• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk solidarny z Ukrainą nie tylko w dniu jej święta 

Dzień Niepodległości Ukrainy. Gdańsk pomaga sąsiadom nie tylko od święta

W środę, 23 sierpnia Ukraina świętuje Dzień Flagi, czwartek, 24 sierpnia to Dzień Niepodległości Ukrainy. W ramach solidarności z narodem ukraińskim, w tych dniach fontanna Neptuna rozbłyśnie na niebiesko-żółto. Gdańsk pomaga Ukrainie intensywnie od początku wojny - humanitarnie, finansowo, rzeczowo i technicznie.
24.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa osób niesie ogromną niebiesko-żółtą flagę
Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Gdańsku w sierpniu 2022 roku. Uczestniczyło w nich kilkaset osób, złożono kwiaty pod pomnikiem św. Włodzimierza Wielkiego, odbył się też Marsz Wolności na Plac Solidarności i koncert w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Fontanna Neptuna przez dwa dni na żółto i niebiesko

W tym roku Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest po raz drugi w warunkach wojennych. Z wnioskiem o podświetlenie gdańskiego symbolu w ukraińskie barwy wystąpił do Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Oleksandr Płodostyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.

- Ten dzień jest bardzo ważny, gdyż znowu bronimy swojej wolności, suwerenności i niepodległości. Razem możemy pokazać, że nasza wspólna siła jest w stanie przyczynić się do światowej walki o wolność i pokój - napisał konsul Oleksandr Płodostyi.

Fontanna Neptuna rozbłyśnie w kolorach ukraińskiej flagi po zmroku 23 i 24 sierpnia 2023 roku.

Maraton pomocy z Gdańska na wielu frontach

Gdańsk od początku rosyjskiej agresji konsekwentnie pomaga Ukrainie - humanitarnie, finansowo, rzeczowo i technicznie. Jak podkreślił Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji w połowie lipca 2023 na konferencji poprzedzającej wyjazd kolejnego konwoju na Ukrainę: - Wielokrotnie powtarzaliśmy, że wsparcie dla Ukrainy to maraton. To nie jednorazowy zew serca, ale systematyczne wsparcie, które odbywa się na wielu frontach. 

Wóz asenizacyjny dla Borodzianki - jednego z najbardziej zniszczonych miast Ukrainy

Karol Gzyl, dyrektor programowy Fundacji Gdańskiej, która koordynuje gdańską pomoc Ukrainie podkreśla, że program „Gdańsk Pomaga Ukrainie” od początku wspierał pracę organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. 

Wózasenizacyjny
Wóz ascenizacyjny, niezbędny do bieżącego usuwania zatorów i odbioru ścieków, pojechał do ukraińskiej Borodzianki, jednego z najbardziej zniszczonych miast Ukrainy
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Początkowo skupiliśmy się na wsparciu osób przybywających do miasta w punktach recepcyjnych, miejscach zbiorowego zakwaterowania i zapewnieniu im podstawowych potrzeb bytowych - tłumaczy Karol Gzyl. - Organizowaliśmy pomoc infrastrukturalną dla ukraińskich miast, wysyłaliśmy konwoje humanitarne. We współpracy z międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i ONZ uruchamialiśmy programy pomocowe adresowane do uchodźców z Ukrainy w Gdańsku. Dzisiaj wsparcie ciągle jest potrzebne, ale ma już inną formę. 

Transporty, konwoje, autobusy. Od leków po generatory prądu i “brygadówki”

Pierwszy transport humanitarny z Gdańska do Ukrainy wyruszył do Lwowa już na początku marca 2022 roku. To był tir wypełniony 30 paletami darów, które przekazali mieszkańcy, firmy prywatne, aktywiści i organizacje pozarządowe. Znalazły się w nich m.in. leki i opatrunki, koce i karimaty, żywność, artykuły higieny dla niemowląt, drobny sprzęt medyczny. 

