymi na poprawnym wskazaniu co można, a czego nie można wrzucać do odpływu. Używając telefonu, przeniesiemy się także do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne.

Inwestycja zrealizowana przez miejską spółkę GIWK kosztowała 1 628 510 zł netto.

oprac. NG

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta