• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk uczcił pamięć o sybirakach - pod pomnikiem Golgoty Wschodu

Gdańsk uczcił pamięć o sybirakach - pod pomnikiem Golgoty Wschodu

Kilkaset osób uczestniczyło w poniedziałek, 17 września, w gdańskich obchodach Dnia Sybiraka. Data co roku ta sama, na pamiątkę napaści Sowietów na Polskę w 1939 roku. Miejsce też to samo - pomnik Golgoty Wschodu na cmentarzu Łostowickim.
17.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wśród uczestników uroczystości pod Golgotą Wschodu była m.in. znana aktorka Krystyna Łubieńska
Wśród uczestników uroczystości pod Golgotą Wschodu była m.in. znana aktorka Krystyna Łubieńska
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wiele gdańskich rodzin ma korzenie kresowe, przyjechały w 1945 r. i później do Gdańska w ramach tzw. repatriacji. Kilka lat po wojnie było to blisko 20 procent mieszkańców miasta. Duża część tych osób nosiła traumę zsyłki na Sybir - słowo to w polskiej tradycji oznacza wiele więcej niż Syberię, bo także północne i wschodnie krańce sowieckiego imperium. Napaść III Rzeszy na Polskę 17 września 1939 r. umożliwiła ZSRR, w zmowie z Hitlerem, zajęcie ziem kresowych Rzeczpospolitej. W latach 1941-52 Sowieci wywieźli na Sybir, w ramach czystki narodowościowej, 132 tysiące Polaków - z tej liczby 28 tys. zmarło, najczęściej z mrozu, niedożywienia, wycieńczenia.  

Pomnik Golgota Wschodu na cmentarzu Łostowickim wyobraża matkę, tulącą niemowlęta - więcej niż jest w stanie ochronić. Malutkie dzieci są również u jej nóg. To część życiowego doświadczenia wielu gdańskich sybiraków. Przeprowadzone przez Sowietów wywózki przeżyli jako dzieci - tracili rodzeństwo, dziadków, rodziców.

W poniedziałek, 17 września 2018 r. wokół Golgoty Wschodu na Łostowicach stanęli coraz mniej liczni uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń, ich urodzone już po wojnie dzieci, wnuki i prawnuki, poczty sztandarowe i delegacje gdańskich szkół, a także harcerze z ZHP. Był Kordian Borejko, prezes Związku Sybiraków i Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który sam pochodzi z rodziny o kresowych korzeniach. Były przemówienia. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku zagrała hymn sybiraków i mazurka Dąbrowskiego. Oficer przeczytał apel poległych. Kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP oddała w niebo salwę z karabinów.

CZYTAJ TEŻ: Sybiracy przypominają o gehennie wojny

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza