- Współpraca między szkołami Chersonia i Gdańska daje możliwości różnorodnej działalności edukacyjnej - mówi Anna Listewnik, dyrektor SP 57 przy ul. Aksamitnej w Gdańsku Śródmieściu. - W szkole w Chersoniu dzieci uczą się między innymi języka polskiego. W związku z tym, że w naszej szkole od ponad dwudziestu lat działa Międzyszkolny Punkt Nauki Kultury i Języka Ukraińskiego oraz prowadzone są oddziały przygotowawcze dla uczniów z doświadczeniem migracyjnym, a także innowacja pt. „Nauczanie języka ukraińskiego jako dodatkowego”, współpraca z pewnością przyniesie wymierne efekty, pozwoli inicjować przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne.
Chersoń liczy 300 tysięcy mieszkańców. Położony jest na wschód od Odessy, nieopodal ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego. Odległość 1400 km między Chersoniem i Gdańskiem w czwartek, 20 lutego, pokonana została dzięki Internetowi. Przedstawiciele obu szkół wzajemnie widzieli się i słyszeli przez skype’a. Były prezentacje, występy artystyczne i pierwsze rozmowy. Wszystko w atmosferze przyjaznego zainteresowania. Kontakt trwał około 40 minut. Dało się odczuć, że Ukraińcy lepiej rozumieją po polsku, niż Polacy po Ukraińsku.
Gośćmi honorowymi tego wydarzenia w Gdańsku byli konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn oraz Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Miasta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych i Teresa Wasilewska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Zaproszeni zostali także dyrektorzy gdańskich placówek oświatowych.
Umowa o współpracy podpisana została przez Annę Listewnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku i Olenę Havryluk, dyrektor Chersońskiej Szkoły Specjalistycznej nr 57.
ZOBACZ RELACJĘ NA UKRAIŃSKIM PORTALU CHERSONIACY - TUTAJ
WPIS NA PROFILU FB PIOTRA KOWALCZUKA, ZASTĘPCY PREZYDENTA GDAŃSKA:
Szkoła Podstawowa nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku od lat rozwija międzynarodową współpracę. W 2017 r. partnerem gdańskiej placówki zostało Centrum Szkolno-Rehabilitacyjne Lwiątka we Lwowie, której dyrektorem jest Vira Remazhevska. W 2019 r. umowę o współpracy podpisano z Svitlaną Melnik, dyrektorem Gimnazjum nr 7 w Odessie.
Polskie dzieci w SP nr 57 mogą uczyć się języka ukraińskiego, a od niedawna także gruzińskiego.
WIĘCEJ:
“Dila mschvidobisa” to “dzień dobry”. W gdańskiej szkole uczą gruzińskiego