• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Nad Wodą. Zbiornik “Spacerowa” - czas na piknik rodzinny

Gdańsk Nad Wodą. Zbiornik “Spacerowa” - czas na piknik rodzinny

W sobotę, 25 czerwca, wodne atrakcje czekać będą na gdańszczan nad zbiornikiem retencyjnym przy ul. Spacerowej. W programie wodne zabawy, konne przejażdżki, kajaki, gry w rozmiarze XXL oraz interaktywne wodne infografiki, dzięki którym będzie można samemu przekonać się czym zajmują się miejskie melioracje.
24.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zbiornik

Mało kto wie, że jezioro z pływającą wyspą i trasą spacerową na około w Oliwie, to staw retencyjny, czyli sztuczny zbiornik wodny, którego zadaniem jest magazynowanie wody w chwilach, gdy jest jej za dużo. Dla wielu to po prostu przyjemne miejsce, do którego można pójść z całą rodziną na spacer. 

I właśnie zbiornik "Spacerowa" w sobotę, 25 czerwca, stanie się centrum rekreacyjnych wydarzeń organizowanych przez spółkę miejską Gdańskie Melioracje i Miasto Gdańsk z okazji Dnia Melioranta. Impreza odbywać się w godzinach od 11.00 do 16.00.


{id75468}

Meliorant, a kto to?

Kim jest meliorant… Może zbliżający się Dzień Melioranta wyjaśni, że nie zajmuje się on tylko oczyszczaniem brzegów i karczowaniem skarp? Lista jego obowiązków jest bardzo obszerna. Administruje, eksploatuje i konserwuje systemy melioracyjne, kanalizację deszczową i układy odwodnieniowe w Gdańsku. Dba o systemy obrony przeciwpowodziowej. Eksploatuje, utrzymuje i konserwuje fontanny, ale też utrzymuje studnie publiczne. Projektuje i wykonuje także wszelkie roboty melioracyjne, hydrotechniczne i kanalizacyjne. Może melioranci w Gdańsku nie mają takich wyzwań, jak ich koledzy w Wenecji, ale od 15 lat skutecznie chronią nas przed powodziami!

Gdańskie Melioracje mają w swoim zarządzie 49 zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 679 000 m3. To tyle, co 226 basenów olimpijskich. Łączna ich powierzchnia to 60 hektarów, czyli tyle, ile wynosi 100 boisk do piłki nożnej. 745 km kanalizacji deszczowej to mniej więcej tyle co dystans z Gdańska do Zapory w Solinie! I nad tym między innymi czuwają Gdańskie Melioracje.
 

Wytchnienie w centrum miasta

Zbiorniki retencyjne w Gdańsku oprócz funkcji przeciwpowodziowej pełnią także funkcję rekreacyjną. Dzięki zagospodarowaniu przestrzeni wokół nich, stały się ulubionym miejscem codziennego wypoczynku mieszkańców.

- Gdańsk inwestuje nie tylko w poprawę infrastruktury wodnej, ale także towarzyszącą jej i świetnie wpisującą się w kontekst, infrastrukturę rekreacyjno-sportową. I tak, przy zbiornikach powstają place zabaw, siłownie pod chmurką, trasy biegowe, spacerowe i rowerowe. A dzięki współpracy z Polskiem Związkiem Wędkarskim i budowie specjalnych pomostów z zarybionych zbiorników korzystać mogą również amatorzy wędkarstwa – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Na zbiornikach montowane są też wyspy pływające obsadzone roślinnością wodną, na których gniazdują mewy śmieszki i rybitwy.

W 2014 zbiornik przy ul. Spacerowej przeszedł remont, w efekcie którego nie tylko zwiększyła się jego pojemność, ale zyskał on też nowe funkcje. Wybudowane zostały trzy pomosty dla wędkarzy, na zbiorniku pojawiła się także wyspa lęgowa dla ptaków. W ubiegłym roku w przestrzeni wokół zbiornika przy ul. Spacerowej, w ramach Budżetu Obywatelskiego, pojawiły się nowe alejki, tory do gry boule, plac zabaw dla dzieci, miasteczko rowerowe i siłownia zewnętrzna.

Festyn rodzinny z okazji Dnia Meioranta nad zbiornikiem „Spacerowa” organizowany jest w ramach czerwcowych obchodów 90. rocznicy gdańskiej Oliwy. Wydarzenie dedykowane jest wszystkim, a w szczególności okolicznym mieszkańcom.



TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów