Gdańsk upamiętnił Dzień Niepodległości Ukrainy. Ulicami szedł Marsz Niepodległych

Modlitwą, złożeniem kwiatów i wieńców pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego oraz marszem ulicami Gdańska na Długi Targ pod Fontannę Neptuna uczczono w sobotę, 24 sierpnia, Dzień Niepodległości Ukrainy. - Dziękuję Wam: mieszkańcom Gdańska, Trójmiasta i Pomorza. Wspieracie nas swoją otwartością i solidarnością. Zwyciężymy i Ukraina zwycięży - mówił Ołeksandr Płodystyj, konsul Ukrainy w Gdańsku. Obchody święta niepodległości Ukrainy zakończą się w niedzielę, 25 sierpnia. 
24.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać tłum ludzi zgromadzonych na ulicy Długiej w Gdańsku, niosących długi, rozłożony na całą szerokość ulicy niebiesko-żółty materiał, przypominający flagę Ukrainy. Ulica jest otoczona przez piękne, zabytkowe kamienice o pastelowych kolorach, typowe dla architektury Gdańska. W tle dominuje wieża Ratusza Głównego Miasta z charakterystycznym zegarem i miedzianą kopułą. Wśród zgromadzonych widać wiele ukraińskich flag, a także flagi Polski, co sugeruje, że może to być manifestacja solidarności lub wsparcia dla Ukrainy. Ludzie są ubrani na letnio, niektórzy w białe i niebieskie ubrania, co dodatkowo podkreśla tematykę wydarzenia. Atmosfera jest pogodna i pokojowa, a niebo jest bezchmurne, co sugeruje słoneczny dzień.
Na czele przemarszu Ukraińcy nieśli olbrzymią flagę swojego kraju
fot. Roman Daszczyński/ gdansk.pl

Jak uczczono Dzień Niepodległości Ukrainy?

Święto państwowe naszego sąsiada jest obchodzone w rocznicę przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Stało się to 24 sierpnia 1991 roku
 
Główne uroczystości z okazji święta Ukrainy zostały zorganizowane w Gdańsku na Skwerze Chrztu Rusi - Ukrainy, położonym między Centrum Handlowym Madison a cerkwią św. Bartłomieja i Opieki NMP. 
 
Oficjalną część obchodów Dnia Niepodległości rozpoczęła ponad półgodzinna modlitwa w języku ukraińskim pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego. Prowadziło ją dwóch kapłanów Kościoła Greckokatolickiego: ks. bp Arkadiusz Trochanowski – biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej oraz ks. Włodzimierz Kucaj z diecezji wrocławsko-gdańskiej. 
Następnie, odegrano dwa hymny: ukraiński i polski. 

Podziękowania dla Polaków od konsula

- Ponad dwa lata temu temu wojna zapukała do naszych drzwi. I weszła w życie każdego z nas. Ale faktycznie ta wojna trwa znacznie dłużej, od 10 lat. Dzisiaj obchodzimy 33. rocznicę niepodległości Ukrainy i chcielibyśmy ją obchodzić wesoło i świątecznie - mówił Ołeksandr Płodystyj, konsul Ukrainy w Gdańsku. 
Na zdjęciu widać marsz solidarności z Ukrainą, który odbywa się na ulicy Długiej w Gdańsku. Uczestnicy marszu niosą duży czarny baner z napisem w języku angielskim: BE THE VOICES OF UKRAINIAN P.O.W.'S AND CAPTIVES , co oznacza  Bądźcie głosem ukraińskich jeńców wojennych i więźniów . Wiele osób ma na sobie niebiesko-żółte flagi lub chusty, co symbolizuje wsparcie dla Ukrainy. W tle widzimy kolorowe, zabytkowe kamienice Gdańska oraz Złotą Bramę, charakterystyczny punkt architektoniczny miasta. Na transparentach widać także napisy w języku polskim i angielskim, dziękujące Polsce za wsparcie dla Ukrainy. Atmosfera jest spokojna i pełna solidarności, a na ulicach widać wiele ludzi obserwujących marsz lub biorących w nim udział. Pogoda jest słoneczna, co widać po jasnym oświetleniu i cieniu rzucanym przez uczestników marszu.
Angielski napis na czele pochodu oznacza: "Bądźcie głosem ukraińskich jeńców wojennych i więźniów"
fot. Roman Daszczyński/ gdansk.pl
 
Wspomniał, że przebywał ostatnio przez 13 dni w Kijowie i Dnieprze i była to jego pierwsza wizyta w ojczyźnie od 24 lutego 2022 r., kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę. - Ukraina bardzo się zmieniła od tego czasu. Język ukraiński panuje na ulicach ukraińskich miast - nadmienił. 

1. urodziny Centrum Dolna Brama. Jedno miejsce godzi sto pomysłów na życie

Dyplomata podziękował za ofiarność armii ukraińskiej oraz wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy nie walczą na froncie. 
 
