• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk miastem na detoksie - przyłącz się do kampanii i zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych

Gdańsk miastem na detoksie - przyłącz się do kampanii i zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych

Z okazji Światowego Dnia Wody startuje kampania „Miasto na detoksie”. Co to oznacza? To zaproszenie gdańszczan do świadomego unikania substancji niebezpiecznych, które szkodzą zdrowiu, a także niekorzystnie wpływają na stan otaczającego nas środowiska – również wodnego. Dla mieszkańców przygotowano szereg porad dystrybuowanych w mediach społecznościowych oraz specjalną aplikację miastonadetoksie.pl.
22.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dzieci z Przedszkola nr 32 w Gdańsku jako pierwsze testowały ekologiczne i bezpieczne środki czystości promowane w ramach kampanii

Substancje niebezpieczne

Otaczają nas na co dzień, występują powszechnie w naszym życiu codziennym. Są odpowiedzialne za alergie, problemy z układem hormonalnym oraz problemy skórne. Bywają składnikiem różnorodnych grup produktów, czasem zupełnie nieoczekiwanych. Należą do nich środki higieny osobistej, kosmetyki, domowe środki czystości a nawet zabawki. Są obecne w elementach wyposażenia domu (np. w meblach), w materiałach wykorzystywanych przy pracach remontowych (farby, lakiery, rozpuszczalniki) oraz w wielu innych artykułach, których używamy każdego dnia.  

Aplikacja i profil na Fb pomogą unikać toksyn 

To pierwszy krok w celu zmniejszenia ilości używanych w codziennym życiu substancji niebezpiecznych. Dzięki aplikacji gdańszczanie mogą wykonać test określający ich „typ detoksowy”. W ten sposób sprawdzą, jaki jest stan ich wiedzy na temat szkodliwych chemikaliów, co ułatwi podejmowanie zdrowych i przyjaznych środowisku decyzji w przyszłości. Test jest dostępny na stronie www.miastonadetoksie.pl.

Czego mogą dowiedzieć się gdańszczanie na profilu kampanii na Fb:

• Które substancje chemiczne mogą być szczególnie szkodliwe dla zdrowia i środowiska

• Jak czytać i sprawdzać etykiety kupowanych produktów i wybierać je bardziej świadomie

• Jak wykonać naturalne produkty kosmetyczne i środki czystości na bazie naturalnych składników

- Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity”. Projekt ten zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego i ma charakter edukacyjny oraz badawczy. W ramach kampanii chcemy edukować także najmłodszych. Dlatego dziś spotkaliśmy się w Przedszkolu nr 32 w Gdańsku, angażujemy najmłodszych gdańszczan, wykonując wspólnie naturalne środki czystości np. na bazie sody oczyszczonej, octu, kwasku cytrynowego, olejków zapachowych. Wspólnie sprawdzamy ich skuteczność – mówi zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak razem z dziećmi sprawdzał skuteczność naturalnych środków czyszczących

Kampania "Miasto na detoksie"

W projekcie NonHazCity biorą udział miasta, instytucje lokalne, placówki naukowe i oczyszczalnie ścieków z takich krajów jak Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy i Polska. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polskę w projekcie reprezentuje Gdańsk (3 instytucje: Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.).

- Oprócz kampanii edukacyjnej, w czerwcu tego roku mieszkańcy zostaną zaproszeni do udziału w badaniu pilotażowym, w ramach którego przez pół roku wybrane gospodarstwa domowe będą starały się zmienić swoje przyzwyczajenia i produkty, z których dotychczas korzystali, na bardziej ekologiczne – mówi prezes zarządu GIWK Sp. z o.o. Jacek Skarbek. W eksperymencie wezmą udział zainteresowane rodziny z Gdańska. Ich rekrutacja rozpocznie się już latem tego roku. Osiągnięte rezultaty zostaną wykorzystane przy realizacji kampanii medialnej, w której wezmą udział pilotażowe gospodarstwa domowe oraz do promowania wzorcowych działań wśród mieszkańców i w ich codziennym życiu. W ramach projektu promowane będą produkty na bazie składników naturalnych, produkty posiadające ekocertyfikaty oraz produkty wykonane z surowców niezawierających substancji niebezpiecznych.

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone 22 marca. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Motyw przewodni tegorocznych międzynarodowych obchodów Światowego Dnia Wody to WASTEWATER rozumiane bardzo ogólnie jako zanieczyszczanie wody, jej marnowanie, zanieczyszczenia ujęć i cieków wodnych. Substancje niebezpieczne, które dostają się do wód są wyjątkowo trudne do neutralizacji.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej