Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, które straciły finansowo z powodu pandemii COVID-19. W całej Polsce do rozdysponowania było aż 6 miliardów złotych. W ramach funduszu wszystkie samorządy mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór wniosków trwał do końca września 2020 roku, 8 grudnia Dariusz Drelich, wojewoda pomorski ogłosił wyniki, informację o tym jako pierwszy podał portal trojmiasto.pl.
I tak na Pomorze trafi pula 220 mln złotych. Wsparcie finansowe z tych środków otrzyma 140 miast, miasteczek i wsi z Pomorza jak m.in.: Wejherowo, Tczew, Ustka, Bytów, Starogard Gdański, Władysławowo, Malbork, Kosakowo. Pieniędzy nie dostanie Gdańsk, Gdynia i Sopot. Ta decyzja zaskoczyła i oburzyła władze Gdańska.
“Słownie zero złotych otrzymało Miasto Gdańsk z ponad dwustu milionów rozdanych w ramach Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Podobnie jak całe Trójmiasto, Słupsk, Warszawa, Poznań i wszystkie największe miasta w Polsce. I to w dźwięk słów premiera z wczorajszej konferencji prasowej, że nie będzie dzielenia na Polskę A, B, C i D." - napisał na swoim profilu FB Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds zrównoważonego rozwoju.
Władze Gdańska wystąpiły 9 grudnia br do wojewody pomorskiego o dostęp do informacji publicznej w tej sprawie. Jak mówił prezydent Grzelak wcześniejsze wielokrotne próby uzyskania informacji od wojewody, ministerstwa i kancelarii premiera, jakie są zasady przyznawania funduszy, nie przyniosły rezultatów.
- Odsyłano nas z miejsca w miejsce unikając odpowiedzi - mówi prezydent Piotr Grzelak. - Dziś pytam posłów Prawa i Sprawiedliwości ziemi pomorskiej, co zrobili w tym kierunku, żeby miasta Pomorza, Gdańsk, Słupsk, Gdynia otrzymały środki z tego funduszu? Z kim rozmawiali na ten temat? Czy może uczestniczyli w politycznym rozdawnictwie? Mam nadzieję, że decyzja o braku środków dla Gdańska nie wynika z politycznej uznaniowości.
Miasto Gdańsk oczekuje, że otrzymają informacje na temat procedury oceny wniosków: listę członków komisji oceniającej wnioski; treść indywidualnej oceny każdego z wniosków; protokoły komisji oceniającej poszczególne wnioski.
Wśród projektów, na które Gdańsk chciał uzyskać pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych, są m.in.:
- fragment Nowej Świętokrzyskiej,
- objazd Bramy Nizinnej,
- bezkolizyjny przejazd na Oruni,
- Nowa Warszawska,
- wał przeciwpowodziowy na opływie Motławy,
- łącznik drogowy na ul. Piotrkowskiej,
- kanał ulgi potoku Strzyża
Co teraz będzie z ich realizacją?
- Szukając finansowania dla naszych inwestycji zwykle nie poprzestajemy na jednym źródle - mówi prezydent Grzelak. - Myślimy o środkach unijnych, ich przyznawanie jest w pełni transparentne, merytoryczne i tego też oczekiwalibyśmy od środków rządowych.
-
List polskich i węgierskich samorządowców w sprawie unijnego budżetu
-
Pomorscy samorządowcy piszą list otwarty do Obywateli Unii Europejskiej
Wpis na ten temat zamieściła w środę na swoim Fb prezydent Aleksandra Dulkiewicz:
- informacji na temat procedury oceny wniosków;
- listy członków komisji oceniającej wnioski;
- treści indywidualnej oceny każdego z wniosków;
- protokołów komisji oceniającej poszczególne wnioski.