- I dziękuję też Wam: mieszkańcom Gdańska, Trójmiasta, Pomorza. Przedstawicielom organizacji pozarządowych, działaczom społecznym, zwykłym Polkom i Polakom, Europejczykom, obywatelom innych zachodnich państw, którzy wspierają nas organizacyjnie, militarnie, a co najważniejsze: moralnie. Wspieracie nas swoją otwartością i solidarnością - powiedział Ołeksandr Płodystyj.
Na zdjęciu widzimy marsz solidarności z Ukrainą, który odbywa się na jednej z ulic w mieście. Uczestnicy marszu niosą rozciągnięty na całą szerokość ulicy duży niebiesko-żółty materiał przypominający flagę Ukrainy. Na czele marszu idzie grupa ludzi, w tym mężczyzna w eleganckim garniturze z czerwoną krawatą oraz mężczyzna w tradycyjnej ukraińskiej koszuli wyszywanej (wyszywance). Obok nich idzie kobieta ubrana w czarną marynarkę i niebieską sukienkę. W tłumie widać osoby niosące flagi Ukrainy i Unii Europejskiej, co podkreśla międzynarodowy wymiar wsparcia dla Ukrainy. Po obu stronach ulicy stoją drzewa, a w tle widoczny jest nowoczesny budynek biurowy. Pogoda jest słoneczna, co dodaje wydarzeniu pogodnej i optymistycznej atmosfery. Uczestnicy marszu wyglądają na zaangażowanych i zdeterminowanych, co podkreśla solidarność i wsparcie dla Ukrainy w kontekście obecnych wydarzeń.
Uczestnicy marszu. Od prawej: Ołeksandr Płodystyj - konsul Ukrainy w Gdańsku, Emil Rojek - wicewojewoda pomorski, Oktawia Gorzeńska - wiceprezydentka Gdyni
fot. Roman Daszczyński/ gdansk.pl
 
- Na Ukrainie mówimy o tym, że najbardziej ciemna noc jest przed samym świtem. Ta noc jeszcze trwa i musimy ją przeżyć. Wzywam was do zwartości i cierpliwości. Pomagajmy sobie wzajemnie. Zwyciężymy i Ukraina zwycięży - podkreślił konsul. 

Wyrazy wdzięczności od biskupa

Słowa podziękowania za pomoc Ukraińcom udzielaną przez samorządy Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pomorza, organizacje oraz zwykłych Polaków wyraził też ks. bp Arkadiusz Trochanowski

Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Masz 30 dni, żeby zawiadomić urząd. Grozi kara

- Dziękuję za to, że otworzyliście swoje serca. Ci, którzy byli dla Was nieznani stali się od razu członkami waszych rodzin. Dziękuję za to dobro, bo ono - można powiedzieć - jest nieopisane. Dziękujemy za to, że bronicie ukraińskiego życia. W tym jest siła i prawdziwy etos chrześcijaństwa, chociaż historia polsko-ukraińska jest bardzo różna. Ale w tych ważnych momentach umiemy pokazać, że szanujemy to, co jest najważniejsze - zaznaczył duchowny. 

Kiedy usłyszymy "cała Ukraina jest wolna i bezpieczna"?

W imieniu władz miasta głos zabrała Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Na zdjęciu widzimy uroczystość składania wieńców i kwiatów na placu, prawdopodobnie przy pomniku lub tablicy pamiątkowej. Trzy osoby na pierwszym planie niosą wieniec ozdobiony czerwonymi różami i biało-czerwoną wstążką. Osoba pośrodku jest ubrana w białą marynarkę i dżinsy, druga osoba po prawej ma na sobie ciemną marynarkę, a trzecia, starsza kobieta, ubrana jest w białą bluzkę. W tle zgromadzeni ludzie obserwujący ceremonię, niektórzy z nich trzymają flagi Ukrainy. Część osób ma na sobie kamizelki odblaskowe, sugerujące, że są organizatorami lub wolontariuszami dbającymi o bezpieczeństwo wydarzenia. Wokół placu znajdują się drzewa, budynki i stojący ludzie, tworząc atmosferę powagi i skupienia. Na ziemi, przed pomnikiem, leży już wiele kolorowych wiązanek kwiatów i donic z roślinami, co wskazuje na symboliczne znaczenie tej ceremonii. Pogoda jest słoneczna, co widać po jasnym oświetleniu i cieniu rzucanym przez uczestników.
Złożenie wieńców pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego. Od prawej: Teresa Wasilewska - radna miasta Gdańska (Wszystko dla Gdańska), Monika Chabior - zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Illia Balabai z Ukrainy - członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
fot. Roman Daszczyński/ gdansk.pl
 
- Wasz prezydent (Wołodymyr Zełensky) kiedy zwraca się do Was mówi “dorogije Ukraińcy”. I zawsze mówi co się, aktualnie dzieje. Życzę Wam i nam, żeby już niedługo - i teraz wzruszam się, kiedy to mówię - prezydent Ukrainy powiedział: “To koniec, zwyciężyliśmy. Cała Ukraina jest wolna i bezpieczna” - powiedziała Monika Chabior
 
Słowa te zostały przyjęte przez zgromadzonych dużymi oklaskami. 

Gdańszczanka Alicja Giedryś spełniła marzenie: przepłynęła wpław kanał La Manche!

Dodała, że wierzy, iż Ukraina stanie się kiedyś członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.  
 
- Bardzo dziękuję wszystkim, że wszyscy tworzymy tu w Gdańsku harmonijną wspólnotę. Dziękuję Związkowi Ukraińców, że już od dekad utrzymuje żywą, ukraińską kulturę. Dzięki Wam ukraińska społeczność uchodźcza mogła się tutaj szybko i tak dobrze zaadaptować. Nade wszystko dziękuję uchodźcom ukraińskim za to, że w tej tragedii, jaka ich spotkała, tak wspaniale włączyli się w naszą społeczność - mówiła Monika Chabior. 
Na zdjęciu widzimy grupę osób pozujących do zdjęcia podczas wydarzenia na świeżym powietrzu. Wszyscy stoją na placu otoczonym zielenią, a w tle znajduje się budynek z szarymi ścianami i oknami. W centralnej części kadru znajduje się kilku uczestników ubranych w eleganckie ubrania. Jedna z kobiet jest ubrana w niebieską sukienkę z czarną marynarką, a mężczyzna obok niej nosi tradycyjną ukraińską koszulę wyszywaną (wyszywankę). Obok nich stoi kobieta w ciemnej marynarce oraz starsza kobieta w białej bluzce. W tle widoczne są osoby trzymające flagi Polski, Ukrainy, Gdańska oraz Unii Europejskiej, co sugeruje, że jest to wydarzenie związane ze wsparciem dla Ukrainy. Pogoda jest słoneczna, co podkreśla pogodną atmosferę spotkania. Grupa wygląda na zadowoloną i zjednoczoną, a ich obecność w tym miejscu wydaje się być wyrazem solidarności i wsparcia dla ważnej sprawy.
Pamiątkowe zdjęcie. Od lewej: Kataryna Ruda - żona konsula Ukrainy w Gdańsku, Oktawia Gorzeńska - wiceprezydentka Gdyni, Ołeksandr Płodystyj - konsul Ukrainy w Gdańsku, Monika Chabior - zastępca prezydenta Gdańska, Teresa Wasilewska - radna miasta Gdańska, Nina Katka - Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
fot. Roman Daszczyński/ gdansk.pl
 
Jako dowód tej integracji podała przykład ucznia z Ukrainy, który został członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. To Illia Balabai. - I to nie było zaproszenie, ale wygrał w demokratycznych wyborach - zaznaczyła. 

Co powiedział premier Daszyński 104 lata temu? 

Emil Rojek, wicewojewoda pomorski, przypomniał słowa premiera Ignacego Daszyńskiego z marca 1920 r. o tym, że “nie ma wolnej Ukrainy bez wolnej Polski; nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. 

Ponad 150 żaglowców i jachtów "paradowało" na Zatoce Gdańskiej w ramach 28. Baltic Sail

- I nie jest to żaden slogan, ale wyraz głębokiego zrozumienia, jaka wspólnota kulturowa, tożsamościowa oraz interesów łączy położone obok siebie na geopolitycznej mapie narody polski i ukraiński - stwierdził wicewojewoda pomorski

Marsz Niepodległych ulicami Gdańska

Po uroczystości pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego ok. 150 osób utworzyło pochód, który przemaszerował ulicami: Gnilną, Rajską, Podmłyńską, Pańską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką oraz Długą pod Fontannę Neptuna. 

Niedzielne obchody Święta Niepodległości 

Święto Niepodległości Ukrainy obchodzone będzie w Gdańsku do niedzieli, 25 sierpnia
 
W tym dniu zaplanowano m.in. liturgię w intencji zwycięstwa i pokoju w Ukrainie (Konkatedra św. Bartłomieja i Opieki NMP), oraz koncert „Światło w walce” (Europejskie Centrum Solidarności/ audytorium, pl. Solidarności 1).

Wybory do rad dzielnic. Punkty informacyjne dla mieszkańców od soboty. Zgłaszanie kandydatów do 13 września

W ECS odbędzie się też drugi dzień Międzykulturowego Festynu Rodzinnego Dom/Дім oraz tkanie siatek maskujących dla żołnierzy ukraińskich walczących na froncie. 

 

TV

Artystyczne Podwale na 764. Jarmarku św. Dominika