Zamiast autostrady - ekostrady. Szybkie trasy rowerowe w pięciu lokalizacjach Gdańska

Miasto Gdańsk planuje budowę kilku rowerowych ekostrad. Właśnie podpisano umowę na opracowanie analizy wykonania systemu szybkich tras rowerowych w pięciu lokalizacjach. Które trasy wzięto pod uwagę?
19.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment drogi rowerowej o nawierzchni bordowej, obok niej trawniki z trawą zieloną, dalej stoją zaparkowane samochody, w tle widać kilka wieżowców
Gdańsk przygotowuje się do budowy rowerowych ekostrad
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W mieście brakuje międzydzielnicowych tras dla jednośladów

Opracowana analiza ma określać możliwości wykonania takiego systemu ekostrad na terenie Gdańska. Jednym z problemów zidentyfikowanych w istniejącej sieci transportowej na terenie miasta jest niewystarczająca liczba szybkich i bezpiecznych międzydzielnicowych tras rowerowych. By poprawić warunki dla mobilności aktywnej władze Gdańska ogłosiły plan budowy sieci ekostrad, czyli wygodnych tras rowerowych o podwyższonych standardach, możliwie bezkolizyjnych, które poprawiłyby bezpieczeństwo i komfort poruszania się na rowerze.

Część z proponowanych tras może jednak wiązać się z problemami realizacyjnymi, w związku z czym podjęto decyzję, by w pierwszej kolejności opracować analizy, które zbadają możliwości realizacyjne poszczególnych odcinków ekostrad, na podstawie których określone zostaną parametry tras, które będą wykorzystane dla pozyskania, w kolejnym etapie, dokumentacji projektowej.

Rewitalizacja Biskupiej Górki: ta dzielnica już pięknieje. Zobacz!

Gdzie planowane są ekostrady?

Analiza obejmie zakresem lokalizacje:

  • Wzdłuż PKM (odc. od przystanku Kiełpinek do ul. Rakoczego),
  • Gdańsk Południe Wrzeszcz , dalej GPW (odcinki od al. Adamowicza do ul. Wileńskiej i od ul. Fiszera do al. Grunwaldzkiej),
  • Droga Czerwona - od granicy Miasta do Bramy Oliwskiej,
  • Wzdłuż Kanału Raduni - od Węzła Groddecka do ul. Starogardzkiej,
  • Trasa Oruńska - wzdłuż planowanej linii kolejowej PKM Południe, na odcinku od ul. Świętokrzyskiej do ekostrady wzdłuż kanału Raduni.

Analiza uwzględni m.in. koszty poszczególnych odcinków ekostrad i ich ewentualnych wariantów. Pozyskane zostaną też wstępne wytyczne jednostek uzgadniających nowe drogi rowerowe, jak również gestorów sieci. Umowę podpisano z firmą Green Cities Infrasturcture Sp. z o.o.  Koszt to 690 tys. zł. Analiza powinna być gotowa w IV kwartale 2024 r.

Oprac. KG

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane