• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk pomaga Ukrainie. Gdzie i jak można pomóc? AKTUALIZACJA

Gdańsk pomaga Ukrainie. Gdzie i jak można pomóc? AKTUALIZACJA

Trwa zbiórka pieniędzy i deklaracji osób chętnych do zaoferowania pomocy Ukrainkom i Ukraińcom uciekającym przed wojną i tym, którzy już w Gdańsku mieszkają - to Fundacja Gdańska w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie. Równolegle także organizacje pozarządowe, uczelnie, firmy, czy osoby prywatne organizują różne inicjatywy. Zobacz, gdzie i kiedy możesz się przyłączyć. W poniedziałek, 7 marca, z Gdańska wyjechał drugi tir z darami od mieszkańców miasta i innych darczyńców.
09.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkunastoletni Ivan od kilku dni jest podopiecznym Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku, za rękę trzyma go jego mama, pani Jelena, jego tata - pan Aleksandr stoi z tyłu, obok niego Anna Janowicz prezeska Fundacji Hospicyjnej
Kilkunastoletni Ivan od kilku dni jest podopiecznym Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku, za rękę trzyma go jego mama, pani Jelena, jego tata - pan Aleksandr stoi z tyłu, obok niego Anna Janowicz prezeska Fundacji Hospicyjnej
Fot. Fundacja Hospicyjna

Baza wiedzy: Gdańsk pomaga Ukrainie. Jak to robić mądrze? Українська мова. Pусский

 

ŚRODA, 9 MARCA 2022

  • Na UG powstaje świetlica dla dzieci z Ukrainy, apel o wsparcie rzeczowe projektu

Studenci z Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego chcą utworzyć Strefę Działań Twórczych na uczelni, w której mali goście z Ukrainy będą mogli spędzać czas na kreatywnej zabawie, dając rodzicom chwilę wytchnienia lub czas na załatwienie ważnych spraw.

“Idea jest taka, by przygotować ją własnymi siłami i środkami. Z Waszą pomocą na pewno się uda” - piszą studenci i apelują o wsparcie przedsięwzięcia.

Lista potrzeb:

  • regały z dostępem z obu stron (np. Ikea Kallax) – 4-6 sztuk
  • niskie stoliczki dla młodszych dzieci białe/drewniane – 4 szt.
  • małe krzesełka białe/czerwone/niebieskie (np. Ikea Mammut, Sundvik lub Kritter) – 12 szt.
  • poduchy, worki sako, materacyki do siedzenia
  • fotel (wygodny do karmienia) – 1 sztuka
  • kanapa do siedzenia – 2 szt.
  • przewijak z szafką – 1 sztuka
  • mikrofalówka – 1 szt.
  • czajnik – 2 szt.
  • lampka (nocna lub na klips) – 4 szt.
  • lampa stojąca – 2 szt.
  • przedłużacz – 4 szt.
  • A także dodatki w marynistycznym stylu (żaglówki, latarnie, rybki, kotwice itp.) i materiały do uszycia zasłonek, poduch i innych rekwizytów ( czerwone/ niebieskie/ granatowe/ z marynistycznymi wzorami)
  • materiały plastyczne – nowe kredki, pisaki, plastelina, bloki techniczne i rysunkowe, farby, pędzelki, kleje,
  • zabawki – głównie klocki duplo i lego, puzzle, kuchnia dla dzieci, gry planszowe,
  • rośliny

Mniejsze rzeczy można dostarczać bezpośrednio do gmachu Wydziału Nauk Społecznych UG (ul. Bażyńskiego 4).

Gotować przekazania większych gabarytowo mebli zgłosić należy w formularzu

  • Hospicjum Dutkiewicza gości hospicyjną rodzinę z Ukrainy

W minioną sobotę (5 marca) w naszej siedzibie zamieszkała rodzina z Zaporoża, której syn został podopiecznym Hospicjum Dutkiewicza - informuje Paweł Ryta z Fundacji Hospicyjnej. - Pani Jelena, pan Aleksandr oraz ich syn Ivan znaleźli schronienie w Gdańsku. Przed wojną otaczało ich opieką domowe hospicjum w Zaporożu. Niestety w wyniku działań zbrojnych, utraciło ono możliwość niesienia pomocy swoim pacjentom.

Prezes Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz przewiozła gości do Trójmiasta z Lublina. Pacjent i jego rodzice mają za sobą długą i ciężka podróż - nim trafili do Gdańska pokonać musieli ponad 1800 kilometrów.

- Zbieramy obecnie informacje o tym, czego potrzebują nasi goście. Najpilniejszą potrzebą jest w tym momencie mieszkanie dla nich, dzięki czemu Ivan stanie się podopiecznym Hospicjum Domowego - dodaje Paweł Ryta. - Niebawem do naszych gości dołączą kolejne osoby. Będziemy na bieżąco informowali o ich przyjeździe.

 

WTOREK, 8 MARCA 2022

  • Centrum Koordynacji Kierowców, koordynacja transportu z granicy, potrzebni kierowcy i wolontariusze

By usprawnić kontakt na linii potrzebujący transportu - chcący go udzielić, w Gdańsku powstało Centrum Koordynacji Kierowców “Od granicy do mieszkania”. Na stronie internetowej Centrum dostępne są formularze i numery telefonów, pod którymi zgłaszać mogą się zarówno uchodźcy i osoby wspierające ich w Polsce, by załatwić transport w konkretne miejsce, jak i kierowcy posiadający samochody różnej wielkości, z którymi chcą zaangażować się w nieustającą logistykę ludzi i darów z i na granicę polsko - ukraińską.

Potrzebni są też wolontariusze - pracownicy infolinii, najlepiej znający języki obce (ukraiński, rosyjski, angielski) - nie muszą być to osoby z Trójmiasta. Na podanej stronie internetowej znaleźć można także słowniczek podstawowych zwrotów w języku ukraińskim i poradnik dla kierowców.

 

  • Zbiórka fotelików samochodowych

Ogólnopolska sieć sklepów handlujących dziecięcymi fotelikami samochodowymi “Osiem Gwiazdek” zachęca do użyczania niepotrzebnych już fotelików osobom przewożącym uchodźców spod granicy. A z drugiej strony - zaprasza kursujących na granicę do pobrania takiego fotelika (uwaga! - aktualnie trwa zbiórka, foteliki zebrane dotąd, zostały rozdane).

Priorytetem są foteliki łatwe w montażu i - oczywiście - sprawne. Potrzebne są wszystkie grupy wagowe. Można je zostawiać w sklepach “Ośmiu Gwiazdek” w Gdańsku i Gdyni po uprzednim kontakcie telefonicznym.

  • Gdańsk, tel. 666 911 818, ul. Władysława Jagiełły 2
  • Gdynia, tel. 570 120 080, ul. Łużycka 1B/1

 

PONIEDZIAŁEK, 7 MARCA 2022


Potrzeba żywności w punkcie przy Dolnej Bramie 8 

W punkcie Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8 udzielane jest pierwsze wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Tutaj też przyjmowane są produkty spożywcze, kosmetyczne, higieny osobistej. 

Potrzeba pilnie produktów spożywczych, m.in.:

  • jedzenia w puszkach z długim terminem przydatności do spożycia
  • sosów w słoikach
  • mleka dla dzieci w małych kartonikach
  • soczków dla dzieci
  • dań instant (najlepiej w pojemnikach)
  • oleju w małych butelkach
  • dżemów
  • mąki
  • cukru
  • chleba tostowego
  • wafli ryżowych

Prośba o dostarczanie małych opakowań.  

Potrzebne rzeczy można przywozić do godz. 20.00.

 

Kolejny tir z pomocą dla Ukrainy wyjechał z Gdańska

Drugi tir wyjeżdża spod stadionu w Letnicy
Drugi tir wyjeżdża spod stadionu w Letnicy
fot. FB Gdańsk Pomaga

Polsat Plus Arena Gdańsk jest centralnym magazynem zbiórki Gdańsk Pomaga Ukrainie. To tutaj gdańszczanki i gdańszczanie, w tym mieszkający tu obywatele Ukrainy, przywożą dary. To tutaj także przyjmowana jest pomoc od rodaków mieszkających poza granicami kraju.

Dzięki pomocy mieszkańców udało się przygotować do transportu drugiego tira, który wyjechał o godzinie 16:00 do Lublina, następnie do Łucka, by docelowo wesprzeć miejscowość Równe. Na 32 paletach zgromadzono m.in. ponad 3,5 tysiące artykułów higieny osobistej, koce, latarki (w tym czołówki), śpiwory, karimaty, baterie, powerbanki, ręczniki i koce termiczne, odzież militarną.

Transport jest organizowany bezkosztowo, dzięki zaangażowaniu firmy InPost. Dary powinny być na miejscu we wtorek, 8 marca, wieczorem.

Wciąż na w magazynie na Polsat Plus Arenie Gdańsk potrzebne są dary pierwszego użytku, które przeznaczone są dla gdańskich punktów recepcyjnych.

WAŻNE: zbierane są tylko nowe rzeczy. 

 

Wolontariuszki dziergają koce dla Ukrainy. Może dołączysz?

W ISE Dolne Miasto - Inkubator Sąsiedzkiej Energii grupa wolontariuszek - entuzjastek robótek ręcznych dzierga koce i pledziki, których pierwsza partia trafiła już do Lwowa razem z konwojem akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie

Jeśli chcesz przyłączyć się do grupy dziergających takie ciepłe okrycia, wystarczy przyjść na kolejne spotkanie Klubu Robótek Ręcznych w Inkubatorze ISE, który mieści się na przy ul. Reduta Wyskok 2. Wszelkie materiały, łącznie z włóczką (apel o jej dostarczanie spotkał się z ogromnym odzewem) są zapewnione.

Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek, 8 marca, w godz. 10.30 - 12 i w każdy kolejny wtorek w tych samych godzinach. Kontakt z ISE przez profil na Fb i pod nr tel. 58 716 31 59 (w godz. 9-16).

 

Wolontariuszki z ISE Dolne Miasto najpierw dziergają pojedyncze szale, a później łączą je w kolorową, ciepłą całość
Wolontariuszki z ISE Dolne Miasto najpierw dziergają pojedyncze szale, a później łączą je w kolorową, ciepłą całość
Fot. Fb ISE Dolne Miasto

 

Ponad 120 osób uciekających z Ukrainy przed wojną zamieszkało w akademiku PG - zbiórka darów trwa

Akademik mieści się w Brzeźnie. Budynek został kompleksowo przygotowany do kwaterunku przez pracowników i studentów uczelni, a transport uchodźców z Przemyśla zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach specjalnego pociągu wiozącego 252 osoby. Około połowa pasażerów, głównie kobiet i dzieci, znalazła schronienie w brzeźnieńskim domu studenckim PG.

Akademik został wcześniej kompleksowo przygotowany na przyjęcie uchodźców: pokoje wyposażono w komplety pościeli, suchy prowiant, przekąski i napoje, środki czystości oraz artykuły higieniczne. Wszystkie te rzeczy pochodziły z prowadzonej od tygodnia zbiórki darów na kampusie PG.

–  Mobilizacja naszej społeczności akademickiej w tej niezwykle trudnej sytuacji dla naszych przyjaciół z Ukrainy jest ogromna – podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Ostatnie dni pokazały, że razem jesteśmy w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom i pomagać na wielu polach. Zbiórka, którą zorganizował Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG oraz Samorząd Studentów PG jest jedną z największych w Trójmieście, a przygotowanie i przekazanie uchodźcom jednego z naszych akademików to kolejny element całej gamy działań pomocowych, nad którymi nieustannie pracujemy.

 

Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy w domu studenckim Politechniki Gdańskiej w Brzeźnie
Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy w domu studenckim Politechniki Gdańskiej w Brzeźnie
Fot. Maciej Dzwonnik/Politechnika Gdańska

– Przygotowanie budynku na przyjęcie tak licznej grupy było dużym wyzwaniem, ale dzięki wspólnej pracy studentów i pracowników uczelni udało się to zrobić w zaledwie dwa dni – mówi Anna Modrzejewska, kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG, który koordynował zakwaterowanie przyjezdnych. – W niedzielę, w ciągu dnia w akademiku pracowało od rana blisko 50 wolontariuszy: pracowników uczelni i naszych studentów, w tym również z Ukrainy, Rosji i Białorusi oraz ich znajomych. Tuż po przyjeździe każdy z naszych gości wypełnił krótki formularz osobowy, otrzymał ciepły posiłek i instrukcje dalszego postępowania.

Akademik PG, przeznaczony na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, jest obecnie wypełniony w ok. 80 proc. (łącznie jest tam 160 miejsc noclegowych w pokojach 1- i 2-osobowych).

Wśród przyjezdnych znalazło się dużo dzieci, którym PG zapewniła też bezpłatną, wstępną opiekę medyczną, a w najbliższym czasie uruchomi też świetlicę na terenie uczelni, gdzie w godzinach popołudniowych pracownicy i studenci uczelni będą organizować aktywności dla najmłodszych. 

Nadal trwa również zbiórka darów na rzecz uchodźców z Ukrainy, która odbywa się w budynku Hydromechaniki PG (nr 11) na terenie uczelnianego kampusu. Zobacz aktualną listę potrzebnych rzeczy.

 

NIEDZIELA, 6 MARCA 2022

 

W niedzielę, 6 marca, do Gdyni przyjechały pociągi z Przemyśla z obywatelami Ukrainy. Pierwszy około południa
W niedzielę, 6 marca, do Gdyni przyjechały pociągi z Przemyśla z obywatelami Ukrainy. Pierwszy około południa
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP


Pociągi specjalne z Gdańska do Przemyśla i z powrotem do Gdyni

Pociąg specjalny, który na polecenie marszałka województwa pomorskiego marszałka Mieczysława Struka wyruszył w sobotę, 5 marca, z Gdańska do Przemyśla, przyjechał do Gdyni ok. godz. 20.30. W pociągu znajdowało się 252 uchodźców, wśród nich 90 dzieci. Były też dwa koty i pies. Pasażerowie pochodzą z różnych części Ukrainy: Charkowa, Odessy, Kijowa. Większość z nich była wyczerpana ucieczką z ogarniętego wojną kraju: kiedy pociąg ruszył w drogę niemal natychmiast zasnęli.

W Gdyni na pasażerów pociągu czekał transport, który pozwoli im dotrzeć na przygotowane przez pomorskie samorządy kwatery. Niektórzy pasażerowie mają zapewniony nocleg u swoich rodzin lub znajomych. Część uchodźców planuje też ruszyć z Trójmiasta dalej – zarówno do innych miast w północnej Polsce, jak i za zachodnią granicę naszego kraju.

– Wojna w Ukrainie trwa już ponad tydzień i coraz więcej uciekinierów trafia na granicę. W tej sytuacji liczy się czas i tempo działania. Stąd błyskawiczna decyzja, żeby posłać na granicę specjalny pociąg. Na uchodźców czeka na Pomorzu bezpieczne schronienie i pomoc. Oczywiście jeśli sytuacja będzie tego wymagać, uruchomimy kolejne pociągi. Dziś dziękuję prezydentowi Przemyśla Wojciechowi Bakunowi za sprawną pomoc na granicy, a także samorządowcom z Pomorza za pomoc dla uchodźców – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wcześniej - w niedzielne popołudnie - do Gdyni przyjechał pociąg specjalny PKP z uchodźcami wojennymi z Ukrainy, którzy przeszli przez punkt recepcyjny w Przemyślu. Na Dworcu Głównym wysiadło ok. 150 osób, część z nich przesiadła się do autokarów, które wyruszyły do Słupska. 

Od czwartku na Pomorzu przebywa 250 dzieci z ukraińskich sierocińców. Po czterodniowej podróży autokarowej podopieczni domów dziecka znaleźli schronienie w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie i w Domu Wczasów Dziecięcy w Wygoninie. Mają zapewnioną opiekę pedagogiczną, psychologiczną i medyczną. Najmłodsze z dzieci ma dwa miesiące, najstarsze 18 lat.

 

SOBOTA, 5 MARCA 2022


Wspieraj i pomagaj Ukrainę

W marcu 2020 roku Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska zorganizowały akcję „Gdańsk Pomaga” - wielosektorowy projekt pomocy doraźnej dla mieszkańców i mieszkanek miasta, którzy w obliczu pandemii nie byli objęci systemową opieką. Pod koniec lutego 2022 roku w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami zaatakowanych brutalnie przez Rosję, uruchomiona została akcja „Gdańsk Pomaga Ukrainie”, która oferuje pomoc naszym braciom i siostrom, zarówno na terenie Ukrainy, jak i tym mieszkającym w Gdańsku.

Prowadzona jest zbiórka pieniędzy na FB zorganizowana przez Fundację Gdańską.

Istnieje również możliwość przekazania pieniędzy przelewem tradycyjnym lub płatnością dotpay. Szczegółowe informacje

Dane do przelewu:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Gdańska
Nr rachunku: 92 1090 1098 0000 0001 1637 4445
Tytuł: Gdańsk Pomaga Ukrainie

Środki zebrane w ramach zbiórki pieniędzy zostaną przekazane na realizację działań pomocowych przez organizacje pozarządowe, które już dzisiaj prowadzą działania humanitarne w Ukrainie oraz na pomoc udzielaną wspólnocie ukraińskiej w Gdańsku. 

W ramach zbiórki Gdańsk Pomaga Ukrainie zebrano do tej pory (stan na sobota, 5 marca, godz. 10.00) ponad 1,3 mln złotych. 500 tysięcy zł zadeklarowała Fundacja LPP. 


Poza zbiórką organizowaną w ramach Gdańsk Pomaga Ukrainie w całym Trójmieście sprawnie działa bardzo wiele zbiórek m.in.: produktów spożywczych, chemicznych, śpiworów.


(kliknij w mapę, aby aktywować)

mapa


Na Polsat Plus Arena Gdańsk uruchomiono oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe. Dary zostaną dostarczone konwojem do osób w Ukrainie. Pamiętajcie, że zbierane są tylko rzeczy nowe.

Zadzwoń pod specjalny numer w celu umówienia się na dostarczenie większej ilości rzeczy (materiały ze zbiórek i lokalnych punktów pomocowych). Kontakt +48 509 502 893.

Pojedyncze paczki z darami można dostarczać do sekretariatu Polsat Plus Arena Gdańsk,
przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, parking P1 (brama wjazdowa nr 1).
Kontakt + 48 517 250 663.

Sprawdź czego potrzeba najbardziej


W punkcie Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8 udzielane jest pierwsze wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Tutaj też przyjmowane są produkty spożywcze, kosmetyczne, higieny osobistej. 

Potrzeba pilnie:

  • jedzenia w puszkach z długim terminem przydatności do spożycia
  • sosów w słoikach
  • mleka dla dzieci w małych kartonikach
  • soczków dla dzieci
  • dań instant (najlepiej w pojemnikach)
  • oleju w małych butelkach
  • dżemów
  • mąki
  • cukru
  • chleba tostowego
  • wafli ryżowych

oraz

  • kosmetyków dla dzieci (zwłaszcza do lat 2): kremy, szampony itp.
  • żeli 2w1, gąbek do kąpieli
  • płynów do naczyń, gąbek do naczyń
  • kocy i poduszek
  • grzebieni i szczotek do włosów
  • proszków do prania

W przypadku żywności prośba o dostarczanie małych opakowań. W punkcie przy Dolnej Bramie nie jest prowadzona zbiórka ubrań. 

Potrzebne rzeczy można przywozić do godz. 20.00.

 

Specjalny pociąg z Pomorza po uchodźców z Ukrainy

Na polecenie marszałka województwa pomorskiego Marszałka Struka ok. godz. 22.00 wyruszył z Gdańska do Przemyśla specjalny pociąg. W niedzielę, 6 marca, rano zabierze on z rejonu przygranicznego ok. 450 uchodźców, którzy zostaną przewiezieni do Trójmiasta i zakwaterowani na terenie Gdańska, Gdyni, Osieka i Sierakowic w kwaterach przygotowanych przez lokalne samorządy.

Pociąg ruszył ze stacji Gdańsk Główny w sobotę, 5 marca, około godz. 22.15.

 

Fundacja LPP wspiera akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie kwotą 500 tysięcy złotych

Firma odzieżowa LPP informuje, że w związku z rosnącą skalą potrzeb zarówno w Ukrainie i w Polsce, wraz z Fundacją LPP zwiększyła wartość pomocy finansowej, jak i rzeczowej na rzecz osób dotkniętych konfliktem zbrojnym do 20 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na dalsze działania mające na celu zapewnienie najpilniejszych potrzeb uchodźców przybywających do naszego kraju, jak i tych, pozostających w objętym wojną kraju. 

- W ramach współpracy z Fundacją Gdańską oraz Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej środki finansowe przeznaczane są m.in. na pomoc rzeczową, zakwaterowanie, pomoc psychologiczną oraz na utrzymanie i wyposażenie punktów pomocy humanitarnej w Ukrainie - komentuje Patrycja Zbytniewska, prezes zarządu Fundacji LPP. - Osobom potrzebującym przekazane zostaną także karty upominkowe na zakup ubrań, a na rzecz Pomorskiego Oddziału PCK odzież marek LPP.

 

Prawie 800 osób trafiło do centrum Gdańsk Pomaga Ukrainie przy Dolnej Bramie 8

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na swoim profilu na FB: 

Liczba osób, które trafiają do centrum Gdańsk Pomaga Ukrainie przy Dolnej Bramie 8 rośnie z dnia na dzień. Do tej pory do naszego punktu trafiło 779 osób, a tylko wczoraj (piątek, 4 marca - red.) udzieliliśmy wsparcia 319 osobom. Wciąż potrzebne jest wasze zaangażowanie. Każdy, kto chce dołożyć swoją cegiełkę do gdańskiej pomocy, zapraszam na stronę ukraina.gdanskpomaga.pl.


Dziękuję za wasze wielkie serca!

W ramach zbiórki Gdańsk Pomaga Ukrainie zebrano do tej pory (stan na sobota, 5 marca, godz. 10.00) ponad 1,3 mln złotych. 

W gdańskich zbiórkach, centrach koordynacyjnych przy ulicach Dolna Brama i Traugutta pomaga ponad 2700 wolontariuszy. 

 

Dwa punkty zbiórki Towarzystwa Przyjaciół Gdańska 

plakat maly


Towarzystwo Przyjaciół Gdańska w związku z sytuacją na Ukrainie otwiera dwa punkty darów na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy:

  • ul. Długi Targ - Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00
  • ul. Warzywnicza 10 - biuro Towarzystwa Przyjaciół Gdańska od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00

Przyjmowane są:

- śpiwory, koce, pościele, kołdry, poduszki

- talerze, kubki, szklanki, sztućce, czajniki elektryczne

- pieluchy i chusteczki nawilżane dla dzieci, ręczniki papierowe, papier toaletowy

- środki higieny osobistej (podpaski, tampony, szampony, mydło, pasty do zębów itp)

- jedzenie z długim terminem przydatności (makaron, ryż, kasza, oleje itp)

Wszystkie dary zostaną przekazane do Osiedla Studenckiego Politechniki Gdańskiej, które przygotowuje akademik nr 11 w Brzeźnie na ewentualne przyjęcie uchodźców z Ukrainy oraz do pomocy doraźnej na granicę polsko-ukraińską. 

 

Bezpłatne treningi piłki nożnej dla ukraińskich dziewczynek 

Klub AP Lotos Gdańsk zaprasza na treningi piłkarskie dziewczynki z roczników 2017-2009. Zajęcia w zależności od grupy wiekowej (U-7, U-9, U-11 i U-13) odbywają na sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 55 w Nowym Porcie lub na boisku Zespołu Szkół Morskich.

- Ukraińskie dziewczynki mogą bezpłatnie dołączyć do naszych grup treningowych i wspólnie z naszymi zawodniczkami cieszyć się grą w piłkę nożną. Zapewnimy im odzież treningową tak, żeby mogły czuć się pełnoprawnymi członkiniami naszego klubu - mówi Weronika Możejko, rzecznik prasowy klubu.

Kalendarz treningów jest dostępny na stronie internetowej aplg.sportbm.com

Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: biuro@aplg.pl lub telefonicznie: 690 493 472.

 

Pomorska kultura dla Ukrainy - oświadczenie

Ostatnie dni przyniosły Europie wojnę, której nikt nie rozumie. Cała Europa i pół świata, idąc ramię w ramię, potępia bezprzykładną agresję militarną i atak na podstawowe wartości, jakie winny obowiązywać w wolnym, demokratycznym świecie. Solidarność i współdziałanie, a także zgodność w komunikowaniu kolejnych sankcji nałożonych na Rosję mają bezprecedensową skalę i zasięg.

W obecnej sytuacji swoje zadanie ma do wypełnienia także kultura, w tym kultura pomorska. Naszym obowiązkiem jest stanąć po stronie słabszych, tych wszystkich artystów ukraińskich i ich rodzin, które są ofiarami wojny, które muszą porzucić swoje domy, aby ratować życie. Dlatego też, deklarując wsparcie dla ludzi kultury w Ukrainie, potępiamy agresję Rosji, wszelkie przejawy bezprzykładnego bestialstwa i terroru.

Deklarujemy jednocześnie, iż każdy ukraiński artysta, który przyjedzie do Polski, na Pomorze, dostanie wszelką możliwą pomoc, możliwość życia i tworzenia.

Wspieramy stanowisko dyrektorów pomorskich instytucji artystycznych, którzy we wspólnym oświadczeniu stwierdzili: nie widzimy możliwości współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami i artystami, którzy są bezpośrednio i pośrednio powiązani z reżimem Putina (...). Brak współpracy z tymi instytucjami i artystami jest wyrazem naszej solidarności i wielkiego szacunku dla bohaterskiej postawy społeczeństwa ukraińskiego.

Równocześnie dostrzegamy wypowiedzi rosyjskich pisarzy, takich jak Włodimir Sorokin czy Borys Akunin, rezygnacje z dyrektorowania rosyjskim teatrom przez czołowych artystów rosyjskiej sceny i wiele innych postaw świadczących o tym, że nie można mówić o jednomyślności w ocenie działań Putina przez rosyjskich artystów. Dlatego też sankcje w stosunku do rosyjskich artystów i kultury powinny być traktowane za każdym razem indywidualnie. Są jednak przypadki, które wymagają szybkiej reakcji - jednym z nich jest zablokowanie dalszego funkcjonowania Rosyjskiego Domu Kultury w Gdańsku.

 

Wsparcie AWFiS w Gdańsku dla akademików i kandydatów na studia z okupowanej Ukrainy

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku podjęła działania dedykowane społecznościom akademickim okupowanego kraju a także kandydatom na studia, dając możliwość podjęcia, kontynuowania nauki oraz zapewnienia wsparcia kadrze dydaktycznej w pracy zawodowej.

W związku z tym AWFiS:

  • prowadzi zapisy na bezpłatny kurs języka polskiego dla kandydatów na studia i studentów, który pozwoli szybciej odnaleźć się w Polsce w tej trudnej sytuacji. Kurs rozpocznie się w połowie marca, zajęcia odbywać się będą 2 razy w tygodniu . Tematyka zajęć będzie skupiać się na słownictwie związanym z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych oraz załatwianiem spraw urzędowych
  • umożliwia wstępne zapisy na bezpłatne studia dla kandydatów uchodźców z Ukrainy, którzy chcieliby rozpocząć naukę w AWFiS w roku akademickim 2022/2023 w języku polskim na kierunkach: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i hotelarstwo, fizjoterapia, kosmetologia, terapia zajęciowa, diagnostyka sportowa, dietetyka w sporcie i rekreacji, trener personalny i fitness, aktywność fizyczna i terapia środowiskowa lub angielskim na kierunkach: wychowanie fizyczne, sport (II stopień), turystyka i hotelarstwo, terapia zajęciowa oraz kosmetologia
  • umożliwia bezpłatne kontynuowanie studiów studentom uchodźcom z Ukrainy kierunków: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia, kosmetologia, terapia zajęciowa posiadający status uchodźcy lub Kartę Polaka
  • deklaruje stworzenie grup specjalistycznych lub umożliwienie indywidualnego toku studiowania (kwestie pootwierania efektów uczenia się uczelnia będzie regulować indywidualnie)
  • uruchamia specjalny fundusz zapomogowy dla 20 studentów uchodźców z Ukrainy, którzy podejmą studia na uczelni
  • umożliwia podjęcie tymczasowej pracy w semestrze dla 10 profesorów z Ukrainy wykładających językiem polskim lub angielskim w zakresie nauk o zdrowiu
  • umożliwia odbycie staży naukowych dla 10 doktorów i doktorantów, którym umożliwimy prowadzenie odpłatnych zajęć na studiach, studiach podyplomowych i innych formach kształcenia

Szczegółowych informacji dotyczących zasad podejmowania kandydatów na studentów, kontynuowania studiów, pracy i staży naukowych dla wykładowców i doktorantów oraz oferowanego kursu/kursów języka polskiego udziela:

Biuro Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu
im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
ul. K. Górskiego 1, 80-336 Gdańsk
tel. +48 58 55 47 233; +48 511 176 938 p. 110
joanna.pietrzak@awf.gda.pl
marcin.bialas@awf.gda.pl

 

Opatrunki, latarki, śpiwory, środki higieny. Na gdańskim stadionie trwa zbiórka dla Ukrainy (sprawdź czego nie przynosić!)

 

PIĄTEK, 4 MARCA 2022


Szyją flagi Ukrainy, dochód na zaopatrzenie konwojów

Produkcja flag ukraińskich w gdańskiej spółdzielni socjalnej ZEROBAN, która na co dzień zajmuje się przerabianiem używanych banerów reklamowych na nowe wyroby, już ruszyła. 

Spółdzielnia podkreśla, że szyje po kosztach, a cena flagi pokrywa koszt materiałów i energii plus 5 złotych od każdej sztuki na zakup leków i zaopatrzenia konwojów jadących na Ukrainę.

- Szycie jest naszą kompetencją i w ten sposób wyrażamy swoje poparcie. Tak umiemy najlepiej - podkreślają członkinie krawieckiej spółdzielni.

Flagi szyjemy na bieżąco. Chcesz? Zamów na priv (wchodząc na Fb ZEROBAN), podaj od razu ILOŚĆ I ROZMIAR. Na zdjęciu jest rozpięta ta mniejsza  70 x 112 cm. Cena za nią to 20 PLN. Za flagę w rozmiarze  90 x 150 cm cena wynosi 25 PLN. Chcesz większą? Napisz. Skalkulujemy cenę.

 

W gdańskiej Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN zamówisz flagę ukraińską
W gdańskiej Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN zamówisz flagę ukraińską
Fot. Fb Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN


Pracownicy Aresztu Śledczego w Gdańsku podarowali 100 nowych maskotek 

Kartony z pluszakami dotarły dziś do magazynu punktu przyjmowania uchodźców w Gdańsku przy ul. Dolna Brama 8.

 

Setka nowiutkich pluszaków dla małych uchodźców trafiła dziś do centrali akcji Gdańsk Pomaga przy Dolnej Bramie 8
Setka nowiutkich pluszaków dla małych uchodźców trafiła dziś do centrali akcji Gdańsk Pomaga przy Dolnej Bramie 8
Fot. Dorota Miroszniczenko/www.gdansk.pl

Włącz się w pomocową akcję dla dzieci i kobiet z Ukrainy

O takie wsparcie apeluje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. MOPR prowadzi zbiórkę darów dla dzieci i kobiet, które przybywają do miasta z ogarniętej wojną Ukrainy. 

Potrzebne są konkretne artykuły, które trafią do uchodźców, zwłaszcza tych, którzy pozostaną w Gdańsku dłużej. Ważne, by były to rzeczy nowe, które nie były używane. Zbiórka obejmuje:

- środki higieniczno-pielęgnacyjne i osobiste dla dzieci i kobiet: m.in. ręczniki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, mydła, szampony, żele pod prysznic, chusteczki, podpaski, pampersy, kremy do ciała, bieliznę – majtki w różnych rozmiarach, podkoszulki, ciepłe skarpety;

- dziecięcą odzież (w tym dla nastolatków);

- wyprawki szkolne: m.in. przybory do pisania, do malowania, zeszyty, bloki rysunkowe, piórniki, plecaki;

- zabawki i gry dla najmłodszych.

 Dary można dostarczyć:

 - do magazynu w siedzibie MOPR przy ul. Konrada Leczkowa 1A we Wrzeszczu, w dni powszednie (w godzinach pracy ośrodka). W razie pytań informacją służy p. Anna Dunajska, koordynująca tę zbiórkę, tel. kom.: 797 909 119;

- do Domu Sąsiedzkiego „Zakopianka” przy ul. Zakopiańskiej 40 w Gdańsku Siedlcach, w dni powszednie, w godz. od 8.00 do 18.00. Przyjmą je organizatorzy społeczności lokalnej MOPR.

Odbiór darów odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w epidemii.

 

CZWARTEK, 3 MARCA 2022


Bank Żywności w Trójmieście potrzebuje wolontariuszy do pakowania i apeluje do prowadzących zbiórki

Bank Żywności w Trójmieście gromadzi zapasy żywności na potrzeby paczek dla uchodźców, którzy dotarli i dotrą do Trójmiasta. Publikuje aktualizowaną listę miejsc, gdzie można dostarczać potrzebne dary, lokalizacje znajdują się m.in. w wielu dzielnicach Gdańska, ale także w Sopocie i Gdyni oraz poza Trójmiastem.

Magazyn Banku Żywności w Trójmieście - oprócz darów żywnościowych dla uchodźców z Ukrainy przybywających do Trójmiasta i w okolice, można tu zobaczyć także dziecięce wyrazy solidarności...
Magazyn Banku Żywności w Trójmieście - oprócz darów żywnościowych dla uchodźców z Ukrainy przybywających do Trójmiasta i w okolice, można tu zobaczyć także dziecięce wyrazy solidarności...
Fb Bank Żywności w Trójmieście

Równolegle trwa kompletowanie wspomnianych paczek, tylko 1 marca z magazynu BŻT wyjechało ich 350, bankowy magazyn natomiast przeżył oblężenie dostaw z poszczególnych zbiórek. Wiele punktów zgłaszało, że muszą przywieźć zgromadzone rzeczy, bo nie mają już miejsca.

Bank na bieżąco potrzebuje wolontariackich rąk do pracy przy sortowaniu darów, zwłaszcza w dni robocze - W FORMULARZU MOŻNA ZADEKLAROWAĆ POMOC, radzą również, by zapytać w lokalnym punkcie zbiórki, czy nie trzeba im rąk do pracy. 

Spływają też zapytania o wsparcie żywnościowe z zasobów BŻT od osób które pomagają na miejscu rodzinom uchodźczym. Zgłoszenia przyjmują centra kryzysowe w poszczególnych miastach.

