Gdańsk pamięta o bohaterach Armii Krajowej. Uczniowie uporządkują nagrobki żołnierzy

We wtorek, 14 lutego, przypada 81. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. O godzinie 18.00 na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim rozpocznie się akcja społeczna porządkowania nagrobków spoczywających tam żołnierzy. Na każdym z 226 miejsc ostatniego spoczynku gdańskich kombatantów zostanie zapalony znicz.
13.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczniowie zapalający znicze wzdłuż głównej alei.
Światło dla Bohaterów. Uczniowie zapalają znicze wzdłuż głównej alei
fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

   

– Armia Krajowa była z pewnością najlepiej zorganizowanym, choć nie największym podziemnym wojskiem w okupowanej przez Niemców Europie. Powojenne zmiany granic i wejście Polski w orbitę wpływu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich sprawiły, że wielu dawnych żołnierzy Armii Krajowej na długie lata związało swoje życie z Gdańskiem. W portowym mieście widzieli szansę na zdobycie edukacji i pracy, ale też na „rozmycie” się w rzeszy innych ekspatriantów – mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska, jednocześnie prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim. – Na początku lat 90tych, na fali politycznych przemian, weterani Polskiego Państwa Podziemnego założyli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Trzy gdańskie koła terenowe i jedno środowiskowe dbały o upamiętnianie polskich bohaterów, ale też zapewnienia im godnego pochówku wraz z dawnymi towarzyszami broni.  

Dzięki współpracy kombatantów i władz Gdańska powstała Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim. Dziś jest ono miejscem spoczynku doczesnych szczątków akowców. Przypomina ona o ich zasługach dla Ojczyzny i naszego miasta.  

Ponad 220 akowców na Cmentarzu Łostowickim 

– Co roku spotykamy się na Cmentarzu Łostowickim, aby na każdym z już 226 grobów zapalić znicz pamięci, wspomnieć pochowanych tam bohaterów, spotkać się w gronie rodzin, przyjaciół, harcerzy pasjonatów historii – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska. – Wydarzenie, choć ważne w kalendarzu miejskich uroczystości, ma nieco bardziej osobisty charakter. Wielu spośród pochowanych na Cmentarzu Łostowickim żołnierzy Armii Krajowej było naszymi przyjaciółmi lub bliskimi.  

Udział w akcji jest dobrowolny i może w niej wziąć udział każdy. Organizatorzy zapewniają uczestnikom znicze oraz potrzebne narzędzia.  

Wystawa plenerowa dla mieszkańców Nowego Portu  

Wspólnie z Miastem Gdańsk, Stowarzyszeniem Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej przygotowana została wystawa plenerowa „Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej”. Prezentuje ona 18 portretów i biogramów zarówno członków Polskiego Państwa Podziemnego jak i postaci zasłużonych dla środowiska kombatantów.  

– Wystawa dotychczas była prezentowana w ścisłym centrum Gdańska, w dzielnicach Aniołki, Przymorze Wielkie, nieopodal Wartowni nr 1 na Westerplatte. Wszędzie budziła ogromne zainteresowanie gdańszczan i turystów. 14 lutego zawita do Nowego Portu, gdzie, dzięki współpracy z Zespołem Szkół Morskich w Gdańsku, będą mogli się z nią zapoznać zarówno uczniowie tej szkoły, jak i wszyscy mieszkańcy Nowego Portu – dodaje dr Janusz Marszalec.    

Akcja społeczna. Światło dla Bohaterów  

  • Kiedy: 14 lutego 2023 (wtorek), godz. 18.00
  • Gdzie: Cmentarz Łostowicki, Kwatera Akowska (za domem przedbpogrzebowym) 
  • Wstęp: wolny

Wystawa plenerowa. Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej  

  • Kiedy: 14 lutego – 31 marca br. 
  • Gdzie: Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte, ul. Wyzwolenia 8,
  • Wstęp: wolny (w godzinach pracy szkoły).

 

TV

To przedszkole jest wzorem