Głównym celem raportu było sprawdzenie, jaka była kondycja finansowa Jednostek Samorządu Terytorialnego w pandemicznym, 2020 roku - analizowano nakłady związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków pandemii Covid-19. Pozostałe kryteria i wskaźniki z lat ubiegłych nie zmieniły się, ranking można więc porównywać z poprzednimi - za 2019 i 2018 rok.
Gdańsk był oceniany w grupie 66 miast na prawach powiatów. Analizę przeprowadziła Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Wyniki opublikowano w III Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2020 roku.
Pomimo dużej konkurencji, Gdańsk w rankingu zajął 5 miejsce, zostając tym samym najlepiej ocenionym miastem Polski północnej (Sopot uplasował się na 7. miejscu). Na 4. miejscu znalazła się Warszawa. Na podium stanęły, od końca: Gliwice, Tychy i zwycięski w tej kategorii Poznań. W wyłonionej pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto: Katowice (6), Świnoujście (8), Sosnowiec (9) i Bielsko-Biała (10).
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2020 r. wyłonił także gminy wiejskie, miejsko-wiejskie oraz miejskie z najlepszymi wynikami. Tu laureatami zostały: Chojnice (województwo pomorskie), Poddębice, Podkowa Leśna i powiat wrocławski. Powiat gdański zajął wysokie, 6. miejsce - na 314 ocenianych powiatów ziemskich.
Wyniki podczas konferencji online w poniedziałek, 28 czerwca, przedstawił prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wyjaśnia, w jaki sposób miasta były oceniane: - Zbudowaliśmy syntetyczny indeks, który jest pochodną siedmiu wskaźników: udziału dochodów własnych w dochodach ogółem JST, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udziału podatku dochodowego od osób fizycznych.