GDAŃSK

www.ukraina.gdanskpomaga.pl, tel. 500 218 337

GDYNIA

www.gdyniawspiera.pl, tel. 723 236 666

SOPOT

http://scop.sopot.pl/jak-moge-wlaczyc-sie-w-pomoc.../, tel. 58 551 17 10

Oprócz organizowania wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, BŻ stara się działać normalnie, czyli rozwozić pomoc żywnościową do pomorskich gmin, ratować żywność z marketów, wydawać towary klientom sklepów społecznych - a dostawczaki BŻ są cały czas w rozjazdach. Jeśli ktoś może w najbliższym czasie pomóc w transporcie, wystarczy wypełnić formularz.

 

Przedstawiciele firmy PLAY w sztabie gdańskim
Przedstawiciele firmy PLAY w sztabie gdańskim
zdj. Dorota Miroszniczenko/gdansk.pl

OPERATOR TELEFONII KOMÓRKOWEJ PLAY WSPIERA OBYWATELI UKRAINY

Informacja firmy Play adresowana do uchodźców z Ukrainy:

"Wiemy jak ważny jest teraz kontakt z bliskimi oraz dostęp do aktualnych informacji, dlatego w związku z sytuacją w Ukrainie dla wszystkich klientów Play na Kartę udostępniamy pakiet 120 darmowych minut do Kyivstar, Vodafone i Lifecell oraz 10 GB do wykorzystania w Polsce. Obniżamy także stawkę za połączenia o ponad 80% z 29 gr/min na 5 gr/min do największych ukraińskich operatorów. Pakiety dostępne od 25.02.2022. Sprawdź, jak je aktywować.

Pakiety można łączyć.

Play підтримує громадян України

У зв’язку з сьогоднішніми подіями, як оператор, послугами якого користується велика кількість громадян України, ми хочемо виявити солідарність і підтримку в цій безпрецедентній ситуації. Як телекомунікаційна компанія, ми хочемо надати кожному можливість контакту з близькими та доступом до актуальної інформації, що так важливо в даний час.

У терміновому порядку, від завтра, 25 лютого:

ми надаємо безкоштовних 120 хвилин до українських операторів мобільного зв’язку (Київстар, Vodafone, Lifecell) та 10 ГБ інтернету в Польщі для клієнтів Play na Kartę. пакет можна активувати кодом *111*1213*1# 

для всіх клієнтів Play, ми знижуємо вартість дзвінків в Україну (до Київстар, Vodafone, Lifecell) більш ніж на 80% з 0,29 зл /хв. до 0,05 зл/ хв. пакет можна активувати кодом * 111*201*1 #

Обидві акції можна поєднувати.

 

Olivia Business Center. Na najwyższym biurowcu serce w barwach narodowych Ukrainy
Olivia Business Centre. Na najwyższym biurowcu serce w barwach narodowych Ukrainy
źródło: OBC

POKOJE DO OPIEKI NAD DZIEĆMI

Olivia Centre w partnerstwie z Gdańskim Centrum Wolontariatu uruchamia projekt wyposażania pokojów-poczekalni do opieki nad dziećmi. Pokoje umożliwiają komfortowe nakarmienie, przewijanie i odpoczynek dla dzieci i rodziców w trakcie oczekiwania na dopełnienie formalności w punktach recepcyjnych.

Równocześnie w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez Polski Czerwony Krzyż Olivia Centre organizuje zbiórkę środków higieny osobistej, żywności i środków opatrunkowych. Zebrane przedmioty będą regularnie transportowane do magazynu prowadzonego przez Polski Czerwony Krzyż, a następnie przekazywane potrzebującym. Punkt jest czynny codziennie, w godzinach 7:00-18:00, w budynku Olivia Prime B przy al. Grunwaldzkiej 472e w Gdańsku. Do zbiórki mogą przyłączyć się nie tylko osoby pracujące na terenie centrum, ale każdy, kto chciałby zaangażować się w tę formę pomocy.

Lista potrzeb określonych przez Polski Czerwony Krzyż:

ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, etc.

KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, etc.

ŚRODKI OPATRUNKOWE: zwłaszcza na zranienia i oparzenia (np. octenisept, raniseptol, asept, sól fizjologiczna w małych ampułkach - ale nie woda utleniona), hydrożele, całe apteczki ratunkowe, koce termiczne, folie NRC, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, leki przeciwbólowe.

INNE: NOWE KOCE, ŚPIWORY, NAŁADOWANE POWERBANKI, POŚCIEL, RĘCZNIKI, LATARKI, SPRAWNE TELEFONY KOMÓRKOWE.

 

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę wyrażamy solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami. Ukrainki, Ukraińcy, jesteśmy z Wami - deklaruje Polsat Plus Arena Gdańsk
W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę wyrażamy solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami. Ukrainki, Ukraińcy, jesteśmy z Wami - deklaruje Polsat Plus Arena Gdańsk
Fot. Domilando

 

GŁÓWNY MAGAZYN NA POLSAT PLUS ARENA GDAŃSK

Na Polsat Plus Arena Gdańsk już działa oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe, które przeznaczone są do osób w Ukrainie, gdzie zostaną dostarczone konwojem. Pamiętacie, że zbierane są tylko rzeczy nowe. Listę potrzebnych artykułów znajdziecie poniżej.

Pojedyncze paczki można przynosić do sekretariatu stadionu – ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, brama wjazdowa nr 1 – 517 250 663.

Natomiast, jeśli chcecie przekazać rzeczy ze zbiórek, dzwońcie proszę najpierw pod numer – 509 502 893. Zgłoszenia oraz rzeczy przyjmowane są i odbierane w godzinach 8.00-20.00, 7 dni w tygodniu, z wyjątkiem dni meczowych – 5 i 19 marca. Aktualnie najbardziej potrzebne są:

  • koce zwykłe i termiczne
    środki higieniczne dla dzieci i dorosłych
    apteczki
    środki czystości
    śpiwory
    latarki
    baterie


Poza zbiórką organizowaną w ramach Gdańsk Pomaga Ukrainie w całym Trójmieście sprawnie działa bardzo wiele zbiórek m.in.: produktów spożywczych, chemicznych, śpiworów.

 

mapa
Oto ciągle aktualizowana mapa punktów zbiórek z informacjami, w jakich godzinach działają oraz jakie produkty potrzebują na stronie ukraina.gdanskpomaga.pl. Zamiast organizować nową zbiórkę, zachęcamy by dołączyć już do tej, która funkcjonuje
mat. Fundacja Młodorośli

Otwórz mapę punktów zbiórek w przeglądarce: https://bit.ly/3tclCgb

 

Poniżej wciąż aktualizowana lista aktywności firm, instytucji i organizacji włączającej się w pomoc na rzecz Ukrainy

 

DARMOWA AUTOSTRADA A1 DLA UCHODŹCÓW - do 1 marca do odwołania

Gdańsk Transport Company S.A. wspólnie z Intertoll Polska postanowiły pokryć koszty przejazdów AmberOne Autostradą A1 dla osób ewakuujących się z terenów objętych wojną.

Decyzja obowiązuje od północy, 1 marca 2022 r. aż do odwołania i dotyczy pojazdów osobowych poruszających się na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. 

Zasady przejazdu:

  • wjeżdżając na Autostradę kierowca pobiera bilet, a zjeżdżając z Autostrady po przekazaniu biletu inkasentowi, który rozpozna ukraińskie tablice rejestracyjne (lub kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta), nastąpi podniesienie szlabanu i umożliwienie kontynuowania podróży.


SAVCHENKO GALLERY 

Savchenko Gallery to autorska galeria sztuki założona w 2019 roku, w Gdańsku przez Vasyla Savchenko – twórcę interdyscyplinarnego, artystę sztuk wizualnych i projektowania graficznego, który od 2018 roku prowadzi pracownię Technik Cyfrowych na wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

"W związku z agresją Rosji na Ukrainę od dziś nasza galeria będzie pełniła funkcję centrum koordynacyjnego pomocy wolontariuszy dla Obrońców Ukrainy i obywateli Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do szukania schronienia w przyjaznej Polsce" - pisze na stronie galerii Vasyl Savchenko.

Pod tym linkiem znajduje się lista niezbędnych rzeczy, które prosimy o przyniesienie na adres:

Savchenko Gallery: ul. Garbary 8. 80-827, Gdańsk, Polska

Wszystkie zebrane przedmioty trafią bezpośrednio do jednostek wojskowych lub organizacji ochotniczych na Ukrainie.

Można również pomóc w przekazując darowiznę pieniężnę:

Tytul Prszelewu: Darowizna “Pomoc Ukrainie”

Fundacja «Savchenko»

  • ZŁOTY: PL 55 1240 5400 1111 0011 0466 2783
  • USD: PL 86 1240 5400 1787 0011 0466 2666
  • EURO: PL 29 1240 5400 1978 0011 0466 2581

Pay Pal: info@savchenkofoundation.com

 

 

FUNDACJA DR CLOWN ODDZIAŁ W GDAŃSKU - zadba o emocje

Swoją pomoc oferuje również Fundacja Dr Cown (ul. Kartuska 36, telefon nr 519 130 356) wskazując jak bardzo, oprócz rzeczowych darów, potrzebne jest dzieciom i dorosłym, uciekinierom z terenów objętych działaniami wojennymi, wsparcie psychologiczne: "Bazując na naszych doświadczeniach pragniemy włączyć się w działania wspierające uchodźców z Ukrainy. Poprzez „terapię śmiechem” dać dzieciom i dorosłym szanse na odreagowanie trudnych emocji, na śmiech - a przez to na wzmocnienie ich poczucia kontroli i bezpieczeństwa.

- Jak pokazuje praktyka, wykorzystanie śmiechu w obliczu doświadczeń granicznych, jakimi są wojna i uchodźctwo, jest sposobem na zachowanie dystansu wobec rzeczywistości. W czasach kryzysu nieoczekiwany lub sprowokowany śmiech wywołuje pozytywne emocje, a zbiorowe, wspólne przeżywanie radości daje oparcie - tłumaczy Iwona Karpacz, pełnomocnik Fundacji Dr Clown Oddział w Gdańsku. - Jesteśmy gotowi, aby podjąć się zadania odwiedzania dzieci przebywających w punktach recepcyjnych, obozach dla uchodźców, miejscach ich przebywania - zorganizowania im zabawy z kolorowymi Doktorami Clownami z wykorzystaniem elementów „terapii śmiechem”, żonglerki, pedagogiki cyrku oraz - w miarę naszych możliwości, obdarowania upominkami i zabawkami. Dodam, że nasi wolontariusze są przeszkoleni w ww. zakresie oraz posiadają dwie dawki szczepienia przeciwko COVID. 


BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO - wspólne konto z ukraińskim bankiem

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich.

Jak wpłacić pieniądze?

Środki należy wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002

  • Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy
  • Odbiorca przelewu: Narodowy Bank Ukrainy

Narodowy Bank Ukrainy również opublikował ten numer rachunku na swojej stronie internetowej. Narodowy Bank Ukrainy po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego otworzył specjalne konta bankowe do zbierania datków na pomoc w obronie kraju w różnych walutach. W imieniu NBU konto w złotych polskich otworzył BGK.

„Ukraina potrzebuje natychmiastowej i konkretnej pomocy. Dziś jednoczymy się i wspólnie wspieramy naszych sąsiadów. Wielu Polaków pomaga indywidualnie, jednocześnie włączają się także firmy i instytucje. My dołączamy się, a to dopiero nasz pierwszy krok na tej drodze. Dziękuję Blik za wyjątkowe podejście i współpracę. Dzięki temu już od dziś każdy może wpłacać pieniądze na specjalne konto Narodowego Banku Ukrainy i w ten sposób bezpośrednio pomagać Ukrainie” – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, polskiego banku rozwoju.

 

BANK ŻYWNOŚCI W TRÓJMIEŚCIE - zbiera żywność

Bank Żywności w Trójmieście to organizacja pozarządowa, która zrzesza ponad 50 organizacji członkowskich – fundacji i stowarzyszeń pomocowych z Trójmiasta oraz powiatów puckiego i wejherowskiego, jest też członkiem Federacji Polskich Banków Żywności. Na swojej stronie publikuje wciąż aktualizowaną mapę punktów zbiórek wraz z informacjami, w jakich godzinach działają oraz jakie produkty potrzebują.

"Prosimy o przynoszenie WYŁĄCZNIE żywności długoterminowej i naczyń jednorazowych. NIE MOŻEMY PRZYJĄĆ odzieży, produktów higienicznych czy chemicznych" - tłumaczą.

Listę znajdziesz tutaj PUNKTY ZBIÓRKOWE

 


ERGO HESTIA oferuje bezpłatne OC uchodźcom

Włączamy się w pomoc poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie. Zdecydowaliśmy się sfinansować krótkoterminowe ubezpieczenie OC wszystkim uchodźcom przybywającym do Polski z Ukrainy. To obowiązkowe ubezpieczenie, które dotyczy odpowiedzialności cywilnej osoby kierującej ubezpieczonym pojazdem, która wyrządzi szkodę osobom trzecim.
Ubezpieczenie będzie dla przyjeżdżających z objętej wojną Ukrainy bezpłatne i będzie obowiązywało 30 dni.

Infolinia dostępna jest pod numerem: +48 58 766 34 04, działa 24/7 i obsługiwana jest przez osoby mówiące po polsku i ukraińsku.

 

UKRAINA JAK POMÓC? SZUKAM POMOCY! - profil na FB

Nie brak gdańskich i trójmiejskich wątków w ogólnopolskiej otwartej grupie na Fb Ukraina jak pomóc? Szukam pomocy! założonej przez Fundację EMIC. Jedną z administratorów grupy jest gdańszczanka Patrycja Krzymińska, inicjatorka zbiórki ostatnia puszka Prezydenta Pawła Adamowicza.

W postach ogłaszają się przede wszystkim prywatne osoby gotowe przetransportować uchodźców w potrzebie z granicy, s także Ukraińcy szukający takiego wsparcia. Ludzie z całej Polski oferują bezpłatne zakwaterowanie w swoich domach. 

Grupa jest zamknięta, ale administratorzy sprawnie obsługują prośbę o dołączenie

LINK do grupy: https://www.facebook.com/groups/273386708274660

 

MŁODZIEŻ Z OŚRODKA MONAR organizuje zbiórkę 

Punkt zbiórki uruchamia również młodzież z Ośrodka MONAR w Gdańsku Matarnia ( ul. Agrarna 2): “Sytuacja naszych sąsiadów nie jest nam obojętna, stoimy murem za Ukrainą i chcemy czynnie pomagać bo wiemy, że w tak trudnej sytuacji bez pomocy się nie obejdzie."

Zbierają:

- żywność długoterminową, m.in. kasze, makarony, konserwy, mąka
- opatrunki i środki medyczne
- środki higieniczne
- artykuły dla niemowląt
*nie zbieramy używanej odzieży. Jeżeli już to nową*

Dodatkowo mamy przygotowane miejsca dla dwóch ukraińskich rodzin uciekających przed wojną. 

Wszelkie informacje pod numerem: 515-966-403


DOM SĄSIEDZKI UJEŚCISKO - zbiórka darów

Od dzisiaj, 28 lutego, zbiórkę darów rzeczowych prowadzi Dom Sąsiedzki Nasze Ujeścisko.

“Nie wiemy, jaka będzie skala tej zbiórki - udostępniamy nasze zasoby i możliwości w maksymalnym potrzebnym zakresie. Gdyby była potrzebna pomoc lub zmieniły się potrzeby w zakresie zbiórki - będziemy informować.” - czytamy na stronie FB Domu Sąsiedzkiego Nasze Ujeścisko.

Co można przynosić?

- żywność - długie terminy ważności, żywność tzw. sucha, konserwy, kawa, herbata, woda (zgrzewki najlepiej max 1,5l. butelek), dania instant, itp. 

- środki czystości oraz higieny osobistej (podpaski, tampony, szampony, mydło w płynie, szczoteczki i pasty do zębów itp.)

- ręczniki papierowe, papier toaletowy,

- produkty dla dzieci - pieluchy, chusteczki nawilżane, itd.

- pamiętając o dzieciach - słodycze i przytulanki (nowe) również warto brać pod uwagę...

Organizatorzy zaznaczają, że Dom Sąsiedzki jest otwarty od rana do późnego wieczora: "w godzinach przedpołudniowych prosimy o pozostawianie darów w tzw. Kawiarence w Dom Sąsiedzki Nasze Ujeścisko , na poziomie "0" zaraz po lewej stronie od głównego wejścia. W godzinach popołudniowych - jesteśmy dostępni dla wszystkich. W obecnej sytuacji z pełną świadomością i otwartością zdecydowanie zakładamy, że nawet w przestrzeni ogólnodostępnej będą bezpieczne."

Gdyby były pytania, wątpliwości, zgłoszenia - jesteśmy dostępni 24h:

- kontakt@naszeujescisko.pl

- 601 915 823.

Koordynacyjnie - chcemy przede wszystkim włączyć się w akcję Gdańsk Pomaga. Oczywiście jesteśmy również otwarci na wszelkie akcje lokalne - służąc lokalem i pomocą - np. gdyby ktoś organizował wyjazd na/za granicę lub potrzebował lokalnie pomocy w przypadku przyjęcia do domu mieszkańców Ukrainy.

Jeśli chodzi o pomoc finansową - zdecydowanie proponujemy wsparcie jednej z wielu zbiórek.

Np. Gdańsk pomaga Ukrainie organizowaną przez Fundację Gdańską:

https://www.facebook.com/donate/486031106489144/474915240830725

 

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, 28 LUTEGO, GODZ. 10.12

Zbiórka żywności dla zwierzaków na granicy rusza we wtorek

Prowadzi ją Sklep Vitage For Ever z ul. Szerokiej 44/45, zachęcając do udziału na swoim profilu na Fb: “Nie zapominajmy, że nie mniej od ludzi, cierpią zwierzęta. Od najbliższego wtorku (1 marca), rozpoczynamy zbiórkę dla zaprzyjaźnionego OTOZ Animals - Inspektorat Sanok, który ze względu na swoją lokalizację jest w stanie na bieżąco i błyskawicznie pomagać na granicy zwierzakom w potrzebie! Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie!

Zbieramy przede wszystkim karmę dla psów, kotów, gryzoni, podkłady higieniczne i środki opatrunkowe. Wszystkie zebrane dary będziemy na bieżąco wysyłać do Sanoka.

Jeśli planujecie wizytę w naszym sklepie, pamiętajcie – w zbiórce darów nie ograniczamy się tylko do zwierząt! Zbieramy także

- dania instant, konserwy,

- wodę butelkowaną (zgrzewki),

- środki higieniczne – podpaski, mydła, pasty do zębów,

- leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe.

Udostępniamy na zbiórkę nasze zaplecze, a wszystkie dary będziemy na bieżąco zawozić do punktów zbiórek, oczywiście wcześniej Was o tym informując.

 

Grafika Magdaleny Budy towarzysząca postowi nt. zbiórki dla zwierząt w sklepie Vintage For Ever w Gdańsku
Grafika Magdaleny Budy towarzysząca postowi nt. zbiórki dla zwierząt w sklepie Vintage For Ever w Gdańsku
Fot. Fb Vintage For Ever w Gdańsku

 

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, 28 LUTEGO, GODZ. 8.30

Gdańska Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy zachęca, by do niej dołączyć

Założona w czasie pandemii przez gdańskich restauratorów Fundacja prowadzi zmasowaną akcję pomocy dla Ukraińców od zbiórki darów i pieniędzy, po transport na i z granicy, wsparcie przybywających do Gdańska mieszkaniem, pracą, pomocą psychologiczną. Szuka też wsparcia wolontariuszy, którzy chcieliby prowadzić tę działalność wraz z nimi. 

Na swoim Fb piszą m.in.: “Jeśli chcesz nam pomóc:

  • przywieź zebrane rzeczy do naszego magazynu - Chmielna 26
  • Przyjdź pomóc w pakowaniu transportów, rozpakowywaniu i sortowaniu.
  • Zorganizuj transport na Ukrainę
  • Zorganizuj nocleg na terenie Trójmiasta
  • Zaproponuj pracę dla przybywających
  • przekaż nam kontakty do wolontariuszy na terenie Ukrainy
  • Jeśli jesteś lekarzem/prawnikiem/specjalistą - też potrzebujemy Twojej pomocy.

Cały czas przyjmujemy nieograniczoną ilość żywności (w biurze fundacji przy ul. Chmielnej 26 lok 103): art. dla niemowląt,

art. higienicznych, wody, leków, apteczek. Potrzebujemy również latarek, baterii, powerbanków, kocy, kołder, poduszek, ręczników, pościeli, przyjmujemy odzież, zabawki i żywność dla zwierząt. 

Jest duże zapotrzebowanie na: PREPARATY HEMOSTATYCZNE.

Pracujemy nieprzerwanie na najwyższych obrotach. Wypuszczamy transport za transportem I przyjmujemy kolejne rodziny.  Tylko dziś (27 lutego, w niedzielę - red.) spakowalismy 13 samochodów pełnych produktów pierwszej potrzeby. Nasi wolontariusze docierają do najmniejszych miejscowości, gdzie pomoc humanitarna dociera opóźniona i niewystarczająca. Przekraczamy granicę by wieść pomóc w głąb Ukrainy.

Fundacja prowadzi też zbiórkę środków finansowych - Pozwolą nam zmaksymalizować efekt działań tak, abyśmy mogli pomóc każdej osobie, która tego potrzebuje.

 

 Sztab Fundacji Pomagamy Nie Ziewamy mieści się przy ul. Chmielnej 26/lokal 103
"Sztab" Fundacji Pomagamy Nie Ziewamy mieści się przy ul. Chmielnej 26/lokal 103
Fot. Fb Fundacji Pomagamy Nie Ziewamy

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, 28 LUTEGO, GODZ. 7

Niebiesko - żółte serduszka w zamian za wpłatę na Polską Akcję Humanitarną

Krawiecka Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN na swoim Fb: “Mamy obowiązek moralny, by pomagać, jak potrafimy.... a potrafimy SZYĆ !!!!

Krawcowe pracujące w ZEROBAN uszyły więc dwukolorowe SERDUSZKA, z jednej strony niebieskie, z drugiej żółte z resztek materiałów - symbol solidarności z Ukrainą, który można sobie przypiąć w dowolnym miejscu. Możemy ich zrobić ok 50 sztuk.

By je zdobyć, wystarczy wpłacić minimum 15 zł na zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej “SOS Ukraina” i przesłać do nas potwierdzenie przelewu w wiadomości PRIV (na koncie Spółdzielni na Fb).

Serduszko będzie można odebrać na Strzyży lub we Wrzeszczu. Możemy też wysłać, ale będziemy prosić o pokrycie kosztów. Nasz wkład to materiały oraz praca dziewczyn. Czekamy na rozwój wypadków, ogłoszenie potrzeb, śledzimy co się dzieje. Jesteśmy gotowe pomagać w ramach naszych możliwości.

