• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk patriotyczny. Podziękowania za “wspólną troskę o pamięć”

Gdańsk patriotyczny. Podziękowania za “wspólną troskę o pamięć”

Co łączy organizacje kombatanckie i patriotyczne, przedstawicieli Gdańska i województwa, służby mundurowe, duchownych różnych wyznań i religii oraz dyrektorów Muzeum Gdańska i Muzeum II Wojny Światowej? Wspólne organizowanie uroczystości w rocznice ważnych dla historii Gdańska, Pomorza i Polski wydarzeń. W środę, 8 stycznia, w tym właśnie gronie, odbyło się spotkanie noworoczne.
08.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać elegancko ubranych starszych ludzi siedzących przy odświętnie przygotowanym stole podczas formalnego spotkania. Atmosfera sugeruje uroczysty charakter wydarzenia, z udziałem osób o poważnym i refleksyjnym wyrazie twarzy, być może związanym z uhonorowaniem lub upamiętnieniem.
Pierwszy z prawej - kmdr. w st. spocz. Roman Rakowski, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Podziękowania i życzenia

Spotkanie w Centrum Dolna Brama, którego gospodynią była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, było okazją do podziękowań za miniony rok pracy przy organizacji gdańskich uroczystości patriotycznych, które koordynuje Urząd Miejski w Gdańsku, ale zawsze są one efektem wspólnych działań co najmniej kilku instytucji oprócz Miasta.  

Wśród gości byli m. in. 

  • Prof. Jerzy Grzywacz, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, harcerz Szarych Szeregów, prezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów i prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; 
  • kmdr. w st. spocz. Roman Rakowski, oficer Kedywu ZWZ AK, uczestnik Akcji Burza w Lwowie, prezes honorowy Związku Inwalidów Wojennych RP, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari; 
  • Karol Wardański, przewodniczący pomorskiego Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo - Historycznego;
  • przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak;
  • przedstawiciele służb mundurowych;
  • duchowni różnych wyznań i religii;
  • dyrektorzy Muzeum Gdańska - Waldemar Ossowski i Muzeum II Wojny Światowej - prof. Rafał Wnuk. 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała m. in.: - Cieszę się, że możemy wspólnie z państwem troszczyć się o pamięć - taką pamięć, która wychodzi też do przodu. Staramy się w Gdańsku edukować młode pokolenia poprzez przykłady postaw życiowych i ludzką opowieścią, za co również bardzo państwu dziękuję, a także za współorganizację różnych rocznic i za podpowiadanie ważnych tematów historycznych, o których powinniśmy pamiętać. Zawsze możemy na Was liczyć.

Na zdjęciu widać grupę elegancko ubranych osób siedzących przy odświętnie nakrytym stole, co sugeruje formalne spotkanie lub uroczystość. Wśród uczestników znajdują się zarówno osoby duchowne, jak i cywilne, a jedna z kobiet czyta dokument, co może wskazywać na oficjalny charakter wydarzenia.
Trzeci z prawej - Karol Wardański, przewodniczący pomorskiego Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo - Historycznego
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Najważniejsza okrągła rocznica 2025

Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że dzień przed noworocznym spotkaniem zamknięta została dotychczasowa wystawa stała Muzeum Poczty Polskiej / oddziału Muzeum Gdańska, którą zastąpi ekspozycja większa i bardziej przyjazna dla dzisiejszego odbiorcy. 

- Myślę, że to kolejny dowód, że o naszą tożsamość: gdańską, pomorską, polską chcemy się troszczyć - podkreśliła. - Cieszę się, że stowarzyszenia kombatanckie znalazły swój dom tutaj, przy Dolnej Bramie 8 (adres Centrum Dolna Brama - red.). Wygląda na to, że ta formuła współpracy się sprawdza, nie tylko między państwem, ale też z przychodzącą tu młodzieżą. 

Kończąc, Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że w 2025 obchodzona będzie m. in. 80-ta zakończenia II wojny światowej (przypada 8 maja), a wydarzenie to będzie miało miejsce w czasie prezydencji Polski w Radzie Europy, której również w Gdańsku towarzyszyć będzie wiele wydarzeń: - Życzę Państwu zdrowia i mocy, i cieszę się na kolejny rok współpracy. 

Polska przewodzi w Radzie Unii Europejskiej. Gdański wątek na uroczystej gali

Na zdjęciu widać uroczyste spotkanie, podczas którego starszy mężczyzna w eleganckim garniturze wita się serdecznie z kobietą ubraną w ciemny strój. W tle znajduje się uśmiechnięty mężczyzna trzymający oprawiony dyplom, co sugeruje oficjalną ceremonię wręczenia wyróżnień lub podziękowań.
Życzenia i prezenty dla prof. Jerzego Grzywacza, prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który skończył 96 lat. Jubilata obejmuje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, za nimi stoi Maciej Kukla, kierownik Referatu Organizacyjno - Protokolarnego w Biurze Prezydenta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gratulacje dla dostojnego jubilata

Dzień przed spotkaniem noworocznym 96 urodziny obchodził prof. Jerzy Grzywacz. Jubilat otrzymał bukiet czerwonych róż, życzenia i prezenty, zarówno od prezydent Gdańska, jak i Andrzeja Kowalczysa, pełnomocnika marszałka województwa pomorskiego ds. organizacji pozarządowych (a zarazem gdański radny)

Jubilat był bardzo wzruszony i przypomniał o nieubłaganych skutkach upływie czasu: - Tu, na Pomorzu, w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej w 1989 roku było 2700 kombatantów. Dziś jest czterdziestu kilku… Chciałbym wszystkim państwu życzyć pogody ducha. Zdrowia też, ale ono trochę od nas nie zależy, a pogoda ducha - tak. Nieśmy ją do naszych rodaków, by także mogli cieszyć się życiem.

Odznaczenia

Kmdr. Bożena Szubińska i ppłk. Zbigniew Drozdek ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego podziękowali za “wsparcie władz miasta dla Związku w ciężkich chwilach” i odznaczyli prezydent Gdańska Krzyżem Komandorskim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.  

Złoty Krzyż z Gwiazdą za zasługi dla Związku otrzymał Maciej Kukla, kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego w Biurze Prezydenta Gdańska.

Hanna Śliwa-Wielesiuk, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej wręczyła Aleksandrze Dulkiewicz jubileuszowy medal Stowarzyszenia, które w 2024 roku świętowało 35-lecie istnienia.

Relacje ze wszystkich ubiegłorocznych i wcześniejszych obchodów rocznic historycznych gdańskiego kalendarza znaleźć można na podstronie “Gdańsk Patriotyczny” na naszym portalu.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!