Pomoc uchodźcom - jak to w Gdańsku zrobiliśmy? Próba podsumowania w szkole na Kokoszkach 

W grudniu 2022 dzięki hojności gdańszczan, w ramach akcji "Gdańsk Pomaga Ukrainie", zakupiono 19 generatorów prądu o różnej mocy i cztery namioty grzewcze. Sprzęt pojechał do Lwowa, Chersonia i Charkowa. Miesiąc później, w lutym 2023 roku wyjechały z Gdańska "namioty niezłomności" wyposażone m.in. w agregaty prądotwórcze i nagrzewnice, w których można się ogrzać i naładować sprzęt elektroniczny. Na Ukrainę pojechało już 16 takich namiotów, m.in. do Chersonia, Zaporoża i Charkowa, wcześniej do miasta Borodzianka wysłano wóz asenizacyjny.

W ciągu pierwszego roku wojny w Ukrainie z Gdańska wyjechało 29 transportów humanitarnych o łącznej wartości 4 6400 000 zł. Fundacja Gdańska wysłała też kilkadziesiąt transportów rzeczowej pomocy pochodzących z Islandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii i Niemiec.

Pod koniec kwietnia br. z gdańskiej Osowy wyjechał kolejny konwój z pomocą humanitarną dla walczących na froncie Ukraińców do miejscowości Drużkiwka, 30 km od Bachmutu. 

Gdański konwój humanitarny dotarł do Drużkiwki: "W oddali huczy artyleria"

Osiembrygadówki
Generatory prądu, osuszacze przemysłowe i domowe, tabletki do uzdatniania wody, narzędzia i sprzęt naprawczy, żywność to wyposazenie ośmiu samochodów, które pojechały z Gdańska do m.in. ukraińskiego Krzywego Rogu i Chersonia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ostatni transport - w połowie lipca 2023 roku - wyruszył do ukraińskiego Krzywego Rogu i Chersonia z dużo cięższym ładunkiem. Osiem “brygadówek dowiozło na miejsce generatory prądu, osuszacze przemysłowe i domowe, narzędzia i sprzęt naprawczy, żywność. Samochody i ich wyposażenie służą do odbudowy gospodarki komunalnej na terenach dotkniętych skutkami zniszczenia tamy w Nowej Kachowce.  

Milion złotych od Gdańska na centrum medyczno-rehabilitacyjne we Lwowie

Pod koniec maja 2023 roku 32. radnych na sesji Rady Miasta jednogłośnie zdecydowało o przekazaniu miliona złotych miastu Lwów na wsparcie budowy centrum medyczno-rehabilitacyjnego UNBROKEN dla ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. Inicjatywę zgłosiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która w kwietniu razem z delegacją z Gdańska odwiedziła Lwów. 

Milion złotych od Gdańska na centrum medyczno-rehabilitacyjne we Lwowie

- Centrum odpowiada zarówno za przygotowywanie protez, opiekę psychologiczną i rehabilitację pacjentów - mówiła podczas sesji prezydent Dulkiewicz. - Pracują nad tym władze Lwowa, a także lekarze, którzy przyjechali tam z różnych rejonów Ukrainy, w których nie mogą pracować, bo ich szpitale zostały zniszczone. Ludzi ratują tam także lekarze z innych zakątków świata. Proszę, żebyśmy wzorem innych polskich miast, Warszawy i Wrocławia, wsparli budowę tego centrum leczenia osób cywilnych, jak i wojskowych po utracie kończyn w wyniku działań wojennych.

Osiem “brygadówek” w konwoju sanitarnym jedzie z Gdańska do Ukrainy

Od rozpoczęcia wojny prezydent Dulkiewicz odwiedzała Lwów i UNBROKEN dwa razy - w marcu 22 i w kwietniu 2023 roku. Dzięki wysiłkom Lwowa, szpitala i Fundacji UNBROKEN oraz wsparciu wielu europejskich miast i regionów oraz międzynarodowych firm udało się wyremontować dużą część budynku istniejącego wcześniej w tym miejscu szpitala i rozpocząć adaptację drugiego budynku przeznaczonego pod kolejne oddziały, które będą przyjmowały osoby wymagające specjalistycznej pomocy rehabilitacyjnej.