Takie serduszka solidarności z Ukrainą, do przypięcia gdzie kto lubi, oferuje za płatę na konto PAH, Spółdzielnia ZEROBAN z Gdańska
Takie serduszka solidarności z Ukrainą, do przypięcia gdzie kto lubi, oferuje za płatę na konto PAH, Spółdzielnia ZEROBAN z Gdańska
Fot. FB Spółdzielnia ZEROBAN

 

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 22.30

Zbiórka dla ukraińskich żołnierzy - kontynuacja sobotniej akcji z Przymorza

Przekazujemy głos autorom inicjatywy:

"Kochani, zbiórka trwa nadal. Jest to kontynuacja sobotniej zbiórki, która była skierowana do uchodźców. Busy wróciły spod granicy i są gotowe jechać znowu. Wszelkie dary będzie można przekazać we wtorek 1.03 w godzinach od 6:00 do 8:00 na parkingu przy E. Leclerc / Galerii Przymorze na ul. Obrońców Wybrzeża 1 w Gdańsku. Tym razem chcemy wspomóc bezpośrednio ukraińskich żołnierzy walczących na froncie, dlatego prosimy o ścisłe trzymanie się listy. Dla uchodźców na granicach jest już wszystkiego bardzo dużo. Pozostałe rzeczy można przekazywać lokalnie do ośrodków pomocy dla uchodźców lub na inne zbiórki!!!

Jest już plan przekazania wszystkich darów na stronę ukraińską, będzie utworzony korytarz przez granicę i nastąpi przeładunek do ciężarówek należących do organizacji charytatywnej „OBERIH-26”. Organizacja ma informacje o zapotrzebowaniu na froncie bezpośrednio od Ministerstwa Obrony Ukrainy i to w oparciu o nie powstała lista środków medycznych i leków.

Lista podstawowych rzeczy na front, którą Wam przedstawiamy została napisana w oparciu o doświadczenie weterana wojennego, Igora, jednego z koordynatorów zbiórki, który walczył przez 2 lata na wschodzie Ukrainy.

Część leków CELOWO znajduje się na liście podstawowych rzeczy, a nie na liście medycznej, ze względu na ich priorytetową wagę.

LEKI I ŚRODKI MEDYCZNE

Będziemy kompletować apteczki pierwszej pomocy IFAK (Individual First Aid Kit) – można przynosić apteczki w całości lub poszczególne ich elementy, takie jak:

  •       1 bandaż elastyczny 10 cm
  •       1 bandaż zwykły 6 cm
  •       2x opatrunek 7×7
  •       2x plastry do zamykania odmy 10×10 cm
  •       1 gaza w rolce (do opakowywania rany)
  •       1 chusta trójkątna
  •       3x waciki LEKO
  •       1 plaster cienki w rolce 2,5 m
  •       1 zestaw plastrów opatrunkowych do małych zranień
  •       1 koc NRC
  •       1 wenflon
  •       1 rękawiczki ochronne
  •       1 nożyczki medyczne
  •       1 opatrunek wojskowy w opakowaniu wodoodpornym
  •       zestaw tabletek w torebce strunowej – combat pills (przeciwbólowa i przeciwzapalna)
  •       leki osobiste (opisane na co i jak podawać np. ibuprom, no-spa, mefacit)
  •       karta rannego, formularz ewakuacji medycznej, karty do segregacji
  •       pisak wodoodporny
  •       opaska uciskowa (typu rosyjskiego lub CAT)
  •       Opatrunki hemostatyczne
  •       Opatrunki/opaski uciskowe
  •       Opatrunki wentylowe
  •       Szerokie bandaże (gaza wypełniająca rolowana)
  •       Rurka nosowo-gardłowa
  •       Nalbufina
  •       Paracetamol 500mg tab
  •       Xefo Rapid 8 mg
  •       Cifprofloxacin – 500mg
  •       Chlorheksydyna (środek antyseptyczny)
  •       Termiczne koce ratunkowe
  •       Rękawiczki nitrylowe
  •       Nożyce urazowe EMT
  •       Nosze

Numery kontaktowe do koordynatorów:

+48 791 324 906 Michał Omelianenko

+48 578 424 013 Igor Sakhaidak

Proszę pisać SMSy, bo nie nadążamy odbierać telefonów!"

Tekst napisali Igor Sakhaidak i Michał Omelianenko, współpraca redakcyjna - Julia Hladiy

 

AKTUALIZACJA, GODZ. 22.10

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska podsumowuje kolejny dzień akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie.

"Wczorajsze zmartwienie o krótkoterminowe miejsca noclegowe dla osób bez statusu trochę się zmniejszyło dzięki pomocy przedsiębiorców branży hotelarskiej, którzy zadeklarowali gotowość. Miejsc nie mamy jeszcze wiele i cały czas poszukujemy kolejnych miejsc hotelowych, ale coś drgnęło i za to wielkie podziękowania. Kolejna sprawa to przeniesienie w XXI wiek naszego systemu informatycznego, dzięki specjalnej, międzynarodowej grupie wolontariuszy programistów. Stopniowo zaczynają napływać ludzie potrzebujący pomocy. Pamiętajcie o komunikowaniu swoich potrzeb i ofert pomocy przez podstronę Gdańsk Pomaga www.ukraina.gdanskpomaga.pl. " - napisała Monika Chabior na swoim Fb.

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 19.05

Trwa zbiórka na Wydziale Nauk Społecznych UG zorganizowana przez studentów. Dary przekazane zostaną instytucjom samorządowym i publicznym, które rozdysponują je potrzebującym. Wśród nich: Gdańsk Pomaga Ukrainie (koordynacja Fundacja Gdańska), Caritas, Gaudium Vitae, Polski Czerwony Krzyż oraz Fundacja Droga. Zbiórka na WNS trwać będzie codziennie do odwołania w godz. 9.30 -20. Adres budynku: ul. Bażyńskiego 4, kampus UG w Oliwie). Od poniedziałku ruszają także zbiórki na innych uczelniach, które przyłączyły się do tej akcji pod hasłem Studenci dla Ukrainy.

Jakie dary, dokąd i w jakich godzinach można przynosić - szczegółowe dane na profilu wydarzenia na Fb oraz po wpisaniu: #studencidlaUkrainy w wyszukiwarce Fb. 

Widok na efekty zbiórki w hallu głównym z wyższych pięter gmachu WNS UG
Widok na efekty zbiórki w hallu głównym z wyższych pięter gmachu WNS UG
Fot. Jakub Zboiński

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 18.22

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podsumowuje pierwsze doby akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie - dziękuje za dotychczas udzielone wsparcie i deklaracje pomocy i - prosi o cierpliwość: - Dzisiaj jest tak, że chętnych do pomocy jest o wiele więcej niż tych, którzy tej pomocy potrzebują. Ale to będzie długi marsz. Być może odezwiemy się do was, za tydzień, czy dwa.

 

Pierwsze paczki pomocowe wyjechały z magazynu Banku Żywności w Trójmieście

Bankowa magazynierka Jola przygotowała pierwsze paczki pomocowe, a strażacy zawieźli je już do sztabu kryzysowego w Gdańsku. Stamtąd wolontariusze rozwiozą je do potrzebujących. Czyli działamy - informuje BŻT na Fb. - Jutro od 8 rano szykujemy 250 kolejnych pakietów. I mamy już wstępnie pierwszych pomocników, więc nie musicie do nas pisać w tej sprawie.

Pani Jolanta, magazynierka Banku Żywności w Trójmieście pakuje paczki z artykułami spożywczymi dla uchodźców z Ukrainy
Pani Jolanta, magazynierka Banku Żywności w Trójmieście pakuje paczki z artykułami spożywczymi dla uchodźców z Ukrainy
Fb. Bank Żywności w Trójmieście

Mamy ręce pełne roboty i nie jesteśmy w stanie na bieżąco ogarnąć wszystkich Waszych pojedynczych zgłoszeń, a nie chcemy, żeby Wasza energia się zmarnowała! Dlatego jeśli możecie nam pomóc na magazynie w Gdańsku w najbliższych dniach, zostawcie namiar w formularzu: https://forms.gle/13vfcvS3kCVp4vk19

Ważne info: jeśli chcecie zgłosić się do pomocy przy organizowaniu transportu, dostarczaniu pomocy itp., róbcie to na razie przez stronęwww.ukraina.gdanskpomaga.pl. Jak będziemy potrzebować wsparcia poza Gdańskiem, damy znać! W ten sposób unikniemy chaosu, a teraz to nasz największy wróg.

 

Napisała do nas dwójka Ukraińców mieszkających w Trójmieście.

Anna Kravchenko: Mój tata organizuje zbiórkę dla Ukrainy w Gdańsku. Dzisiaj (27 lutego) i jutro (28 lutego) autobus zawiezie dary na granicę. Zbieramy: artykuły żywnościowe, leki (najbardziej potrzebne są bandaże, gazy, cewniki/katetery, woda utleniona i opaski uciskowe), ciepła odzież, koce, kołdry, karimaty, artykuły higieniczne. Proszę dzwonić pod numer 519 529 996. Jest też możliwość że sami przyjedziemy po rzeczy.

Artem Koshelev: Zbieramy pomoc humanitarną dla obwodów Dnipropetrovsku i Charkowa. Staramy się organizować bezpośrednio dostawę dla tych obwodów, przede wszystkim dla obrony terytorialnej. Potrzebujemy:

  1. Leki pierwszej pomocy (alkohol/spirytus medyczny, bandaże, gaza medyczna, nadtlenek wodoru, antybiotyki itd., kto co może).
  2. Wojskowe hełmy, kamizelki, buty, odzież.

Żadnych pieniędzy nie potrzebujemy, wyżywienie też jest. W priorytecie tylko leki i odzież wojskowa.

Nasz punkt odbioru w Gdyni - Fikakowo, ul. Źródło Marii 40B, albo telefon bezpośrednio do mnie +48 577 858 718. Gdy mają państwo możliwość pomóc takimi artykułami to bardzo proszę dać znać.

 

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 14.56

Punkt koordynacyjny akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8, sobota, 27 lutego 2022 r., wolontariusze pracujący przy infolinii, telefon urwa się  przez cały dzień
Punkt koordynacyjny akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8, sobota, 27 lutego 2022 r., wolontariusze pracujący przy infolinii, telefon "urwa się" przez cały dzień
Fot. Dorota Miroszniczenko/www.gdansk.pl

1600 ofert pomocy i 350 tys. zł - efekty akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie

Post z Fb prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz:

"Kochane gdańszczanki i gdańszczanie! Jesteśmy poruszeni skalą, z jaką zgłaszacie chęć waszej pomocy. Do naszej akcji Gdańsk Pomaga dołączyło już 1600 osób. Dzięki waszemu ogromnemu wsparciu w zbiórce #GdańskPomagaUkrainie zebraliśmy ponad 350 tys. zł! Po raz kolejny pokazujecie, że Gdańsk jest szczodry i dzieli się dobrem!

Prawie 500 osób zgłosiło chęć i możliwość przyjęcia i schronienia potrzebujących. Na pokładzie mamy już 350 wolontariuszy, a 250 chce pomóc w transporcie. Wczoraj spotkaliśmy się z przedstawicielami kilkudziesięciu gdańskich organizacji pozarządowych, by omówić współpracę oraz to, jak możemy wesprzeć te działania. 

Do Gdańska przyjeżdżają ludzie z różnych regionów Ukrainy. Część z nich przyjeżdża tu do swoich rodzin, które mieszkały w Gdańsku od dawna. Niektórzy nie mają tu bliskich. Przeważająca część dociera na Pomorze dzięki pomocy indywidualnych osób, które zdecydowały się wyruszyć na granicę. To działanie było bardzo ważne w pierwszych dniach wojny, zanim sytuacja po polskiej stronie granicy została ustabilizowana. W przyszłym tygodniu będą do nas docierać kolejne rodziny. 

W wielu punktach miasta trwają zbiórki darów rzeczowych. Dziękuję za te ważne gesty! Po raz kolejny udowadniacie, że na gdańszczanki i gdańszczan można liczyć w tych trudnych chwilach. Pamiętajmy jednak, że potrzebna będzie pomoc długofalowa, bo z każdym dniem będzie przybywało do nas coraz więcej osób. Rozłóżmy siły proporcjonalnie, podejmujmy przemyślane działania i zachowujmy zdrowy rozsądek, aby żadna pomoc nie została zmarnowana. Dlatego też proszę wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc o zgłaszanie tej pomocy przez stronę www.ukraina.gdanskpomaga.pl

Шановні мешканці Гданська! Ми зворушені масштабами повідомлень, вашого бажання допомагати. 1600 осіб вже приєдналися до нашої кампанії Gdańsk Pomaga. Завдяки вашій величезній підтримці #GdańskPomagaUkrainie ми зібрали понад 350 тисяч злотих! Це в черговий раз доводить, що Гданськ щедрий та ділиться добром!

Близько 500 людей вже заявили про можливість прийняти та надати притулок всім хто його потребує. З нами вже 350 волонтерів, та 250 осіб які бажають допомогти з транспортом. Вчора ми зустрілися з представниками кількох десятків неурядових організацій Гданська, та обговорили механізми спільної взаємодії.

До Гданська приїжджають люди з різних регіонів України. Деякі з них приїжджають сюди до своїх рідних, які тривалий час живуть у Гданську. У деяких тут немає родичів. Більшість їдуть завдяки допомозі небайдужих людей. Все це було дуже важливим у перші дні війни, та сприяло стабільній ситуації на польському боці кордону. Наступного тижня до нас приїде ще більше сімей, на які ми чекаємо.

У багатьох частинах міста функціонують пункти зборів, які приймають речі першої потреби.  Дякуємо за ці важливі жести! Це в черговий раз доводить, що у ці важкі часи можна розраховувати на Гданчан та Гданчанок. Однак слід пам’ятати, що ця допомога буде тривалою, адже з кожним днем звернень до нас буде все більше. Розподілімо наші сили пропорційно, діяти будемо зважено зі здоровим глуздом, щоб жодна допомога не була даремною. Тому, просимо всіх, хто хоче та може допомогти, повідомляти про це на сайті www.ukraina.gdanskpomaga.pl

W akcję włączyli się także harcerki i harcerze Chorągwi Gdańskiej ZHP. Trwają prace koordynacyjne ogrom napływających od gdańszczanek i gdańszczan zgłoszeń
W akcję włączyli się także harcerki i harcerze Chorągwi Gdańskiej ZHP. Trwają prace koordynacyjne ogrom napływających od gdańszczanek i gdańszczan zgłoszeń
Fot. Dorota Miroszniczenko/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 12.40

Olszynka. Zbiórka w Szkole Podstawowej nr 59 przy ul. Modrej

"Nie mamy wpływu na działania wojenne, ale możemy odpowiedzieć pomocą na najważniejsze potrzeby tych, którzy do nas przybywają i tych, którzy są po drugiej stronie granicy. Dołączamy więc do zbiórki. Dołączcie i Wy! Rzeczy z listy należy przynosić do szkolnej szatni od poniedziałku 28.02 do piątku 04.03 (z możliwością przedłużenia terminu)" - czytamy w Poście Szkolnego Koła Wolontariatu SP nr 59

Lista potrzebnych artykułów

wolontSP59
Fot. Fb Wolontariat SP nr 59 w Gdańsku

Mapa kilkudziesięciu punktów zbiórek darów w Trójmieście i okolicach

Mapę, na której wciąż przyrasta liczba punktów, przygotowała Fundacja Młodorośli. Po kliknięciu w nazwę lokalizacji, otrzymamy informację o rodzajach zbieranych artykułów i (najczęściej) godzinach działania. Jeśli masz nowe informacje - Fundacja prosi o kontakt za pośrednictwem swego Fb Fundacja Młodorośli

 

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 27 LUTEGO, GODZ. 11.15

Zaspa: Pn. i wt. zbiórka produktów opatrunkowych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8

Post z Fb szkoły: “Drodzy Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice! W środę rusza na granicę samochód z transportem produktów higienicznych opatrunkowych. Chcemy zapełnić go maksymalnie, dlatego będziemy organizować zbiórkę plastrów, bandaży, chust opatrunkowych, itp. przez cały poniedziałek i wtorek. Bardzo proszę o pomoc. Produkty można zostawiać w portierni w godz. 6.30 - 22.00. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie, gorące serca i okazane dobro". Adres szkoły: ul. Meissnera 9.

Zbiórka także na Stogach

Zaprasza były radny dzielnicy Łukasz Prażnowski na swoim profilu na Fb.

Od niedzieli, 27 lutego, w godz. 15-18, a później każdego kolejnego dnia od godz. 16 w do 19 w Domu Działkowca przy ul. Ugory 11 na Stogach organizuję zbiórkę dla rodzin z Ukrainy. Można przynosić artykuły pierwszej potrzeby:

  • żywność z długim terminem ważności
  • art dla niemowląt
  • środki czystości, art. higieniczne
  • odzież, obuwie, zabawki
  • kołdry, śpiwory, poduszki, pościel

 

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 27 LUTEGO, GODZ. 10.38

Poszukiwani adwokaci i aplikanci adwokaccy do wolontariatu prawnego na rzecz obywateli Ukrainy, jak i Ukraińcy pomocy potrzebujący

Informacja z Fb Pomorskiej Izby Adwokackiej

"Pomorska Izba Adwokacka  w Gdańsku powołała adw. Adrianę Duks-Taniewską (kancelaria@duks.pl nr tel. 602 711 486) oraz adw. Antoniego Koprowskiego (antoni.koprowski@kancelaria-kgg.pl nr tel. 502 031 149) na stanowiska koordynatorów nieodpłatnej pomocy prawnej obywatelom Ukrainy dotkniętym działaniami wojennymi na terenie Ukrainy. Działania pomocowe zostaną dostosowane do indywidualnych potrzeb obywateli Ukrainy. Prosimy o kontakt zarówno adwokatów i aplikantów adwokackich chcących nieść pomoc, jak i przede wszystkim obywateli Ukrainy dotkniętych działaniami wojennymi. Pomożemy !

Шановні Пані та Панове!

Повідомляємо, що Поморська Aдвокатська Палата в Гданську призначила адвоката Адріану Дукс-Танєвску (kancelaria@duks.pl, номер телефону: 602 711 486) та адвоката Антонія Копровскі (antoni.koprowski@kancelaria-kgg.pl, номер телефону: 502 031 149) на посади координаторів безоплатної правової допомоги громадянам України, які постраждали внаслідок воєнних дій на території України. Правова допомога буде надаватись відповідно до індивідуальних потреб громадян України. Просимо, щоб з нами зв’язались адвокати та адвокати-стажисти [адвокатські апліканти, pol. aplikanci adwokaccy], які теж бажають допомогти, і в першу чергу, щоб звертались громадяни України, які постраждали від воєнних дій. Ми допоможемо!

Поморська Aдвокатська Палата в Гданську”

Informacja z Fb Rady Dzielnicy Brzeźno: "W ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie Rada Dzielnicy Brzeźno organizuje zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy. Zbieramy :

- środki czystości,
- środki opatrunkowe i higieniczne
- żywność z długim terminem ważności.
Wszystko to można przynosić do siedziby Rady Dzielnicy Brzeźno na ulicy Dworskiej 27 w poniedziałek 28.02 w godz. 9.00-11.00 oraz 17.00-19.00. oraz w środę 02.03 w godz. 9.00-11.00 oraz 17.00-19.00.
Inne terminy można ustalić telefonicznie z Jarosławem Gudzowskim - 603 923 418 oraz Piotrem Mazurkiem  - 600 350 001
Pozostałe terminy zbiórek podamy w późniejszym terminie".

 

Szkoła Podstawowa nr 38 im. gen. Stanisława Maczka w Brętowie  rusza ze zbiórką w poniedziałek, 28 lutego, za Fb:

"Jako społeczność SP38 chcemy pokazać naszą solidarność i włączyć się w realną pomoc Sąsiadom zza wschodniej granicy, którzy ratując życie swoje i swoich rodzin uciekają do naszego kraju, do naszego miasta. Włączamy się w działania proponowane przez Caritas i już od najbliższego poniedziałku 28 lutego ruszamy ze zbiórką:

ŻYWNOŚCI Z DŁUGIM TERMINEM PRZYDATNOŚCI, np.:

  • mąka, cukier, ryż, makaron,
  • ciastka, czekolady, batony energetyczne,
  • produkty do szybkiego przygotowania typu instant,
  • mleko w proszku dla dzieci oraz zupki i deserki typu „Gerber”, itp.

oraz ŚRODKÓW HIGIENY OSOBISTEJ, np.:

  • szczoteczki i pasty do zębów,
  • mydła, żele pod prysznic,
  • szampony,
  • szczotki/grzebienie do włosów,
  • pampersy,
  • chusteczki nawilżane, itp.

Produkty można zostawiać w wystawionych przy portierni pojemnikach oraz w Punkcie Przedszkolnym (my je będziemy wozić do wyznaczonych miejsc). Szczegóły u p. Magdaleny Barylskiej i p. Katarzyny Janczarskiej".

Adres szkoły: ul. Leśna Góra 2.

 

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 9.40

Dary z Gdańska przekazane Lwowskim Pierogom w centralnym magazynie na granicy
Dary z Gdańska przekazane za pośrednictwem Lwowskich Pierogów w centralnym magazynie na granicy
Fot. Fb Lwowskie Pierogi

Restauracja Lwowskie Pierogi z Wrzeszcza, która od wczoraj prowadzi zbiórkę darów potrzebnych na granicy poinformowała o dowiezieniu na miejsce pierwszego samochodu z pomocą. 

"Kochani! Wczoraj podczas naszej zbiórki pojawił się u nas Pan Robert i zaproponował, że wieczorem zawiezie na granice nasze dary. Zorganizował busa i wieczorem wyruszył na granicę z Ukrainą. Nie znaliśmy wcześniej Pana Roberta, to była spontaniczna akcja. Dobroć nie zna granic. Nasze dary dotarły na granicę, a Pan Robert będąc na miejscu, zabiera Ukraińców i rozwozi ich po Polsce. Dziękujemy Wam za tak potężny odzew ! Uwaga NIE SĄ POTRZEBNE ubrania i pampersy dla niemowląt. NAJBARDZIEJ POTRZEBNE KONSERWY, pasztety w puszkach, kabanosy, suche produkty, kawa, herbata, środki higieny" - czytamy na Fb restauracji.

Pierogi Lwowskie kontynuują zbiórkę. Mieszczą się w Górnym Wrzeszczu przy ul. Do Studzienki 8; kontakt telefoniczny 571 381 117 lub 693 171 905.

 

AKTUALIZACJA, NIEDZIELA, 27 LUTEGO, GODZ. 9.20

Bank Żywności w Trójmieście zbierający zapasy żywności na potrzeby paczek dla uchodźców, którzy dotrą do Trójmiasta opublikował aktualną listę miejsc, gdzie można dostarczać potrzebne dary, lokalizacje znajdują się m.in. w wielu dzielnicach Gdańska, ale także w Sopocie i Gdyni oraz poza Trójmiastem. - Prosimy o przynoszenie WYŁĄCZNIE żywności długoterminowej i naczyń jednorazowych. NIE MOŻEMY PRZYJĄĆ odzieży, produktów higienicznych czy chemicznych - pisze BŻ w komunikacie. Co jest potrzebne:

- produkty gotowe do spożycia, nie wymagające podgrzewania: konserwy mięsne i warzywne, batony energetyczne, słodycze

- produkty instant (do zalania wrzątkiem): zupki chińskie, zupy w proszku, kisiele, owsianki itp.

- mleko w proszku, mleko dla niemowląt, dania w słoikach dla dzieci

- kawa, herbata, cukier, kakao do picia

- woda butelkowana, soki i napoje (w kartonach lub butelkach).

Zbieramy też naczynia jednorazowe: talerze płytkie i głębokie, kubki, sztućce!

Lista jest cały czas aktualizowana.

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 26 LUTEGO, GODZ. 22.40

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska, podsumowała w poście na Fb m. in. dotychczasowe działania w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie, a także największe potrzeby i oczekiwania:

Do Gdańsk Pomaga dołączyło 1600 osób!!! Jesteście niesamowici! Dzięki wolontariuszom i wolontariuszkom o wielkich sercach działa infolinia w języku polskim i ukraińskim. Monitorujemy docierające do nas informacje z granicy i z tras do Gdańska. Największym wyzwaniem dla nas są nadal miejsca noclegowe. Dlatego, jeżeli macie takie możliwości, proszę zgłoście je za pomocą formularza na podstronie Gdańsk Pomaga.

Wciąż pracujemy nad strukturą: zbierania i przekazywania informacji, komunikacji z mieszkańcami, organizacjami i przedsiębiorcami. Rano odbyliśmy ważne spotkanie z organizacjami pozarządowymi, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób: pomoc medyczna, pomoc osobom z niepełnosprawnościami, programiści, rady dzielnic, samorządy uczniowskie, zatrudnienie, psychologowie… 

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Posiedzenie sztabu kryzysowego i otwarcie punktu koordynacyjnego akcji pomocowej na rzecz Ukrainy

Wnioski ze spotkania z Komisją Wspólnej Rządu i Samorządu są takie, że podobno prace nad spec-ustawą postępują. Najważniejsze dla nas jest wprowadzenie przepisu zezwalającego uchodźcom na podejmowanie pracy i rejestrację w urzędach pracy. To powinno ich zachęcić do rejestracji w punktach recepcyjnych lub w punktach straży granicznej. Dzięki temu będą mogli otrzymać zakwaterowanie w miejscach przekazanych wojewodom, będą mieli ubezpieczenie zdrowotne i będą mogli pracować. Potrzebujemy jednak również rozwiązań dotyczących możliwości uruchomienia pomocy społecznej dla osób bez statusu. Tego również obecnie nie mamy. Gdyby to się udało, nie byłoby potrzeby tworzenia rozbudowanych samorządowych systemów alternatywnych.

W najbliższych dniach ma się też pojawić rządowy system koordynujący pomoc humanitarną skierowany na terytorium Ukrainy. Będziemy przekazywać informacje na bieżąco.

Jest apel, aby na własną rękę nie próbować tworzyć konwojów, bo może to stwarzać niebezpieczeństwo dla ludności znajdującej się na terenie, gdzie toczy się wojna.

 

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 26 LUTEGO, GODZ. 17

Zbiórka na Politechnice Gdańskiej, 160 miejsc dla uchodźców w akademiku

Od poniedziałku (28 lutego) na Politechnice Gdańskiej rusza zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy, organizowana przez Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej.

Potrzebne:

- śpiwory, koce, pościele, kołdry, poduszki

- talerze, kubki, szklanki, sztućce, ale też np. czajniki elektryczne

- pieluszki i chusteczki nawilżane dla dzieci

- ręczniki papierowe, papier toaletowy

- środki higieny osobistej (podpaski, tampony, szampony, mydło w płynie, pasty do zębów itp.)

- jedzenie z długim terminem przydatności (makaron, ryż, kasza, oleje itp.)

Rzecz można przynosić do tzw. Misiówki (budynek nr 14 na kampusie) od godziny 7.30 do 20 w każdy dzień od poniedziałku do piątku.

Wszystkie zebrane rzeczy trafią do Osiedla Studenckiego PG, które przygotowuje akademik numer 11 w Brzeźnie na ew. przyjęcie uchodźców z Ukrainy, będzie w nim 160 miejsc.

Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej uruchomił specjalny mail: solidaritywithukraine@sspg.pl dla ukraińskich studentów PG potrzebujących pomocy np. w wypełnianiu wniosku o zapomogę, czy uzyskania miejsca w akademiku, etc.

 

Hall główny Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w południe, 26 lutego
Hall główny Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w południe, 26 lutego
Fot. Marek Wałuszko/www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 26 LUTEGO, GODZ. 16.02

#StudencidlaUkrainy - zbiórki na Uniwersytecie Gdańskim i innych uczelniach - teraz i w przyszłym tygodniu

Od soboty 26 lutego na Wydziale Nauk Społecznych UG (kampus oliwski przy ul. Bażyńskiego 4) trwa zbiórka darów dla mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy. Ta oddolna, studencka inicjatywa spotkała się z ogromnym odzewem. Korytarz wydziału wypełniają przynoszone przez gdańszczan torby i kartony. Są w nich m.in. żywność o długiej dacie ważności, żywność dla dzieci czy środki higieny osobistej. Studenci odbierają dary i sortują produkty na różne grupy. Przedmioty oraz żywność przekazane zostaną instytucjom samorządowym i publicznym, które rozdysponują je potrzebującym. Wśród nich: Fundacja Gdańska, Caritas, Gaudium Vitae, Polski Czerwony Krzyż oraz Fundacja Droga.

Jedną z inicjatorek akcji jest Marcelina Wilczewska, studentka pierwszego roku politologii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Rozmawialiśmy w gronie znajomych o sytuacji na Ukrainie i stwierdziliśmy, że nie jesteśmy w stanie patrzeć biernie na to, co się dzieje. Postanowiliśmy zrobić zbiórkę. Najpierw było nas 6 osób, potem zaczęły dołączać kolejne. Rozeszło się na inne wydziały i inne uczelnie m.in. SWPS, GUMed czy WSAiB, które też dołączają się do akcji pod wspólnym szyldem „Studenci dla Ukrainy. Pomagamy” - mówi Marcelina Wilczewska. - Przychodzimy tutaj rotacyjnie. Teraz na dyżurze jest 10 osób. To są studenci, którzy sprzeciwiają się agresji rosyjskiej i chcą pokazać, że wprawdzie są podejmowane decyzje na szczeblu państwowym, ale to nie oznacza, że ludzie nie mają pomagać.  

Jakie dary, dokąd i w jakich godzinach można przynosić - szczegółowe dane na profilu wydarzenia na Fb. oraz po wpisaniu: #studencidlaUkrainy w wyszukiwarce Fb.

Zbiórka trwać będzie codziennie do odwołania w godzinach otwarcia siedziby Wydziału Nauk Społecznych UG
Zbiórka trwać będzie codziennie do odwołania w godzinach otwarcia siedziby Wydziału Nauk Społecznych UG
Fot. Marek Wałuszko/www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 26 LUTEGO, GODZ. 14.50

Pierogarnia “Pierogi Lwowskie” założona dziesięć lat temu we Wrzeszczu przez ukraińską właścicielkę prowadzi zbiórkę darów rzeczowych, które trafią na granicę ukraińsko - polską. “W odpowiedzi na falę pytań jak możecie pomóc i w odruchu serca organizujemy zbiórkę. Dowozem darów na granicę zajmiemy się osobiście po zgromadzeniu odpowiedniej ilości pomocy materialnej” - czytamy na Fb Pierogarni pod zdjęciem pierwszych przyniesionych rzeczy. Co jest potrzebne:

- woda mineralna, soczki dla dzieci;

- żywność dla niemowląt (mleko modyfikowane, kaszki błyskawiczne, słoiczki itp.)

- środki higieniczne: pieluchy dla dzieci, mokre chusteczki, podpaski

- sucha żywność (konserwy, kabanosy, batony i dania ekspresowe)

- kosmetyki (mydło, pasta do zębów)

- koce i śpiwory, koce termiczne

- żywność dla zwierząt  

Pierogi Lwowskie mieszczą się w Górnym Wrzeszczu przy ul. Do Studzienki 8; kontakt telefoniczny 571 381 117 lub 693 171 905.

Zbiórka w Pierogach Lwowskich zaledwie po godzinie trwania
Zbiórka w Pierogach Lwowskich zaledwie po godzinie trwania
Fot. Fb Pierogi Lwowskie

 

Bank Żywności w Trójmieście prowadzi zbiórkę darów spożywczych

W Trójmieście czekamy na pierwsze zorganizowane grupy uchodźców z Ukrainy. Kompletujemy dla nich paczki żywnościowe, za chwilę ruszymy też z przygotowywaniem i dowozem ciepłych posiłków - czytamy na Fb BŻT. Na tę chwilę potrzebujemy:

- produktów gotowych do spożycia, nie wymagających podgrzewania: konserwy mięsne i warzywne, batony energetyczne, słodycze

- produktów instant (do zalania wrzątkiem): zupki chińskie, zupy w proszku, kisiele, owsianki itp.

- mleko w proszku, mleko dla niemowląt, dania w słoikach dla dzieci

- kawa, herbata, cukier, kakao do picia

- woda butelkowana, soki i napoje (w kartonach lub butelkach)

Zbieramy też naczynia jednorazowe: talerze płytkie i głębokie, kubki, sztućce!

Produkty można przynosić do Sklepów Społecznych w Gdańsku i Gdyni OD PONIEDZIAŁKU, 28 lutego:

Gdańsk, ul. Wolności 52 (Nowy Port), pon.-pt. 9.30-15.30, czw. 12-18

Gdynia, ul. Lotników 86, wt. 10-14, czw. 14-18

Gdynia, ul. Maciejewicza 11, pon. 12-16, śr. 12-16

A W CIĄGU WEEKENDU - 26/27 luty - można dostarczać dary dla BŻ do wrzeszczańskiego lokalu House of Seitan (Wajdeloty 3, w godz. 12-20).

Jeśli nie możesz dołączyć do zbiórki, BŻ zachęca do wpłat, które pomogą sfinansować zakup najpotrzebniejszych produktów:

Nr konta: 64 1160 2202 0000 0000 6249 3454

Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe - pomoc uchodźcom z Ukrainy

BŻ potwierdza, że będą potrzebni wolontariusze do pomocy przy rozdysponowaniu darów, ale na razie jeszcze nie wiadomo jeszcze kiedy i ilu osób będzie potrzeba. Na Fb pojawią się informacje na ten temat.

 

AKTUALIZACJA, SOBOTA, 26 LUTEGO, godz. 11.50

Facebookowa zbiórka funduszy prowadzona przez Fundację Gdańską w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie jest już ponad 113 tys. zł. Zbiórka prowadzona jest także przez stronę internetową akcji.

Dane do przelewu:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Gdańska

Nr rachunku: 92 1090 1098 0000 0001 1637 4445

Tytuł: Gdańsk Pomaga Ukrainie

Na stronie internetowej akcji można również zgłaszać chęć innego rodzaju wsparcia Ukrainek i Ukraińców, wypełniając specjalny formularz.

Dokładnie opisz jak możesz pomóc - im bardziej szczegółowy opis, tym łatwiej będzie nam rozdysponować pomoc. Co można zaoferować i jakie informacje zawrzeć w formularzu?

Wsparcie psychologiczne dla uchodźców
- języki, jakimi się posługujesz
- informacja, czy zajmujesz się tym zawodowo, czy studiujesz psychologię (jeśli nie, to nie szkodzi)

Zakwaterowanie
- ile osób możesz zakwaterować?
- na jak długo?
- kiedy możesz zacząć?

Tłumaczenie
- jakie języki znasz?
- czy jesteś tłumaczem przysięgłym? (jeśli nie, to nie szkodzi)

Opieka nad dziećmi
- chcesz pomóc w opiece nad dziećmi w swoim domu czy w placówce?

Inna pomoc wolontariacka
- daj znać, jak możesz wesprzeć akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie
- będziemy potrzebować pomocy w placówce przy zbiórce, transportów (zarówno autami osobowymi, jak i większymi busami)

Chcesz oddać rzeczy? Niedługo rozpocznie się zbiórka - wystarczy obserwować stronę Gdańsk Pomaga Ukrainie na Facebooku, tam umieszczane są wszystkie aktualności o pomocy koordynowanej przez Fundację Gdańską.

 


Rosja zaatakowała Ukrainę, zbombardowane lotniska. Gdańsk solidarny z Ukraińcami

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia