• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Pomaga od roku. Potrzebujesz wsparcia w pandemii? Napisz, zadzwoń

Gdańsk Pomaga od roku. Potrzebujesz wsparcia w pandemii? Napisz, zadzwoń

Gdańsk Pomaga to inicjatywa, która wspiera gdańszczan i gdańszczanki od blisko roku. Wśród form pomocy, która do tej pory udzielona została instytucjom i mieszkańcom są m.in. posiłki dla seniorów, dowóz na szczepienia, wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, jak zakupy czy wyprowadzanie psa. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy podsumowującej działania Gdańsk Pomaga.
31.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. (od lewej) Milena Mieczkowska - Fundacja Gdańska, Artur Brzozowski - Gdańsk Pomaga, Dobrawa Morzyńska - Fundacja Gdańska, Natalia Gawlik - Gdańsk.pl
Nz. (od lewej) Milena Mieczkowska - Fundacja Gdańska, Artur Brzozowski - Gdańsk Pomaga, Dobrawa Morzyńska - Fundacja Gdańska, Natalia Gawlik - Gdańsk.pl
Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

 

Gdańsk Pomaga to inicjatywa, która powstała w kwietniu 2020 roku. Pod swoje skrzydła wzięła ją Fundacja Gdańska, która trzyma pieczę nad tym, by akcja mogła służyć jak największej liczbie osób, którym epidemia zaburzyła lub uniemożliwiła normalne funkcjonowanie. Kiedy epidemia dotarła do naszego kraju i regionu, w ramach Gdańsk Pomaga uruchomiono zbiórkę, w której udało się zebrać blisko 580 tys. zł. Pierwsze miesiące działalności Gdańsk Pomaga to m.in. wsparcie dla żłobków, przedszkoli, szkół, hospicjów, domów opieki, szpitali - do których przekazano ponad 300 tys. środków ochrony osobistej. 

- Zaczęliśmy od wątku solidarności z osobami, które miały ciężką sytuację, ale również pomocy od osób, których sytuacja była lepsza i mogły wesprzeć tę zbiórkę choć drobnym groszem - mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. - Środki, które udało się zebrać, miały na celu głównie zakup środków ochrony osobistej dla instytucji, DPS-ów (red. domy pomocy społecznej), hospicjów, osób które najbardziej tego potrzebują i na co dzień wystawione są na pierwszy front walki z koronawirusem. 

Od rozpoczęcia akcji przekazano ponad 300 tys. środków ochrony osobistej (dokładnie 304 634), w tym: rękawiczki, maseczki, przyłbice, fartuchy, płyny dezynfekujące. Dzięki temu udało się pomóc 170 organizacjom i instytucjom: 137 żłobków, 20 organizacji, 11 domów opieki społecznej i hospicjów, 2 szpitale. 

Listopad 2020 - powstaje sztab Gdańsk Pomaga

16 listopada 2020 roku utworzono sztab Gdańsk Pomaga, który mieści się przy ul. Chlebnickiej 24/25. W tym miejscu obsługiwana jest infolinia, czynna 7 dni w tygodniu. 

- Najczęściej odbieramy telefony w sprawie wolontariusza, który mógłby zrobić zakupy, pójść na pocztę, odebrać awizo do którego jest upoważniony czy pójść do apteki, wykupić lekarstwa - wyjaśnia Artur Brzozowski ze sztabu Gdańsk Pomaga

Tutaj odbierane są też maile i załatwiane wszelkie formalności pomocowe, np. przekazywanie zapotrzebowań do instytucji, które wspierają Gdańsk Pomaga.  

- Gdańsk Pomaga to nie jest tylko Fundacja Gdańska, to współpraca wielu gdańskich podmiotów - wyjaśnia Milena Mieczkowska. - To jest MOPR w Gdańsku (red. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie), Regionalne Centrum Wolontariatu, które jest z nami od początku, a pomoc wolontariatu jest bezcenna i potrzebna do tego, byśmy każdego dnia mogli działać. Sztab jest siecią, która pozwala nam funkcjonować i rozsyłać pomoc. Pracownicy sztabu mają najlepszą wiedzę do kogo się zwrócić, gdy potrzebna jest pomoc, na przykład psychologa czy prawnika. My jej nie udzielamy, ale wiemy, kto jej w Gdańsku udziela. Dzięki temu miejscu mogliśmy bardziej skupić na kliencie indywidualnym. 

GDAŃSK POMAGA - POSŁUCHAJ ROZMOWY NA TEMAT POMOCOWEJ INICJATYWY

 

Otwarcie punktu na Chlebnickiej było możliwe także dzięki rządowemu wsparciu, a dokładnie dzięki inicjatywie “Wspieraj Seniora” realizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Od dnia powołania sztabu, udało się wesprzeć 7,5 tysiąca osób, realizując dla nich ponad 20 tys. usług. 

- Dzięki temu wsparciu udało się dołożyć kolejne komponenty do Gdańsk Pomaga, najpierw otworzyć ten punkt, a w grudniu pójść pięć kroków dalej, a dokładnie 35 kroków, ponieważ we wszystkich gdańskich dzielnicach udało się utworzyć lokalne punkty Gdańsk Pomaga - wyjaśnia Dobrawa Morzyńska z Fundacji Gdańskiej

Dzięki lokalnym punktom gdańszczanie i gdańszczanki, którzy potrzebują wsparcia, mogą swoje pierwsze kroki skierować właśnie do miejsc, które znajdują się w ich sąsiedztwie. Także tutaj odebrać można maski ochronne, pochodzące od Agencji Rezerw Materiałowych, które odbierać można codziennie w godz. 9.00-16.00.

 

Na stronie gdanskpomaga.pl znajdziemy mapę, która wskazuje dokładne lokalizacje punktów pomocowych w każdej z dzielnic. Aby wyświetlił się adres, należy wskazać kursorem odpowiednią lokazację
Na stronie gdanskpomaga.pl znajdziemy mapę, która wskazuje dokładne lokalizacje punktów pomocowych w każdej z dzielnic. Aby wyświetlił się adres, należy wskazać kursorem odpowiednią lokazację
gdanskpomaga.pl

 

Ważnym aspektem pomocowym, który trwał od listopada do stycznia były obiady dla seniorów. Ciepłe posiłki trafiały do najbardziej potrzebujących, często samotnych gdańszczan, którzy wielokrotnie nie kryli łez wzruszenia za ofiarowaną im pomoc. Aktualnie wydawanie posiłków zostało wstrzymane, ponieważ skończyło się finansowanie przeznaczone na ten cel. 

                  “Kocham zwierzęta i ludzi, dobro do mnie wraca”. Historie seniorów, którym “Gdańsk Pomaga”


Wyjątkowo intensywny był wolontariuszy Gdańsk Pomaga był grudzień minionego roku. Wolontariusze docierali do potrzebujących nawet w Sylwestra. Robili to w przeróżnych celach, niekiedy chodziło o zwyką pogawękę, która wcale nie jest rzadką potrzebą wśród osób samotnych. Tylko w tym miesiącu pomoc dotarła do blisko 3 tys. gdańszczan i gdańszczanek. 

                       Gdańsk pomaga. Grudzień zaowocował kolejnymi inicjatywami na rzecz potrzebujących gdańszczan


Styczeń 2021 przyniósł kolejną formę pomocy dla gdańskich seniorów, którą jest transport na szczepienie. Z takiej usługi mogą skorzystać
osoby z niepełnosprawnościami, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami. Z pomocy mogą także skorzystać osoby powyżej 70 roku życia, mające trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień. 

                         Koronawirus. 103-letni gdańszczanin już zaszczepiony, skorzystał z bezpłatnego transportu

 

Nz. Pan Zbigniew, 103-latek skorzystał z transportu Gdańsk Pomaga, by zaszczepić się przeciw Covid-19
Nz. Pan Zbigniew, 103-latek skorzystał z transportu Gdańsk Pomaga, by zaszczepić się przeciw Covid-19
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Organizacja dowozów na szczepienia jest możliwa dzięki wsparciu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku i Państwowej Straży Pożarnej. 

- Dzięki programowi Wspieraj Seniora rozbudowaliśmy system Gdańsk Pomaga o dodatakowe usługi, taką usługą jest między innymi dowożenie seniorów na szczepienia - wyjaśnia Dobrawa Morzyńska z Fundacji Gdańskiej. - Żeby skorzystać z takiej pomocy najprościej do nas zadzwonić. 

Z opcji zgłoszenia takiej potrzeby skorzystało już 1100 osób. Dotychczas zrealizowano 890 przewozów seniorów na szczepienia. 

Jak skontaktować się ze sztabem Gdańsk Pomaga?


Telefonicznie: 500 218 337 (zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 - 18.00, w niedzielę - godz. 10.00 - 14.00. 


Mailowo: centrum@gdanskpomaga.pl

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór