Dobre wieści przychodzą z Pragi
Minister Martin Krupka wpis opublikował na swoim koncie X. Informuje w nim, że kontrakt został już podpisany, z rocznym wyprzedzeniem, i będzie obowiązywał przez 10 lat. Będzie to linia ekspresowa.
“Łatwy dojazd pociągiem do polskiego Bałtyku” - zachwala czeski minister.
Dlaczego informacje podaje czeska strona, a nie polska? Jest tak ponieważ rozpisany był przetarg na obsługę tej linii kolejowej i został on wygrany przez České Dráhy, które są u naszych południowych sąsiadów odpowiednikiem PKP.
Dokąd polecimy z Gdańska? Najnowsza siatka połączeń na jesień, zimę i wiosnę
Z Pragi do Trójmiasta - jaka trasa, ile godzin?
Można zakładać, że nowa trasa będzie hitem zarówno dla czeskich, jak i polskich podróżnych.
Przejazd z Pragi do Gdyni ma trwać 9 godzin. Po czeskiej stronie pociąg zatrzyma się w Pardubicach i Lichkovie, następnie: w Międzylesiu, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku i Gdyni.
Co ważne, ma to być regularna linia kolejowa jeżdżąca codziennie, cztery razy na dobę w jedną i cztery razy w drugą stronę. Czesi zaplanowali już, że pierwszy skład z Pragi ruszać będzie o godz. 6:56, a ostatni o 18:56. W każdym składzie będą cztery wagony dla pasażerów, a także wagon restauracyjny.
Praga - Trójmiasto nie tylko dla turystów
Czeskie media podały już nieoficjalne informacje na temat ceny przejazdu - w jedną stronę koszt biletu normalnego 2. klasy ma wynosić 600 koron czeskich, co w przeliczeniu daje ok. 110 złotych. Nawet jeśli za rok ceny będą wyższe o 20 proc., będzie to nadal bardzo atrakcyjna oferta.
Na uruchomienie połączenia będą niecierpliwie czekać i Czesi, i Polacy. Prażanie coraz chętniej przyjeżdżają na wypoczynek nad Bałtykiem, mieszkańcy Trójmiasta - doceniają uroki stolicy Czech.
Warto mieć też jednak świadomość, że obie aglomeracje łączy już nie tylko turystyka, ale też coraz silniejsze więzi gospodarcze. Bezpośrednie połączenie kolejowe umożliwi rozwój współpracy między przedsiębiorstwami i uczelniami wyższymi.