
Baza wiedzy: Gdańsk pomaga Ukrainie. Jak to robić mądrze? Українська мова. Pусский
ŚRODA, 9 MARCA 2022
- Na UG powstaje świetlica dla dzieci z Ukrainy, apel o wsparcie rzeczowe projektu
Studenci z Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego chcą utworzyć Strefę Działań Twórczych na uczelni, w której mali goście z Ukrainy będą mogli spędzać czas na kreatywnej zabawie, dając rodzicom chwilę wytchnienia lub czas na załatwienie ważnych spraw.
“Idea jest taka, by przygotować ją własnymi siłami i środkami. Z Waszą pomocą na pewno się uda” - piszą studenci i apelują o wsparcie przedsięwzięcia.
Lista potrzeb:
- regały z dostępem z obu stron (np. Ikea Kallax) – 4-6 sztuk
- niskie stoliczki dla młodszych dzieci białe/drewniane – 4 szt.
- małe krzesełka białe/czerwone/niebieskie (np. Ikea Mammut, Sundvik lub Kritter) – 12 szt.
- poduchy, worki sako, materacyki do siedzenia
- fotel (wygodny do karmienia) – 1 sztuka
- kanapa do siedzenia – 2 szt.
- przewijak z szafką – 1 sztuka
- mikrofalówka – 1 szt.
- czajnik – 2 szt.
- lampka (nocna lub na klips) – 4 szt.
- lampa stojąca – 2 szt.
- przedłużacz – 4 szt.
- A także dodatki w marynistycznym stylu (żaglówki, latarnie, rybki, kotwice itp.) i materiały do uszycia zasłonek, poduch i innych rekwizytów ( czerwone/ niebieskie/ granatowe/ z marynistycznymi wzorami)
- materiały plastyczne – nowe kredki, pisaki, plastelina, bloki techniczne i rysunkowe, farby, pędzelki, kleje,
- zabawki – głównie klocki duplo i lego, puzzle, kuchnia dla dzieci, gry planszowe,
- rośliny
Mniejsze rzeczy można dostarczać bezpośrednio do gmachu Wydziału Nauk Społecznych UG (ul. Bażyńskiego 4).
Gotować przekazania większych gabarytowo mebli zgłosić należy w formularzu.
- Hospicjum Dutkiewicza gości hospicyjną rodzinę z Ukrainy
W minioną sobotę (5 marca) w naszej siedzibie zamieszkała rodzina z Zaporoża, której syn został podopiecznym Hospicjum Dutkiewicza - informuje Paweł Ryta z Fundacji Hospicyjnej. - Pani Jelena, pan Aleksandr oraz ich syn Ivan znaleźli schronienie w Gdańsku. Przed wojną otaczało ich opieką domowe hospicjum w Zaporożu. Niestety w wyniku działań zbrojnych, utraciło ono możliwość niesienia pomocy swoim pacjentom.
Prezes Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz przewiozła gości do Trójmiasta z Lublina. Pacjent i jego rodzice mają za sobą długą i ciężka podróż - nim trafili do Gdańska pokonać musieli ponad 1800 kilometrów.
- Zbieramy obecnie informacje o tym, czego potrzebują nasi goście. Najpilniejszą potrzebą jest w tym momencie mieszkanie dla nich, dzięki czemu Ivan stanie się podopiecznym Hospicjum Domowego - dodaje Paweł Ryta. - Niebawem do naszych gości dołączą kolejne osoby. Będziemy na bieżąco informowali o ich przyjeździe.
WTOREK, 8 MARCA 2022
- Centrum Koordynacji Kierowców, koordynacja transportu z granicy, potrzebni kierowcy i wolontariusze
By usprawnić kontakt na linii potrzebujący transportu - chcący go udzielić, w Gdańsku powstało Centrum Koordynacji Kierowców “Od granicy do mieszkania”. Na stronie internetowej Centrum dostępne są formularze i numery telefonów, pod którymi zgłaszać mogą się zarówno uchodźcy i osoby wspierające ich w Polsce, by załatwić transport w konkretne miejsce, jak i kierowcy posiadający samochody różnej wielkości, z którymi chcą zaangażować się w nieustającą logistykę ludzi i darów z i na granicę polsko - ukraińską.
Potrzebni są też wolontariusze - pracownicy infolinii, najlepiej znający języki obce (ukraiński, rosyjski, angielski) - nie muszą być to osoby z Trójmiasta. Na podanej stronie internetowej znaleźć można także słowniczek podstawowych zwrotów w języku ukraińskim i poradnik dla kierowców.
- Zbiórka fotelików samochodowych
Ogólnopolska sieć sklepów handlujących dziecięcymi fotelikami samochodowymi “Osiem Gwiazdek” zachęca do użyczania niepotrzebnych już fotelików osobom przewożącym uchodźców spod granicy. A z drugiej strony - zaprasza kursujących na granicę do pobrania takiego fotelika (uwaga! - aktualnie trwa zbiórka, foteliki zebrane dotąd, zostały rozdane).
Priorytetem są foteliki łatwe w montażu i - oczywiście - sprawne. Potrzebne są wszystkie grupy wagowe. Można je zostawiać w sklepach “Ośmiu Gwiazdek” w Gdańsku i Gdyni po uprzednim kontakcie telefonicznym.
- Gdańsk, tel. 666 911 818, ul. Władysława Jagiełły 2
- Gdynia, tel. 570 120 080, ul. Łużycka 1B/1
PONIEDZIAŁEK, 7 MARCA 2022
Potrzeba żywności w punkcie przy Dolnej Bramie 8
W punkcie Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8 udzielane jest pierwsze wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Tutaj też przyjmowane są produkty spożywcze, kosmetyczne, higieny osobistej.
Potrzeba pilnie produktów spożywczych, m.in.:
- jedzenia w puszkach z długim terminem przydatności do spożycia
- sosów w słoikach
- mleka dla dzieci w małych kartonikach
- soczków dla dzieci
- dań instant (najlepiej w pojemnikach)
- oleju w małych butelkach
- dżemów
- mąki
- cukru
- chleba tostowego
- wafli ryżowych
Prośba o dostarczanie małych opakowań.
Potrzebne rzeczy można przywozić do godz. 20.00.
Kolejny tir z pomocą dla Ukrainy wyjechał z Gdańska

Polsat Plus Arena Gdańsk jest centralnym magazynem zbiórki Gdańsk Pomaga Ukrainie. To tutaj gdańszczanki i gdańszczanie, w tym mieszkający tu obywatele Ukrainy, przywożą dary. To tutaj także przyjmowana jest pomoc od rodaków mieszkających poza granicami kraju.
Dzięki pomocy mieszkańców udało się przygotować do transportu drugiego tira, który wyjechał o godzinie 16:00 do Lublina, następnie do Łucka, by docelowo wesprzeć miejscowość Równe. Na 32 paletach zgromadzono m.in. ponad 3,5 tysiące artykułów higieny osobistej, koce, latarki (w tym czołówki), śpiwory, karimaty, baterie, powerbanki, ręczniki i koce termiczne, odzież militarną.
Transport jest organizowany bezkosztowo, dzięki zaangażowaniu firmy InPost. Dary powinny być na miejscu we wtorek, 8 marca, wieczorem.
Wciąż na w magazynie na Polsat Plus Arenie Gdańsk potrzebne są dary pierwszego użytku, które przeznaczone są dla gdańskich punktów recepcyjnych.
WAŻNE: zbierane są tylko nowe rzeczy.
Wolontariuszki dziergają koce dla Ukrainy. Może dołączysz?
W ISE Dolne Miasto - Inkubator Sąsiedzkiej Energii grupa wolontariuszek - entuzjastek robótek ręcznych dzierga koce i pledziki, których pierwsza partia trafiła już do Lwowa razem z konwojem akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie.
Jeśli chcesz przyłączyć się do grupy dziergających takie ciepłe okrycia, wystarczy przyjść na kolejne spotkanie Klubu Robótek Ręcznych w Inkubatorze ISE, który mieści się na przy ul. Reduta Wyskok 2. Wszelkie materiały, łącznie z włóczką (apel o jej dostarczanie spotkał się z ogromnym odzewem) są zapewnione.
Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek, 8 marca, w godz. 10.30 - 12 i w każdy kolejny wtorek w tych samych godzinach. Kontakt z ISE przez profil na Fb i pod nr tel. 58 716 31 59 (w godz. 9-16).

Ponad 120 osób uciekających z Ukrainy przed wojną zamieszkało w akademiku PG - zbiórka darów trwa
Akademik mieści się w Brzeźnie. Budynek został kompleksowo przygotowany do kwaterunku przez pracowników i studentów uczelni, a transport uchodźców z Przemyśla zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach specjalnego pociągu wiozącego 252 osoby. Około połowa pasażerów, głównie kobiet i dzieci, znalazła schronienie w brzeźnieńskim domu studenckim PG.
Akademik został wcześniej kompleksowo przygotowany na przyjęcie uchodźców: pokoje wyposażono w komplety pościeli, suchy prowiant, przekąski i napoje, środki czystości oraz artykuły higieniczne. Wszystkie te rzeczy pochodziły z prowadzonej od tygodnia zbiórki darów na kampusie PG.
– Mobilizacja naszej społeczności akademickiej w tej niezwykle trudnej sytuacji dla naszych przyjaciół z Ukrainy jest ogromna – podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Ostatnie dni pokazały, że razem jesteśmy w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom i pomagać na wielu polach. Zbiórka, którą zorganizował Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG oraz Samorząd Studentów PG jest jedną z największych w Trójmieście, a przygotowanie i przekazanie uchodźcom jednego z naszych akademików to kolejny element całej gamy działań pomocowych, nad którymi nieustannie pracujemy.

– Przygotowanie budynku na przyjęcie tak licznej grupy było dużym wyzwaniem, ale dzięki wspólnej pracy studentów i pracowników uczelni udało się to zrobić w zaledwie dwa dni – mówi Anna Modrzejewska, kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG, który koordynował zakwaterowanie przyjezdnych. – W niedzielę, w ciągu dnia w akademiku pracowało od rana blisko 50 wolontariuszy: pracowników uczelni i naszych studentów, w tym również z Ukrainy, Rosji i Białorusi oraz ich znajomych. Tuż po przyjeździe każdy z naszych gości wypełnił krótki formularz osobowy, otrzymał ciepły posiłek i instrukcje dalszego postępowania.
Akademik PG, przeznaczony na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, jest obecnie wypełniony w ok. 80 proc. (łącznie jest tam 160 miejsc noclegowych w pokojach 1- i 2-osobowych).
Wśród przyjezdnych znalazło się dużo dzieci, którym PG zapewniła też bezpłatną, wstępną opiekę medyczną, a w najbliższym czasie uruchomi też świetlicę na terenie uczelni, gdzie w godzinach popołudniowych pracownicy i studenci uczelni będą organizować aktywności dla najmłodszych.
Nadal trwa również zbiórka darów na rzecz uchodźców z Ukrainy, która odbywa się w budynku Hydromechaniki PG (nr 11) na terenie uczelnianego kampusu. Zobacz aktualną listę potrzebnych rzeczy.
NIEDZIELA, 6 MARCA 2022

Pociągi specjalne z Gdańska do Przemyśla i z powrotem do Gdyni
Pociąg specjalny, który na polecenie marszałka województwa pomorskiego marszałka Mieczysława Struka wyruszył w sobotę, 5 marca, z Gdańska do Przemyśla, przyjechał do Gdyni ok. godz. 20.30. W pociągu znajdowało się 252 uchodźców, wśród nich 90 dzieci. Były też dwa koty i pies. Pasażerowie pochodzą z różnych części Ukrainy: Charkowa, Odessy, Kijowa. Większość z nich była wyczerpana ucieczką z ogarniętego wojną kraju: kiedy pociąg ruszył w drogę niemal natychmiast zasnęli.
W Gdyni na pasażerów pociągu czekał transport, który pozwoli im dotrzeć na przygotowane przez pomorskie samorządy kwatery. Niektórzy pasażerowie mają zapewniony nocleg u swoich rodzin lub znajomych. Część uchodźców planuje też ruszyć z Trójmiasta dalej – zarówno do innych miast w północnej Polsce, jak i za zachodnią granicę naszego kraju.
– Wojna w Ukrainie trwa już ponad tydzień i coraz więcej uciekinierów trafia na granicę. W tej sytuacji liczy się czas i tempo działania. Stąd błyskawiczna decyzja, żeby posłać na granicę specjalny pociąg. Na uchodźców czeka na Pomorzu bezpieczne schronienie i pomoc. Oczywiście jeśli sytuacja będzie tego wymagać, uruchomimy kolejne pociągi. Dziś dziękuję prezydentowi Przemyśla Wojciechowi Bakunowi za sprawną pomoc na granicy, a także samorządowcom z Pomorza za pomoc dla uchodźców – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Wcześniej - w niedzielne popołudnie - do Gdyni przyjechał pociąg specjalny PKP z uchodźcami wojennymi z Ukrainy, którzy przeszli przez punkt recepcyjny w Przemyślu. Na Dworcu Głównym wysiadło ok. 150 osób, część z nich przesiadła się do autokarów, które wyruszyły do Słupska.
Od czwartku na Pomorzu przebywa 250 dzieci z ukraińskich sierocińców. Po czterodniowej podróży autokarowej podopieczni domów dziecka znaleźli schronienie w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie i w Domu Wczasów Dziecięcy w Wygoninie. Mają zapewnioną opiekę pedagogiczną, psychologiczną i medyczną. Najmłodsze z dzieci ma dwa miesiące, najstarsze 18 lat.
SOBOTA, 5 MARCA 2022
Wspieraj i pomagaj Ukrainę
W marcu 2020 roku Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska zorganizowały akcję „Gdańsk Pomaga” - wielosektorowy projekt pomocy doraźnej dla mieszkańców i mieszkanek miasta, którzy w obliczu pandemii nie byli objęci systemową opieką. Pod koniec lutego 2022 roku w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami zaatakowanych brutalnie przez Rosję, uruchomiona została akcja „Gdańsk Pomaga Ukrainie”, która oferuje pomoc naszym braciom i siostrom, zarówno na terenie Ukrainy, jak i tym mieszkającym w Gdańsku.
Prowadzona jest zbiórka pieniędzy na FB zorganizowana przez Fundację Gdańską.
Istnieje również możliwość przekazania pieniędzy przelewem tradycyjnym lub płatnością dotpay. Szczegółowe informacje.
Dane do przelewu:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Gdańska
Nr rachunku: 92 1090 1098 0000 0001 1637 4445
Tytuł: Gdańsk Pomaga Ukrainie
Środki zebrane w ramach zbiórki pieniędzy zostaną przekazane na realizację działań pomocowych przez organizacje pozarządowe, które już dzisiaj prowadzą działania humanitarne w Ukrainie oraz na pomoc udzielaną wspólnocie ukraińskiej w Gdańsku.
W ramach zbiórki Gdańsk Pomaga Ukrainie zebrano do tej pory (stan na sobota, 5 marca, godz. 10.00) ponad 1,3 mln złotych. 500 tysięcy zł zadeklarowała Fundacja LPP.
Poza zbiórką organizowaną w ramach Gdańsk Pomaga Ukrainie w całym Trójmieście sprawnie działa bardzo wiele zbiórek m.in.: produktów spożywczych, chemicznych, śpiworów.
(kliknij w mapę, aby aktywować)

Na Polsat Plus Arena Gdańsk uruchomiono oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe. Dary zostaną dostarczone konwojem do osób w Ukrainie. Pamiętajcie, że zbierane są tylko rzeczy nowe.
Zadzwoń pod specjalny numer w celu umówienia się na dostarczenie większej ilości rzeczy (materiały ze zbiórek i lokalnych punktów pomocowych). Kontakt +48 509 502 893.
Pojedyncze paczki z darami można dostarczać do sekretariatu Polsat Plus Arena Gdańsk,
przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, parking P1 (brama wjazdowa nr 1).
Kontakt + 48 517 250 663.
Sprawdź czego potrzeba najbardziej
W punkcie Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8 udzielane jest pierwsze wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Tutaj też przyjmowane są produkty spożywcze, kosmetyczne, higieny osobistej.
Potrzeba pilnie:
- jedzenia w puszkach z długim terminem przydatności do spożycia
- sosów w słoikach
- mleka dla dzieci w małych kartonikach
- soczków dla dzieci
- dań instant (najlepiej w pojemnikach)
- oleju w małych butelkach
- dżemów
- mąki
- cukru
- chleba tostowego
- wafli ryżowych
oraz
- kosmetyków dla dzieci (zwłaszcza do lat 2): kremy, szampony itp.
- żeli 2w1, gąbek do kąpieli
- płynów do naczyń, gąbek do naczyń
- kocy i poduszek
- grzebieni i szczotek do włosów
- proszków do prania
W przypadku żywności prośba o dostarczanie małych opakowań. W punkcie przy Dolnej Bramie nie jest prowadzona zbiórka ubrań.
Potrzebne rzeczy można przywozić do godz. 20.00.
Specjalny pociąg z Pomorza po uchodźców z Ukrainy
Na polecenie marszałka województwa pomorskiego Marszałka Struka ok. godz. 22.00 wyruszył z Gdańska do Przemyśla specjalny pociąg. W niedzielę, 6 marca, rano zabierze on z rejonu przygranicznego ok. 450 uchodźców, którzy zostaną przewiezieni do Trójmiasta i zakwaterowani na terenie Gdańska, Gdyni, Osieka i Sierakowic w kwaterach przygotowanych przez lokalne samorządy.
Pociąg ruszył ze stacji Gdańsk Główny w sobotę, 5 marca, około godz. 22.15.
Fundacja LPP wspiera akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie kwotą 500 tysięcy złotych
Firma odzieżowa LPP informuje, że w związku z rosnącą skalą potrzeb zarówno w Ukrainie i w Polsce, wraz z Fundacją LPP zwiększyła wartość pomocy finansowej, jak i rzeczowej na rzecz osób dotkniętych konfliktem zbrojnym do 20 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na dalsze działania mające na celu zapewnienie najpilniejszych potrzeb uchodźców przybywających do naszego kraju, jak i tych, pozostających w objętym wojną kraju.
- W ramach współpracy z Fundacją Gdańską oraz Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej środki finansowe przeznaczane są m.in. na pomoc rzeczową, zakwaterowanie, pomoc psychologiczną oraz na utrzymanie i wyposażenie punktów pomocy humanitarnej w Ukrainie - komentuje Patrycja Zbytniewska, prezes zarządu Fundacji LPP. - Osobom potrzebującym przekazane zostaną także karty upominkowe na zakup ubrań, a na rzecz Pomorskiego Oddziału PCK odzież marek LPP.
Prawie 800 osób trafiło do centrum Gdańsk Pomaga Ukrainie przy Dolnej Bramie 8
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na swoim profilu na FB:
Liczba osób, które trafiają do centrum Gdańsk Pomaga Ukrainie przy Dolnej Bramie 8 rośnie z dnia na dzień. Do tej pory do naszego punktu trafiło 779 osób, a tylko wczoraj (piątek, 4 marca - red.) udzieliliśmy wsparcia 319 osobom. Wciąż potrzebne jest wasze zaangażowanie. Każdy, kto chce dołożyć swoją cegiełkę do gdańskiej pomocy, zapraszam na stronę ukraina.gdanskpomaga.pl.
Dziękuję za wasze wielkie serca!
W ramach zbiórki Gdańsk Pomaga Ukrainie zebrano do tej pory (stan na sobota, 5 marca, godz. 10.00) ponad 1,3 mln złotych.
W gdańskich zbiórkach, centrach koordynacyjnych przy ulicach Dolna Brama i Traugutta pomaga ponad 2700 wolontariuszy.
Dwa punkty zbiórki Towarzystwa Przyjaciół Gdańska
![]() plakat maly
brak autora
|
Towarzystwo Przyjaciół Gdańska w związku z sytuacją na Ukrainie otwiera dwa punkty darów na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy:
- ul. Długi Targ - Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00
- ul. Warzywnicza 10 - biuro Towarzystwa Przyjaciół Gdańska od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00
Przyjmowane są:
- śpiwory, koce, pościele, kołdry, poduszki
- talerze, kubki, szklanki, sztućce, czajniki elektryczne
- pieluchy i chusteczki nawilżane dla dzieci, ręczniki papierowe, papier toaletowy
- środki higieny osobistej (podpaski, tampony, szampony, mydło, pasty do zębów itp)
- jedzenie z długim terminem przydatności (makaron, ryż, kasza, oleje itp)
Wszystkie dary zostaną przekazane do Osiedla Studenckiego Politechniki Gdańskiej, które przygotowuje akademik nr 11 w Brzeźnie na ewentualne przyjęcie uchodźców z Ukrainy oraz do pomocy doraźnej na granicę polsko-ukraińską.
Bezpłatne treningi piłki nożnej dla ukraińskich dziewczynek
Klub AP Lotos Gdańsk zaprasza na treningi piłkarskie dziewczynki z roczników 2017-2009. Zajęcia w zależności od grupy wiekowej (U-7, U-9, U-11 i U-13) odbywają na sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 55 w Nowym Porcie lub na boisku Zespołu Szkół Morskich.
- Ukraińskie dziewczynki mogą bezpłatnie dołączyć do naszych grup treningowych i wspólnie z naszymi zawodniczkami cieszyć się grą w piłkę nożną. Zapewnimy im odzież treningową tak, żeby mogły czuć się pełnoprawnymi członkiniami naszego klubu - mówi Weronika Możejko, rzecznik prasowy klubu.
Kalendarz treningów jest dostępny na stronie internetowej aplg.sportbm.com.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: biuro@aplg.pl lub telefonicznie: 690 493 472.
Pomorska kultura dla Ukrainy - oświadczenie
Ostatnie dni przyniosły Europie wojnę, której nikt nie rozumie. Cała Europa i pół świata, idąc ramię w ramię, potępia bezprzykładną agresję militarną i atak na podstawowe wartości, jakie winny obowiązywać w wolnym, demokratycznym świecie. Solidarność i współdziałanie, a także zgodność w komunikowaniu kolejnych sankcji nałożonych na Rosję mają bezprecedensową skalę i zasięg.
W obecnej sytuacji swoje zadanie ma do wypełnienia także kultura, w tym kultura pomorska. Naszym obowiązkiem jest stanąć po stronie słabszych, tych wszystkich artystów ukraińskich i ich rodzin, które są ofiarami wojny, które muszą porzucić swoje domy, aby ratować życie. Dlatego też, deklarując wsparcie dla ludzi kultury w Ukrainie, potępiamy agresję Rosji, wszelkie przejawy bezprzykładnego bestialstwa i terroru.
Deklarujemy jednocześnie, iż każdy ukraiński artysta, który przyjedzie do Polski, na Pomorze, dostanie wszelką możliwą pomoc, możliwość życia i tworzenia.
Wspieramy stanowisko dyrektorów pomorskich instytucji artystycznych, którzy we wspólnym oświadczeniu stwierdzili: nie widzimy możliwości współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami i artystami, którzy są bezpośrednio i pośrednio powiązani z reżimem Putina (...). Brak współpracy z tymi instytucjami i artystami jest wyrazem naszej solidarności i wielkiego szacunku dla bohaterskiej postawy społeczeństwa ukraińskiego.
Równocześnie dostrzegamy wypowiedzi rosyjskich pisarzy, takich jak Włodimir Sorokin czy Borys Akunin, rezygnacje z dyrektorowania rosyjskim teatrom przez czołowych artystów rosyjskiej sceny i wiele innych postaw świadczących o tym, że nie można mówić o jednomyślności w ocenie działań Putina przez rosyjskich artystów. Dlatego też sankcje w stosunku do rosyjskich artystów i kultury powinny być traktowane za każdym razem indywidualnie. Są jednak przypadki, które wymagają szybkiej reakcji - jednym z nich jest zablokowanie dalszego funkcjonowania Rosyjskiego Domu Kultury w Gdańsku.
Wsparcie AWFiS w Gdańsku dla akademików i kandydatów na studia z okupowanej Ukrainy
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku podjęła działania dedykowane społecznościom akademickim okupowanego kraju a także kandydatom na studia, dając możliwość podjęcia, kontynuowania nauki oraz zapewnienia wsparcia kadrze dydaktycznej w pracy zawodowej.
W związku z tym AWFiS:
- prowadzi zapisy na bezpłatny kurs języka polskiego dla kandydatów na studia i studentów, który pozwoli szybciej odnaleźć się w Polsce w tej trudnej sytuacji. Kurs rozpocznie się w połowie marca, zajęcia odbywać się będą 2 razy w tygodniu . Tematyka zajęć będzie skupiać się na słownictwie związanym z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych oraz załatwianiem spraw urzędowych
- umożliwia wstępne zapisy na bezpłatne studia dla kandydatów uchodźców z Ukrainy, którzy chcieliby rozpocząć naukę w AWFiS w roku akademickim 2022/2023 w języku polskim na kierunkach: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i hotelarstwo, fizjoterapia, kosmetologia, terapia zajęciowa, diagnostyka sportowa, dietetyka w sporcie i rekreacji, trener personalny i fitness, aktywność fizyczna i terapia środowiskowa lub angielskim na kierunkach: wychowanie fizyczne, sport (II stopień), turystyka i hotelarstwo, terapia zajęciowa oraz kosmetologia
- umożliwia bezpłatne kontynuowanie studiów studentom uchodźcom z Ukrainy kierunków: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia, kosmetologia, terapia zajęciowa posiadający status uchodźcy lub Kartę Polaka
- deklaruje stworzenie grup specjalistycznych lub umożliwienie indywidualnego toku studiowania (kwestie pootwierania efektów uczenia się uczelnia będzie regulować indywidualnie)
- uruchamia specjalny fundusz zapomogowy dla 20 studentów uchodźców z Ukrainy, którzy podejmą studia na uczelni
- umożliwia podjęcie tymczasowej pracy w semestrze dla 10 profesorów z Ukrainy wykładających językiem polskim lub angielskim w zakresie nauk o zdrowiu
- umożliwia odbycie staży naukowych dla 10 doktorów i doktorantów, którym umożliwimy prowadzenie odpłatnych zajęć na studiach, studiach podyplomowych i innych formach kształcenia
Szczegółowych informacji dotyczących zasad podejmowania kandydatów na studentów, kontynuowania studiów, pracy i staży naukowych dla wykładowców i doktorantów oraz oferowanego kursu/kursów języka polskiego udziela:
Biuro Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu
im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
ul. K. Górskiego 1, 80-336 Gdańsk
tel. +48 58 55 47 233; +48 511 176 938 p. 110
joanna.pietrzak@awf.gda.pl
marcin.bialas@awf.gda.pl
Opatrunki, latarki, śpiwory, środki higieny. Na gdańskim stadionie trwa zbiórka dla Ukrainy (sprawdź czego nie przynosić!)
PIĄTEK, 4 MARCA 2022
Szyją flagi Ukrainy, dochód na zaopatrzenie konwojów
Produkcja flag ukraińskich w gdańskiej spółdzielni socjalnej ZEROBAN, która na co dzień zajmuje się przerabianiem używanych banerów reklamowych na nowe wyroby, już ruszyła.
Spółdzielnia podkreśla, że szyje po kosztach, a cena flagi pokrywa koszt materiałów i energii plus 5 złotych od każdej sztuki na zakup leków i zaopatrzenia konwojów jadących na Ukrainę.
- Szycie jest naszą kompetencją i w ten sposób wyrażamy swoje poparcie. Tak umiemy najlepiej - podkreślają członkinie krawieckiej spółdzielni.
Flagi szyjemy na bieżąco. Chcesz? Zamów na priv (wchodząc na Fb ZEROBAN), podaj od razu ILOŚĆ I ROZMIAR. Na zdjęciu jest rozpięta ta mniejsza 70 x 112 cm. Cena za nią to 20 PLN. Za flagę w rozmiarze 90 x 150 cm cena wynosi 25 PLN. Chcesz większą? Napisz. Skalkulujemy cenę.

Pracownicy Aresztu Śledczego w Gdańsku podarowali 100 nowych maskotek
Kartony z pluszakami dotarły dziś do magazynu punktu przyjmowania uchodźców w Gdańsku przy ul. Dolna Brama 8.

