• Start
  • Wiadomości
  • Okrągły stół. Prezydent Dulkiewicz o spotkaniach z mieszkańcami - kiedy następne?

Porozmawiajmy przy stole. Czas na spotkania z Radami Dzielnic, rozmowy z gdańszczanami powrócą na wiosnę

W czwartek, 21 listopada, w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja prasowa na której prezydent Gdańska podsumowała dzielnicowe spotkania z cyklu “Porozmawiajmy przy stole”. Aleksandra Dulkiewicz opowiedziała także o najbliższych planach współpracy z gdańszczanami. W okresie jesienno - zimowym przy okrągłym stole włodarze rozmawiać będą z przedstawicielami Rad Dzielnic, a gdy pogoda na to pozwoli, gdańszczanie ponownie zasiądą przy tym wyjątkowym meblu - w dzielnicach, w których spotkań przy stole jeszcze nie było.
21.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Okrągły stół od lipca do października wędrował między dzielnicami. Podczas 8 spotkań zasiadło przy nim około tysiąca gdańszczan
Okrągły stół od lipca do października wędrował między dzielnicami. Podczas 8 spotkań zasiadło przy nim około tysiąca gdańszczan
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska podsumowała 8 spotkań dzielnicowych, które odbyły się w naszym mieście między 10 lipca a 1 października. 

- Bardzo dziękuję za te osiem spotkań w naszych dzielnicach i zapraszam na kolejne - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Ruszamy ze stołem do dzielnic, w których jeszcze nie byliśmy, gdy tylko pozwoli na to pogoda, wiosną 2020 roku. Siedzimy przy stole, który był świadkiem wielu rozmów, cieszył się wielką popularnością, kiedy został ustawiony przed Europejskim Centrum Solidarności. I to zainspirowało nas do tego, żeby właśnie biało-czerwony okrągły stół wykorzystać do rozmów z mieszkankami i mieszkańcami. I tak też się stało.

Przypomnijmy, że spotkania przy okrągłym odbyły się w następujących dzielniach: Orunia-św.Wojciech-Lipce, Chełm, Piecki-Migowo, Wrzeszcz Dolny, Przymorze Wielkie, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Jasień i Stogi. Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, łącznie wzięło w nich udział około tysiąca gdańszczan. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy naszego miasta mieli okazję do osobistego spotkania nie tylko z prezydent Gdańska, ale też z zastępcami Aleksandry Dulkiewicz i szefami miejskich spółek. W trakcie tych spotkań gdańszczanie zgłaszali nurtujące ich problemy i prosili o interwencje. Spraw zgłoszonych wyłącznie do prezydent Dulkiewicz odnotowano 127. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce - było ich 33. Najmniej na Jasieniu i w Pieckach-Migowie - w obu dzielnicach po osiem.

- Wielu mieszkańców przychodziło na nasze spotkania i bardzo się z tego cieszymy - powiedziała Sylwia Betlej, p.o. kierownika Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic. - W przedstawianych dzisiaj statystykach pokazaliśmy m.in. które tematy najbardziej interesowały gdańszczan. Wychodzi nam, że tematy drogowe i inwestycyjne, to największy procent takich tematów. Nie zawsze problemy dotyczyły dużych spraw, czasem, były to naprawdę drobne sprawy, dotyczące fragmentu chodnika, przejścia dla pieszych czy świateł. Z wielu rzeczy, które zgłaszali mieszkańcy, udało się zdziałać coś realnego. 

 
Powyższa statystyka przedstawia podział tematyczny problemów zgłaszanych wyłącznie do prezydenta Gdańska
Powyższa statystyka przedstawia podział tematyczny problemów zgłaszanych wyłącznie do prezydenta Gdańska
mat. prasowe

 

W trakcie konferencji podano przykłady kilku interwencji podjętych przez Miasto. W dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce mieszkańcy m.in. prosili o poprawę widoczności oraz zbadanie natężenia ruchu na ul. Mostek. Działania, które przeprowadzono w tym przypadku, to zmiana organizacji ruchu drogowego. Dzięki wymalowaniu na ul. Elbląskiej powierzchni wyłączonej z ruchu, poprawiono widoczność dla samochodów wyjeżdżających z ul. Mostek. Wyeliminowano także możliwość zatrzymywania się pojazdów na ul. Elbląskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Mostek. 

Na Chełmie z kolei, zgłoszono problem zalewania garaży przy ul. Cieszyńskiego 17. Po wizji lokalnej udało się podjąć działania dzięki którym problem został rozwiązany. Wspólnota mieszkaniowa wykonała podniesienie wjazdu do hali garażowej, a Gdański Zarząd Dróg i Zieleni obniżył krawężnik i chodnik w sąsiedztwie wjazdu do hali. Wspólnymi działaniami udało uzyskać pożądany efekt, czyli możliwość odprowadzania wód opadowych na tereny zielone. 

W dzielnicy Piecki- Migowo, dzięki interwencji mieszkańców, wyremontowano schody prowadzące do Przychodni Morena. W ramach prac powstał nowy chodnik. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, w miesiącach zimowych odbędzie się sprawdzenie przyczepności nawierzchni.

- Starszy mieszkaniec prosił też o zamontowanie dodatkowych barierek przy schodach prowadzących do przychodni, co w miarę sprawnie udało się zrealizować - powiedziała Sylwia Betlej. 

W dzielnicy Wrzeszcz Dolny, po zgłoszeniu problemu zalewania budynku komunalnego przy ul. Wajdeloty 4, w lipcu br. odbyła się tam wizja lokalna. Po jej przeprowadzeniu podjęto decyzję, że w 2020 roku budynek przejdzie remont. Wykonana zostanie izolacja ścian, budynek zostanie ocieplony, okna wymienione, a dach wyremontowany. Trwają także rozmowy nt. rozszerzenia zakresu prac o odtworzenie murów przy okienkach piwnicznych, co w przyszłości miałoby wyeliminować problem zalewania piwnic.

 
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Sylwia Betlej - p.o. kierownika Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
Nz. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Sylwia Betlej - p.o. kierownika Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Podczas konferencji prezydent Dulkiewicz zapowiedziała, że gdy tylko pogoda na to pozwoli, gdańszczanie w pierwszej połowie przyszłego roku, będą mieli okazję do wzięcia udziału w kolejnych spotkaniach przy okrągłym stole. Wiadomo, że takie spotkania odbędą się w następujących dzielnicach: Nowy Port, Siedlce, Matarnia, Olszynka, Suchanino, Ujeścisko-Łostowice, Brętowo, Aniołki, Rudniki, Zaspa-Rozstaje, Młyniska, Krakowiec-Górki Zachodnie, VII Dwór, Przymorze Wielkie, Kokoszki.

Zanim jednak dojdzie do tych spotkań, spotkania przy okrągłym stole będą miały swoją kontynuację w okresie jesienno-zimowym, ale do wzięcia w nich udziału zaproszeni zostali Radni Dzielnic. Pierwsze z tych spotkań zaplanowano już na czwartek 21 listopada, w dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe. Kolejne rozmowy z radnymi odbędą się 9 grudnia w dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce. 

W trakcie konferencji prezydent Dulkiewicz przedstawiła też trzy potencjalne tematy do planowanej na przyszły rok, czwartej edycji panelu obywatelskiego. To: bezpieczne współkorzystanie z dróg i chodników w mieście, tożsamość lokalna, eko-miasto - tworzymy klimat dla przyszłości.


ZOBACZ FILM PODSUMOWUJĄCY ROZMOWY PRZY OKRĄGŁYM STOLE

 

 



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę