• Start
  • Wiadomości
  • Mijają dwa lata od śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza PROGRAM WYDARZEŃ

Mijają dwa lata od śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza PROGRAM WYDARZEŃ

Dwa lata temu, 13 stycznia 2019 roku, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany, gdy przemawiał na scenie podczas 27. finału WOŚP. Zmarł następnego dnia. Miasto zaprasza m.in. do odwiedzenia grobu prezydenta i udziału w modlitwie ekumenicznej. Dziś, podobnie jak w środę, ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, a na fasadzie ECS pojawią się zdjęcia prezydenta. Z powodu pandemii wydarzenia upamiętniające można obserwować również na stronie www.gdansk.pl. 29. finał WOŚP został przesunięty na 31 stycznia 2021 roku.
13.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1192-625

 

 

– Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Teraz z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar. I do tego zachęcam, zarówno tych, którzy przeżyli tę śmierć, cenili tę prezydenturę, jak i tych, którzy myślą krytycznie o czasach rządów Pawła Adamowicza - oddajmy w czasie tej rocznicy nasze myśli twórczym rozważaniom. Może wyznaczymy sobie zadanie? Ta śmierć dopomina się bowiem odpowiedzi na wiele pytań: Co to znaczy być gdańszczaninem? Co chciałbym zmienić na swojej ulicy? Czy zapobiegam złu, którego jestem świadkiem? Jak angażuję swój wolny czas? Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku zmieniać będą w nas coś na lepsze.

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! – tak brzmiały jego ostatnie słowa.




Program wydarzeń

  • Biała iluminacja Drogi Królewskiej i spotkanie przy grobie

13 stycznia (środa), obok Katowni, ok. godz. 19.45

W miejscu, gdzie dwa lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, symbolicznie łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

godz. 20.00 Koncert w hołdzie śp. prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi w Bazylice Mariackiej

Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko, Klaudia Trzasko, sopran

Ok. godz. 20.30 złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Adamowicza. 

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie gdansk.pl. Można w nim uczestniczyć, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.

 

  • Zdjęcia pamięci na ECS, baner na Urzędzie Miejskim

13–14 stycznia (środa–czwartek), fasady ECS i Urzędu Miejskiego

Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

Na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja) zawiśnie natomiast baner z biało-czarnym zdjęciem prezydenta Pawła Adamowicza.

 

  • Modlitwa

14 stycznia (czwartek), msza święta, wraz z modlitwą międzywyznaniową - Bazylika Mariacka, godz. 18.00

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie www.gdansk.pl.

Oprawa muzyczna: Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko

  • Agnieszka Tomaszewska, sopran
  • Edyta Łuczkowska-Swat, alt
  • Bogusław Grabowski, organy

O godz. 17.45 z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi "Epitafium" w wykonaniu carillonistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten powstał 14. stycznia 2019 r. pod wpływem tragicznej wiadomości o śmierci prezydenta. Kompozytorka Katarzyny Kwiecień-Długosz, poznanianka, która jest zakochana w Gdańsku i jego carillonach, oparła motyw przewodni utworu o dźwięki a-d-a, stanowiące incipit nazwiska Prezydenta. Z kolei końcowe dźwięki utworu to g-d-a nawiązujące do miasta Gdańska.

Wystąpi także Paweł Hulisz (trębacz z Tubicinatores Gedanenses). Przed utworem „Epitafium” Katarzyny Kwiecień-Długosz zagrają razem nowożytny chorał, który grano w Gdańsku, gdy zmarł jeden z jego burmistrzów.


Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.

 

  • Wywieś flagę na znak solidarności

Rok i dwa lata temu setki flag Gdańska i Polski powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do ich wywieszenia, pojawią się również w przestrzeni miejskiej.

 

  • Książka pamięci prezydenta

Zachęcamy do nabycia publikacji „Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?”, autorstwa Katarzyny Żelazek. Na książkę składa się 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat.

Drugi wątek narracyjny to zdjęcia fotoreporterów (m.in. Renaty Dąbrowskiej, Karoliny Misztal-Świderskiej, Macieja Kosycarza, Anny Rezulak czy Wojciecha Stróżyka), przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia, i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci.

Premiera książki odbyła się w ECS w pierwszą rocznicę zamachu, wydawnictwo dostępne jest online w sklepie muzealnym ECS.

 

  • Projekt online Dobre słowo / słowo złe

Projekt Dobre słowo / słowo złe, zapowiadany przez ECS, z powodu pandemii został przeniesiony na styczeń 2022 roku.

– Obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły realizację tego przedsięwzięcia. Zamysł oparty był na spotkaniu, intelektualnym, emocjonalnym i fizycznym, a tych wartości nie da się w pełni osiągnąć w sieci, chcemy widzieć się twarzą w twarz – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS. – W formule online zrealizujemy w styczniu 2021 roku dwa projekty o charakterze edukacyjnym, którymi chcemy zapowiedzieć wydarzenie w 2022 roku.

Zajęcia poprowadzi Aleksandra Musielak – psycholog, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów z zakresu psychologii klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym; ukończyła intensywny trening Nonviolent Communication; terapeuta nurtu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach – Solution Focused Brief Therapy; dogoterapeuta; członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; jako psycholog skupia się na mocnych stronach dzieci i rodziców oraz pozwala im dostrzec zasoby, które mogą pomóc poradzić sobie z trudną sytuacją.

 

Odbyły się już:

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH - DOBRE SŁOWO MA MOC

11 stycznia 2021, godz. 18.00–20.00

Celem warsztatów jest ukazanie błędów, jakie popełniamy w komunikacji z innymi i pokazanie, jak za pomocą dobrych słów można budować relacje społeczne oparte na szacunku, akceptacji, zrozumieniu i poczuciu bezpieczeństwa, a także kształtować rzeczywistość, w której wszyscy czują się dobrze.

udział / bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji miejsca (od 4 stycznia)

miejsce / online, na platformie zoom, wstęp wolny, po uprzedniej rejestracji na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

 
WARSZTATY DLA RODZICÓW NASTOLATKÓW - DOBRE SŁOWO RODZICA = SUPERMOC DZIECKA!

12 stycznia 2021, godz. 18.00–20.00

Będziemy rozmawiać o sile sprawczej słów i miejscu dobrego słowa w komunikacji z nastolatkiem. Pytań domagających się odpowiedzi jest bardzo wiele.

Celem warsztatu jest uświadomienie rodzicom, że język, jakim się posługują w komunikacji z nastolatkiem kształtuje jego tożsamość. Pokażemy, jak budującą poczucie wartości, siłę mogą mieć słowa i jak mogą wzmacniać pozytywne relacje z nastolatkiem, oparte na szacunku, zrozumieniu i akceptacji. Zastanowimy się, jak komunikować się z nastolatkiem, aby miał świadomość swoich kompetencji i zasobów.

udział / bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji miejsca (od 4 stycznia)

miejsce / online, na platformie zoom, wstęp wolny, po uprzedniej rejestracji na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie