• Start
  • Wiadomości
  • Wspólnie dla Gdańska. Spotkanie ponad 100 organizacji pozarządowych

Wspólnie dla Gdańska. Spotkanie ponad 100 organizacji pozarządowych

Pasja, entuzjazm, poświęcenie, pomaganie innym w potrzebie - te wszystkie cechy charakteryzują gdańskie organizacje pozarządowe. Ponad 100 ich przedstawicieli spotkało się w sobotę, 15 marca, na spotkaniu plenarnym. Zebranie zorganizowano w sali "Niebo polskie" Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i w Centrum Dolna Brama. W obradach reprezentantów NGO-osów uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępczyni Monika Chabior.
15.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
gcm-download-1920-20250315-spotkanie-plenarne-85-67d597e8daf6f
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania gdańskich organizacji pozarządowych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Czym jest GROP?

Głównym celem spotkania były wybory Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych (GROP) na kolejną kadencję 2025-2028. O tym, kto trafił do GROP piszemy w osobnym artykule

Czytaj także: "Dogrywkowe" konkursy ofert dla NGO, w tym na prowadzenie Domów i Klubów Sąsiedzkich

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych istnieje od 2002 r. Ostatni 16-osobowy skład GROP został wybrany w listopadzie 2022 r. Jego członkowie nie pobierają żadnego wynagrodzenia.

Beata Matyjaszczyk ze Związku Harcerstwa Polskiego (Chorągiew Gdańska) od wielu lat przewodnicząca GROP tłumaczy, że gremium to można porównać do samorządu organizacji pozarządowych.

Zdjęcie przedstawia uśmiechniętą kobietę w okularach, ubraną w czarną bluzkę i wyrazisty, bursztynowy naszyjnik. Jej włosy są częściowo spięte, a wyraz twarzy sugeruje, że jest zaangażowana w rozmowę lub wystąpienie publiczne. W tle widoczna jest niebieska kurtyna sceniczna oraz elementy drewnianego wnętrza, co sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane podczas wydarzenia w sali konferencyjnej lub audytorium. Kobieta sprawia wrażenie osoby ciepłej i charyzmatycznej, a jej ubiór i biżuteria mogą wskazywać na nawiązanie do tradycji lub lokalnej kultury.
Beata Matyjaszczyk ze Związku Harcerstwa Polskiego, od wielu lat przewodnicząca Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

- Jego podstawowym zadaniem jest reprezentacja sektora pozarządowego w kontaktach z władzami Gdańska oraz wspólne opracowywanie rozwiązań, programów i strategii. Czasami służy też do rozwiązywania sporów między organizacjami a samorządem - dodaje. 

Entuzjazmu moc, kasy mniej

Liczba organizacji pozarządowych w Gdańsku jest trudna do policzenia. Aktywnie współpracujących z miastem jest ok. 400, ale zarejestrowanych jest znacznie więcej. 

Zdjęcie przedstawia wydarzenie odbywające się w przestronnej, jasnej sali z wysokim sufitem, na którym widoczny jest piękny, kolorowy malunek przedstawiający sceny mitologiczne lub historyczne na tle błękitnego nieba i morza. Na pierwszym planie znajduje się flaga w biało-czerwono-niebieskich barwach, a za nią osoba w czerwonej bluzie przemawiająca do zgromadzonej publiczności. Przy mównicy ustawiona jest przezroczysta osłona, co sugeruje oficjalny charakter spotkania. Publiczność, złożona z mężczyzn i kobiet w różnym wieku, siedzi w rzędach krzeseł i uważnie słucha prelegenta. Część osób, zwłaszcza kobiety w czerwonych marynarkach, wygląda na zaangażowane w przebieg wydarzenia.
Spotkanie organizacji pozarządowych odbyło się w sali „Niebo polskie”, przy ul. Augustyńskiego 1. To patriotyczne malowidło, które od 1938 r. zdobiło sufit auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego autorami byli dwaj artyści: Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zniszczyli dzieło. Odtworzenia "Nieba Polskiego" dokonał w 2018 r. zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

- Organizacje reprezentowane w GROP są bardzo różne. Od dużych, które świadczą usługi na wysokim poziomie osobom z niepełnosprawnościami jak Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, po bardzo małe organizacje działające lokalnie jak np. Opowiadacze historii Dolnego Miasta - mówi Beata Matyjaszczyk.

Zdjęcie przedstawia grupę osób siedzących na widowni i patrzących w górę z wyrazem zainteresowania. Ich spojrzenia są skierowane na sufit, który na wcześniejszych zdjęciach był ozdobiony kolorowym malowidłem o tematyce mitologicznej lub historycznej. Osoby na zdjęciu mają różne wyrazy twarzy – niektórzy wyglądają na zafascynowanych, inni na zamyślonych. Mężczyzna na pierwszym planie w jasnofioletowej koszuli i granatowej marynarce patrzy w górę z lekkim zdziwieniem, podobnie jak kobieta w czerwonym stroju i okulary. Część osób jest lekko odchylona do tyłu, co sugeruje, że fresk lub dekoracja na suficie przyciągnęły ich uwagę w trakcie wydarzenia.
Oglądanie "Nieba Polskiego" wymaga nietypowej pozycji. O historii i symbolice malowidła opowiadał przewodnik Marcin Szumny, pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Pytamy, jaka jest dziś ogólna kondycja organizacji pozarządowych w naszym mieście, co je ogranicza, z jakimi problemami muszą się mierzyć. 

Czytaj także: Pięcioro wspaniałych z NGO-sów. Służą gdańszczankom i gdańszczanom

- Mamy wizję i zapał społeczny. Nasz potencjał jest olbrzymi. Natomiast ze względu na to, że nie jest to sektor biznesowy, tylko żyjący ze środków publicznych, to nasza sytuacja pod względem finansowym jest trudna. Wszystkim nam brakuje pieniędzy. Mamy inflację, płaca minimalna idzie w górę, a poziom dotacji na przykład na mieszkania wytchnieniowe czy wsparcie psychologiczne dla dzieci młodzieży nie rośnie tak szybko jak te wymienione wskaźniki ekonomiczne - odpowiada Beata Matyjaszczyk. 

NGO-sy współtworzą miasto 

O trudnej do przecenienia roli organizacji pozarządowych w życiu miasta mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 
 
Zwróciła uwagę, że w NGO-osy w swojej codziennej działalności pomagają realizować „Strategię Rozwoju Miasta. Gdańsk 2030 plus”. W szczegółach dokument ten składa się z czterech programów rozwoju: Zielone Miasto, Wspólne Miasto, Dostępne Miasto i Innowacyjne Miasto.
Zdjęcie przedstawia trójkę osób siedzących podczas panelu dyskusyjnego lub debaty. Kobieta w środku, ubrana w biały koszulę i marynarkę w kolorze khaki, trzyma mikrofon i aktywnie gestykuluje, co sugeruje, że wypowiada się na ważny temat. Ma ciemne włosy, okulary i pewny siebie wyraz twarzy. Osoba po jej prawej stronie (dla widza po lewej) to kobieta w ciemnym żakiecie i zielonym topie, która wygląda na uważnie słuchającą. Mężczyzna po lewej stronie (dla widza po prawej) ubrany jest w czarny golf i marynarkę. Również słucha z zainteresowaniem.
Na pytanie z sali odpowiada prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Obok niej siedzi Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Michał Zorena - wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Po pierwsze: dziękuję. Współdecydujecie o wielu różnych sprawach w naszym mieście: w polityce społecznej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowej. Praca społecznika to jest zawsze wyzwanie. A zadań, którymi mogą zająć się wasze organizacje, wciąż przybywa - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. 

Pytanie o nowy budynek opery

Prezydent Gdańska miała też okazję wziąć udział w godzinnej dyskusji z członkami organizacji pozarządowych. 

Czytaj także: Komu podarujesz swoje 1,5% podatku? 230 możliwości

Z sali padły m.in. postulaty o wsparcie finansowe w szkoleniu seniorów chcących pomagać NGO-osom oraz lepszą promocję środków publicznych kierowanych do sektora pozarządowego. W 2025 r. budżet miasta Gdańska na zadania związane z działalnością organizacji pozarządowych zarezerwował 138 milionów złotych. 
Zdjęcie przedstawia publiczność podczas wydarzenia, prawdopodobnie na zakończenie lub w reakcji na wystąpienie prelegenta. Widać osoby w różnym wieku, głównie kobiety, ale również kilku mężczyzn, którzy klaszczą lub przyglądają się uważnie. Na pierwszym planie mężczyzna w czarnej koszuli i z zegarkiem na ręku delikatnie się uśmiecha, klaszcząc w dłonie. Kobieta w niebieskiej sukience i z apaszką również klaszcze, choć jej wyraz twarzy wydaje się poważny. Wśród publiczności są osoby w kolorowych ubraniach, takich jak żółta bluzka czy fioletowy szal, co dodaje zdjęciu dynamiki.
W kilkugodzinnym spotkaniu uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli organizacji pozarządowych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Jeden z działaczy NGO zapytał też prezydent Gdańska o perspektywę budowy gmachu nowej opery na Placu Zebrań Ludowych
 
- Jesteśmy w dialogu, nic nie zostało przesądzone. Wybudować to nie sztuka, choć taka inwestycja kosztowałyby na pewno kilkaset milionów złotych. Natomiast dużym wyzwaniem jest już utrzymanie instytucji kultury na wysokim poziomie. Jako miasto prowadzimy 13 różnych placówek kulturalnych - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, przypominając jednocześnie, że Państwowa Opera Bałtycka podlega dziś marszałkowi województwa pomorskiego oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  
Zdjęcie przedstawia kameralne spotkanie w nowoczesnej, przytulnej przestrzeni z industrialnym wystrojem – ceglane ściany, duże okna i minimalistyczne meble. Grupa uczestników siedzi na kanapach i fotelach, wsłuchując się w wystąpienie mężczyzny stojącego po prawej stronie. Ubrany w jasną koszulę i spodnie, gestykuluje, co sugeruje, że prowadzi prezentację lub dyskusję. W tle na sztalugach ustawiono czarno-białe portrety starszych osób, co może wskazywać na tematykę historyczną, społeczną lub projekt dokumentalny poświęcony seniorom. Uczestnicy spotkania mają różne postawy – niektórzy siedzą swobodnie, inni bardziej formalnie. Kobieta w różowym swetrze siedzi z założonymi rękami, natomiast mężczyzna w garniturze ma skrzyżowane nogi, sprawiając wrażenie skupienia. Po lewej stronie ktoś w czerwonej bluzie obserwuje spotkanie z innej perspektywy.
Drugą część spotkania zorganizowano w pobliskim do sali "Niebo Polskie" Centrum Dolna Brama. Odbyły się tam sesje tematyczne, podczas których omówiono m.in. takie kwestie jak: działalność Zespołu Dialogu Obywatelskiego ds. lokali, zmiany w przepisach dotyczących zlecania zadań NGO, projektowanie innowacji, Gdańskie Fundusze, polityka bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w organizacjach oraz propozycje zmian regulaminów konkursowych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
W spotkaniu uczestniczyli m.in. radni miasta Gdańska Sylwia Cisoń i Andrzej Kowalczys (oboje Koalicja Obywatelska). Ten ostatni wystąpił w podwójnej roli jako też pełnomocnik marszałka pomorskiego ds. organizacji pozarządowych.
 
Pełniąc tę funkcję Andrzej Kowalczys zachęcał wszystkich zebranych do odwiedzenia niedawno utworzonej strony internetowej prezentującej wszystkie organizacje pozarządowe w Pomorskiem, którym można przekazać 1,5 % podatku.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA GDAŃSKICH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH: 


 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce