Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na
stronie głównej gdansk.pl
Kwiaty dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego w imieniu mieszkańców Gdańska i Pomorza złożyli, od prawej: Basil Kerski - dyrektor ECS, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
Grzegorz Mehring/ Archiwum ECS
13 grudnia 1981 r. skończył "karnawał" Solidarności
W gronie osób, które upamiętniły ofiary stanu wojennego byli też dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski, radny miasta Gdańska Andrzej Kowalczys oraz członkowie ruchu Obywatele RP oraz stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska.
Gdańsk Pamięta o Grudniach: 1970 - 1981 - 2022. ECS przygotowało bogaty program
W wypowiedzi dla portalu gdansk.pl Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że wydarzenie sprzed 41 lat to ważna rocznica dla Polski.
- Wtedy wielka nadzieja i "karnawał" Solidarności - która została wywalczona przecież tutaj, nieopodal w sali BHP Stoczni Gdańskiej - po półtora roku zostały w tragiczny sposób odebrane przez wojskowy reżim - powiedziała.
Rocznica stanu wojennego zobowiązaniem do aktywności
Podkreśliła, że obecność 13 grudnia każdego roku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców jest nie tylko wyrazem naszej pamięci o ofiarach stanu wojennego.
- Ta data jest też jednocześnie przestrogą i wyzwaniem. Każda wolność i demokracja potrzebuje bowiem aktywnych obywateli, którzy staną po stronie tych wartości - zaznaczyła prezydent Gdańska.
Tragiczny bilans decyzji gen. Jaruzelskiego
Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Był to okres dyktatury wojskowej, podczas której władzę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) przejęła pozakonstytucyjna Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) kierowana przez ówczesnego premiera, I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i ministra obrony narodowej – generała Wojciecha Jaruzelskiego.
W trakcie stanu wojennego internowanych było ok. 10 tys. osób. W wyniku tłumienia protestów represji w czasie stanu wojennego i późniejszych działań władz PRL życie straciło ponad 100 osób.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UPAMIĘTNIENIA 41. ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO:
Wprowadzono liczne ograniczenia praw obywatelskich m.in. zakaz zgromadzeń i godzinę milicyjną, a także kontrolę listów i rozmów telefonicznych. Zawieszono działalność organizacji, zamknięto wiele gazet i czasopism. Wiele osób też straciło pracę i zostało zmuszonych do emigracji.