Mała Ukraina w Gdańsku. Nauka języka, pomoc prawna i psychologiczna   

Wsparcie dla Ukrainy to także równie ważna pomoc uchodźcom, którzy przyjechali do Gdańska, mieszkają tu, pracują i starają się normalnie żyć. To oprócz początkowego wsparcia w znalezieniu lokum także kursy języka polskiego, pomoc prawna, szerokie doradztwo i aktywizacja, pomoc psychologiczna, integracyjne festyny polsko-ukraińskie, a nawet spacery (odbyło się ich kilkanaście) dla mieszkających w Gdańsku Ukraińców, dzięki którym wojenni uchodźcy mogli poczuć się jak turyści. Jak tłumaczyła Magda Śmigielska z Fundacji Gdańskiej, która je organizowała, spacery miały służyć poznaniu Gdańska i jego historii, ale równie ważnym celem była integracja ukraińskiej społeczności, aby osoby będące w podobnej sytuacji miały z kim swobodnie porozmawiać, podzielić się swoimi troskami, odreagować, spędzić wspólnie czas.

DzieciUkraina
Kolonie dla młodych Ukraińców z Pawlogradu w Gdańsku, wizyta w Hevelianum w sierpniu 2022. W tym roku w lipcu gościliśmy 31 dzieci z Izumia, którymi opiekowały się trzy nauczycielki
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Rozpoznawalnym dla mieszkających w Gdańsku i Trójmieście uchodźców z Ukrainy miejscem stała się siedziba Fundacji RC przy ulicy Grunwaldzkiej w Gdańsku. Działał tu punkt pomocy prawnej, odbywały się kursy języka polskiego, cały czas funkcjonuje chętnie odwiedzana biblioteka ukraińska, nadal działa punkt aktywizacji zawodowej i tłumaczenia dokumentów. Fundacja współorganizuje festyny integracyjne, prowadzi też kampanie społeczne na rzecz obywateli Ukrainy. 

“Przyjaciół poznaje się w czasie wojny”. Dzieci z ukraińskiego Iziumia na wakacjach w Gdańsku

Pomoc naszym sąsiadom to też organizowanie wakacji w Gdańsku dla najmłodszych mieszkańców Ukrainy. Rok temu przyjechała grupa z Pawlogradu, w tym gościliśmy w lipcu 31 dzieci z Izumia i trzy nauczycielki. To też szereg inicjatyw proponowanych przez miejskie instytucje jak choćby warsztaty wspierające ukraińskich rodziców zorganizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.      

Gdańsk cały czas wspiera Ukrainę, zmieniają się formy pomocy

- W dalszym ciągu wspieramy ukraińskie miasta: wysyłając sprzęt i zaopatrzenie - mówi Karol Gzyl. - Ale szczególnie istotny dla wsparcia młodzieży ukraińskiej, ale i polskiej jest Program Współpracy Gdańska z UNICEF, którego Fundacja Gdańska jest operatorem. 

bibliotek
Dasha Balabai, aktywistka kulturalna z Ukrainy z dziećmi w ukraińskiej bibliotece w Gdańsku. Na początku było około trzysta książek, każdego dnia przybywało ich więcej
fot. Mat. prasowe Fundacja RC

W ramach tego programu ponad 800 osób otrzymało pomoc psychologiczną, 200 nauczycieli objętych było szkoleniami a do gdańskich szkół trafiło 25 tys. kompletów materiałów edukacyjnych i 1,5 tys. tabletów. Ponad 8,7 tys. osób wzięło udział w zajęciach edukacji nieformalnej, wykonano ponad 650 przeglądów dentystytycznych. 

- W realizację programu zaangażowane są gdańskie placówki oświatowe, system pieczy zastępczej, domy sąsiedzkie i organizacje pozarządowe - mówi Karol Gzyl. - Wspólnie pokazujemy, że Gdańsk pomaga i ciągle potrafi dzielić się dobrem.

W Gdańsku po ukraińsku. Biblioteka dla uchodźców przy Grunwaldzkiej 5













TV

Wieczór dla tramwaju widmo