Inauguracja Gdańskiej Akademii Seniora w nowym roku akademickim 2017/2018 miała miejsce w auli Technikum Łączności przy Podwalu Staromiejskim. W czwartek, 12 października, przyszło na tę uroczystość około dwustu osób. Było “gaudeamus”, był występ chóru seniorów i przemówienia powitalne. Zdecydowaną większość audytorium stanowiły panie, co nie może dziwić w Polsce, gdzie - póki co - zainteresowanie dalszym kształceniem po 50. roku życia kobiety wykazują w dużo większym stopniu niż mężczyźni.
- Szanowne Panie, szanowni Panowie, życzę wam, abyście na tych spotkaniach, w tych zajęciach znaleźli coś niezwykle ważnego, ciekawego, coś co was poruszy - mówił do zebranych prezydent Adamowicz. - “O, to jest ciekawe”, “Teraz dowiedziałem się czegoś nowego, czegoś interesującego”. Może się poznacie bliżej między sobą, zaprzyjaźnicie się. Może będziecie się spotykali poza zajęciami, w grupkach, podgrupkach. Może zaczniecie robić wspólne imprezy, jakieś “domówki”, jakieś wspólne wyjście do kina, do teatru… To jest niezwykle ważne, sami przecież wiecie. Im więcej człowiek się uśmiecha, ma wokół znajomych, przyjaciół, tym milej spędza czas i piękniej się starzeje.
Prezydent Adamowicz wyjaśnił też, jakie korzyści jego zdaniem mają przynieść zajęcia w Gdańskiej Akademii Seniora. To przede wszystkim możliwość rozwoju talentów i stawania się bardziej świadomym obywatelem. Choćby poprzez zajęcia z wiedzy ekonomicznej i prawnej - po to, by nie wpaść w różnego rodzaju pułapki (podpisanie niekorzystnej umowy) czy móc oprzeć się perswazji oszustów, próbujących wyłudzić pieniądze metodą “na wnuczka” czy “na policjanta”.
Osoby korzystające z oferty z Akademii mają do wyboru m.in. udział w warsztatach (komputerowych, foto-cyfrowych, kreatywnych, literackich), lektoratach językowych, zajęciach sportowych i korekcyjnych, a także szeroko rozumianych zajęciach artystycznych (teatralnych, malarskich, rzeźbiarskich, tanecznych, chóralnych).
Kadrę kierowniczą i szkoleniową Gdańskiej Akademii Seniora stanowią nauczyciele, w tym wykładowcy akademiccy, a także przedstawiciele świata kultury i sztuki oraz innych środowisk.
Utworzenie Gdańskiej Akademii Seniora przegłosowali radni Miasta Gdańska w lutym 2017. Była to decyzja jednomyślnie poparta zarówno przez radnych PO, jak i PiS. Szacunkowy koszt roczny działań Gdańskiej Akademii Seniora to 100 tys. zł.
Kto może zostać słuchaczem?
- Każdy, kto ukończył 50. rok życia, ma w sobie chęć i ciekawość świata - mówi Dariusz Różycki, dyrektor Gdańskiej Akademii Seniora, który na co dzień dyrektoruje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Rekrutacja na semestr jesienny już została przeprowadzona, ale w lutym odbędzie się rekrutacja na semestr wiosenny, i wtedy każdy może się zgłosić.
Kontakt: Gdańska Akademia Seniora
Zajęcia Gdańskiej Akademii Seniora prowadzone są głównie w salach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (CKZiU) przy ul. Hallera.