Czym jest park rozrywki Majaland? To odpowiednik Disneylandu, ale koncepcja Majalandów zbudowana została na postaciach z bajek europejskich: Pszczółki Mai (którą wszyscy znają i kochają), Wikiego (mały wiking jeszcze w Polsce nie tak popularny) oraz Heidi (postać dziewczynki z Alp z Szwajcarii). Projekt realizują belgijska firma Plopsa i holenderska Momentum Capital współnie z belgijskim konsorcjum CFE, które działa w branży budowlanej i na rynku nieruchomości. Plopsa istnieje od 1999 roku, posiada kilka parków rozrywki w Belgii, Holandii i Niemczech. Wykonawcą gdańskiego Majalandu będzie CFE Polska.
Pierwszy taki park rozrywki w Polsce już istnieje. We współpracy z polskim inwestorem powstał Majaland w Kownatach (Lubuskie). Jego budowa trwała dwa lata - od wbicia pierwszej łopaty pod koniec września 2016 roku, po uroczystość otwarcia dla gości 28 września 2018 roku. Szybko okazało się, że jest to sukces na skalę ponadregionalną. Majaland Kownaty został wyróżniony 8. i 9. miejscem w rankingu European Star Award najlepszych nowych atrakcji otwartych w Europie w 2020 roku. W maju br. kownacki Majaland ogłosił, że zamierza powiększyć się dwukrotnie, w związku z czym planowany jest wzrost zatrudnienia o 75 dodatkowych miejsc pracy.
Już w listopadzie 2019 roku Steve Van Den Kerkhof, dyrektor generalny Plopsa, zapowiedział, że kolejne Majalandy w Polsce powstaną w Gdańsku, Katowicach i Warszawie. Wybuch pandemii nie przeszkodził w kontynuacji projektu. Budowa Majalandu w Góraszce pod Warszawą ruszyła pod koniec 2020 roku i ma potrwać półtora roku. Otwarcie obiektu planowane jest na Wielkanoc 2022 roku, a najpóźniej na wakacje.
Majaland w Gdańsku
Jak informuje Izabela Kozicka-Prus z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, budowa Majalandu ma ruszyć we wrześniu br. Generalny wykonawca, firma CFE Polska, uzyskał już pozwolenie na budowę. Majaland powstanie w dzielnicy Osowa, tuż przy obwodnicy Trójmiasta. Zgodnie z założeniami inwestycja ma mieć powierzchnię ok. 5 ha z czego 1 ha zajmie budynek o funkcjach rozrywkowych, a kolejne 10.000 m2 przeznaczone będzie na strefę atrakcji na świeżym powietrzu.
“Po otwarciu parku, goście będą mogli korzystać z licznych atrakcji zlokalizowanych wewnątrz hali, oraz z atrakcji zewnętrznych. Na terenie obiektu znajdą się m.in. plac zabaw Mai, samochodziki, zjeżdżalnia „super ślizg”, łodzie wikingów, farma Heidi, las zabaw, wieża swobodnego spadania „totem wikingów”, teatr, karuzela motyli, rollercoaster Wikingów. Motywem przewodnim będzie oczywiście Pszczółka Maja i jej przyjaciele: Wiking Wickie i Heidi” - czytamy w komunikacie Referatu Prasowego UMG.
Strefę zewnętrzną zaprojektowano zgodnie z tematyką bajki Super Wings. Będą tam m.in. karuzele „Podniebny Lot” i „Super Odrzutowce”, związane z tematyką lotnictwa oraz wodny plac zabaw, a także fontanny, miasteczko ruchu drogowego i inne atrakcje. Na terenie parku znajdują się również strefy gastronomiczne oraz handlowe, gdzie będzie można kupić pamiątki z wizyty w świecie Pszczółki Mai.
- Majaland w Gdańsku będzie trzecim projektem z logo Pszczółki Mai realizowanym przez CFE. Cieszymy się, że możemy być częścią tego wyjątkowego przedsięwzięcia, które nieustannie ewoluuje. Dziękuję zarówno naszym partnerom z Plopsa i Momentum za zaufanie, jak również władzom Miasta Gdańsk za wsparcie i współpracę w trakcie uzyskiwania decyzji - komentuje Bruno Lambrecht, Dyrektor Generalny CFE.