Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na
stronie głównej gdansk.pl
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania gdańskich organizacji pozarządowych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Czym jest GROP?
Głównym celem spotkania były wybory Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych (GROP) na kolejną kadencję 2025-2028. O tym, kto trafił do GROP piszemy w osobnym artykule.
Czytaj także: "Dogrywkowe" konkursy ofert dla NGO, w tym na prowadzenie Domów i Klubów Sąsiedzkich
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych istnieje od 2002 r. Ostatni 16-osobowy skład GROP został wybrany w listopadzie 2022 r. Jego członkowie nie pobierają żadnego wynagrodzenia.
Beata Matyjaszczyk ze Związku Harcerstwa Polskiego (Chorągiew Gdańska) od wielu lat przewodnicząca GROP tłumaczy, że gremium to można porównać do samorządu organizacji pozarządowych.
Beata Matyjaszczyk ze Związku Harcerstwa Polskiego, od wielu lat przewodnicząca Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
- Jego podstawowym zadaniem jest reprezentacja sektora pozarządowego w kontaktach z władzami Gdańska oraz wspólne opracowywanie rozwiązań, programów i strategii. Czasami służy też do rozwiązywania sporów między organizacjami a samorządem - dodaje.
Entuzjazmu moc, kasy mniej
Liczba organizacji pozarządowych w Gdańsku jest trudna do policzenia. Aktywnie współpracujących z miastem jest ok. 400, ale zarejestrowanych jest znacznie więcej.
Spotkanie organizacji pozarządowych odbyło się w sali „Niebo polskie”, przy ul. Augustyńskiego 1. To patriotyczne malowidło, które od 1938 r. zdobiło sufit auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego autorami byli dwaj artyści: Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zniszczyli dzieło. Odtworzenia "Nieba Polskiego" dokonał w 2018 r. zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
- Organizacje reprezentowane w GROP są bardzo różne. Od dużych, które świadczą usługi na wysokim poziomie osobom z niepełnosprawnościami jak Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, po bardzo małe organizacje działające lokalnie jak np. Opowiadacze historii Dolnego Miasta - mówi Beata Matyjaszczyk.
Oglądanie "Nieba Polskiego" wymaga nietypowej pozycji. O historii i symbolice malowidła opowiadał przewodnik Marcin Szumny, pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Pytamy, jaka jest dziś ogólna kondycja organizacji pozarządowych w naszym mieście, co je ogranicza, z jakimi problemami muszą się mierzyć.
Czytaj także: Pięcioro wspaniałych z NGO-sów. Służą gdańszczankom i gdańszczanom
- Mamy wizję i zapał społeczny. Nasz potencjał jest olbrzymi. Natomiast ze względu na to, że nie jest to sektor biznesowy, tylko żyjący ze środków publicznych, to nasza sytuacja pod względem finansowym jest trudna. Wszystkim nam brakuje pieniędzy. Mamy inflację, płaca minimalna idzie w górę, a poziom dotacji na przykład na mieszkania wytchnieniowe czy wsparcie psychologiczne dla dzieci młodzieży nie rośnie tak szybko jak te wymienione wskaźniki ekonomiczne - odpowiada Beata Matyjaszczyk.
NGO-sy współtworzą miasto
O trudnej do przecenienia roli organizacji pozarządowych w życiu miasta mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Zwróciła uwagę, że w NGO-osy w swojej codziennej działalności pomagają realizować „Strategię Rozwoju Miasta. Gdańsk 2030 plus”. W szczegółach dokument ten składa się z czterech programów rozwoju: Zielone Miasto, Wspólne Miasto, Dostępne Miasto i Innowacyjne Miasto.
Na pytanie z sali odpowiada prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Obok niej siedzi Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Michał Zorena - wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
- Po pierwsze: dziękuję. Współdecydujecie o wielu różnych sprawach w naszym mieście: w polityce społecznej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowej. Praca społecznika to jest zawsze wyzwanie. A zadań, którymi mogą zająć się wasze organizacje, wciąż przybywa - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
Pytanie o nowy budynek opery
Prezydent Gdańska miała też okazję wziąć udział w godzinnej dyskusji z członkami organizacji pozarządowych.
Czytaj także: Komu podarujesz swoje 1,5% podatku? 230 możliwości
Z sali padły m.in. postulaty o wsparcie finansowe w szkoleniu seniorów chcących pomagać NGO-osom oraz lepszą promocję środków publicznych kierowanych do sektora pozarządowego. W 2025 r. budżet miasta Gdańska na zadania związane z działalnością organizacji pozarządowych zarezerwował 138 milionów złotych.
W kilkugodzinnym spotkaniu uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli organizacji pozarządowych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Jeden z działaczy NGO zapytał też prezydent Gdańska o perspektywę budowy gmachu nowej opery na Placu Zebrań Ludowych.
- Jesteśmy w dialogu, nic nie zostało przesądzone. Wybudować to nie sztuka, choć taka inwestycja kosztowałyby na pewno kilkaset milionów złotych. Natomiast dużym wyzwaniem jest już utrzymanie instytucji kultury na wysokim poziomie. Jako miasto prowadzimy 13 różnych placówek kulturalnych - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, przypominając jednocześnie, że Państwowa Opera Bałtycka podlega dziś marszałkowi województwa pomorskiego oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Drugą część spotkania zorganizowano w pobliskim do sali "Niebo Polskie" Centrum Dolna Brama. Odbyły się tam sesje tematyczne, podczas których omówiono m.in. takie kwestie jak: działalność Zespołu Dialogu Obywatelskiego ds. lokali, zmiany w przepisach dotyczących zlecania zadań NGO, projektowanie innowacji, Gdańskie Fundusze, polityka bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w organizacjach oraz propozycje zmian regulaminów konkursowych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
W spotkaniu uczestniczyli m.in. radni miasta Gdańska Sylwia Cisoń i Andrzej Kowalczys (oboje Koalicja Obywatelska). Ten ostatni wystąpił w podwójnej roli jako też pełnomocnik marszałka pomorskiego ds. organizacji pozarządowych.
Pełniąc tę funkcję Andrzej Kowalczys zachęcał wszystkich zebranych do odwiedzenia niedawno utworzonej
strony internetowej prezentującej wszystkie organizacje pozarządowe w Pomorskiem, którym można przekazać
1,5 % podatku.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA GDAŃSKICH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH: